چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۹

پیشگیری سدکرخه از بروز فاجعه بزرگ در خوزستان

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: سد کرخه اندیمشک اولین سد ساخته شده در کشور توسط مهندسان و متخصصان کشور بوده و با عملکرد خود از خسارت‌های سیل خوزستان کاست.
۰
پیشگیری سدکرخه از بروز فاجعه بزرگ در خوزستان
پیشگیری سدکرخه از بروز فاجعه بزرگ در خوزستان
مردم‌نيوز: پرویز فتاح در حاشیه بازدید از سد کرخه اندیمشک اظهار کرد: رهاسازی آب از سد کرخه کنترل شده بوده و مجموعه بهره‌برداری از سد کرخه در کنترل سیلاب اخیر موفق بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در استان لرستان، مردم خواستار احداث سدی هم‌چون کرخه برای مهار سیلاب هستند، افزود: در سفر به مناطق سیل‌زده لرستان مردم خواستار احداث سد در این مناطق هستند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: سد کرخه اولین سد ساخته شده در کشور توسط مهندسان و متخصصان کشور بوده و یک شاهکار مهندسی در کشور است.

وی با بیان اینکه سد کرخه در کنترل سیلاب ۱۲ فروردین و کاهش خسارات به مناطق پایین دست عملکرد مطلوبی از خود نشان داده است، افزود: رهاسازی آب از مخزن سد کرخه کنترل شده بوده و سد کرخه پایدار است.

فتاح تصریح کرد: محاسبات سد و طراحی آن برای مهار سیلاب‌ها بوده و این حجم بارش در تاریخ کرخه کم‌سابقه است و سد با ذخیره و عملکرد مطلوب توانسته از خسارات سنگین سیلاب بکاهد.

وی وضعیت سد کرخه اندیمشک را پس از بازدید پایدار دانست و گفت: سد کرخه از فاجعه بزرگ در خوزستان با عملکرد مثبت و مطلوب پیش‌گیری کرده و این مطلب بیانگر کار بزرگ و شاهکار مهندسی که در حوزه سد سازی در کشور انجام گرفته است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به جبران خسارت‌ها به مناطق درگیر سیلاب عنوان کرد: اولویت کاهش خسارات به مناطق پایین دست و حفظ سلامت شهروندان است.

وی گفت: کمیته امداد و همه مسئولان در کنار شهروندان خسارت دیده از سیلاب بوده و خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد خمینی (ره) در مناطق درگیر سیلاب حمایت می‌شوند.

سد کرخه در سال ۷۵ برای اولین‌بار آبگیری شد. سد کرخه اندیمشک از بهمن سال گذشته تا به امروز سه سیلاب را در استان خوزستان مهار کرده و سیلاب مهیب ۱۲ فروردین با آورد هشت هزار و ۴۰۰ را نیز مهار کرد. همچنین این سد بزرگ‌ترین سد خاکی کشور و با طول سه هزار و ۳۰ متر بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین کشور محسوب می‌شود.

منبع مهر
کد مطلب: 101497
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای