شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۳

افزایش 5 درصدی واردات نفت هند از ایران

آمارهای اولیه ورود نفتکش‌ها از منابع کشتیرانی و صنعتی نشان داد هند نسبت به سال مالی گذشته که از ماه مارس شروع می‌شود، 5 درصد بیشتر از ایران نفت خریده است.
۰
افزایش 5 درصدی واردات نفت هند از ایران
مردم‌نيوز: به نقل از رویترز، آمارهای اولیه ورود نفتکش‌ها از منابع کشتیرانی و صنعتی نشان داد هند نسبت به سال مالی گذشته که از ماه مارس شروع می‌شود، 5 درصد بیشتر از ایران نفت خریده است زیرا شرکت‌های هندی در آستانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر نفت بیشتری از این کشور خریدند.

بر اساس این آمار، علی‌رغم محدودیت‌های واشنگتن برای خرید نفت از ایران از سوی هند، پالایشگاه‌های هندی در سال 19-2018 حدود 79 هزار بشکه نفت در روز از ایران خریدند که در مقایسه با 458 هزار بشکه در روز سال پیش از آن بیشتر است.

آمریکا در ماه نوامبر، تحریم‌هایی علیه ایران اعلام کرد اما به 8 کشور از جمله هند، معافیت‌های 6 ماهه داد.

هند از سوی واشنگتن اجازه دارد تا به خرید حدود 300 هزار بشکه نفت در روز تا ابتدای ماه می ادامه دهد.

این آمار نشان داد در ماه مارس، واردات نفت هند از ایران به حدود 405 هزار بشکه در روز افزایش یافت که حدود 56 درصد بیش از ماه فوریه بود. با این حال، حجم‌های ماه مارس حدود 6 درصد کمتر از خرید مدت مشابه سال گذشته بود.

یک منبع آگاه گفت کمبود کشتی سبب شد تا دریافت برخی از محموله‌ها تا پایان فوریه با تاخیر مواجه شود و این موضوع سبب شد تا ورود نفتکش‌ها در ماه مارس بیشتر باشد.

از ماه نوامبر که هند معافیت از تحریم‌ها دریافت کرد، تنها شرکت ملی ایندین اویل، بهارات پترولیوم، هندوستان پترولیوم و مانگالور نفت ایران را خریدند.

در مجموع، واردات نفت هند از ایران در سال 19-2018 کمتر از رقم 500 هزار بشکه در روزی است که ایران امید داشت به دومین مشتری نفتی خود بفروشد. پالایشگاه‌های هندی در آوریل تا اکتبر 2018 خرید نفت از ایران را افزایش دادند.

هند در سه ماه نخست 2019، حدود 40 درصد کمتر نفت از ایران خرید که معادل 313 هزار و 400 بشکه نفت روز بوده است.

پالایشگاه‌های هندی هنوز برای ماه می به ایران سفارشی نداده‌اند زیرا از تمدید معافیت‌های واشنگتن مطمئن نیستند.

منابع هندی ماه گذشته گفتند هند می‌خواهد به خرید نفت از ایران در سطح 300 هزار بشکه در روز ادامه دهد.

پالایشگاه‌های هندی 8 میلیون بشکه نفت در ماه آوریل برای خرید سفارش دادند اما دهلی‌نو محموله‌های بیشتری در ماه مارس دریافت خواهد کرد زیرا برخی محموله‌ها در تحویل تاخیر داشتند.
کد مطلب: 101829
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای