شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۹

بازگشت ۷۱ درصد از ارز‌های صادراتی به کشور

لاهوتی گفت: در شش ماهه امسال، صادرات رشد ۲۲ درصدی را در وزن و کاهش محسوسی در ارزش داشته است.
۰
بازگشت ۷۱ درصد از ارز‌های صادراتی به کشور
مردم‌نيوز: محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات در نشست خبری صبح امروز  با اصحاب رسانه اظهار کرد: در ۶ ماهه امسال، رشد ۲۲ درصدی را در صادرات وزنی شاهد بودیم، این در حالی است که از نظر ارزشی صادرات با روند کاهشی مواجه بوده ایم.
وی با اشاره به اینکه واردات همانند سال گذشته است، تصریح کرد: این در حالی است که تراز تجاری کشور منفی ۲۷۳ میلیون دلار و به نفع واردات شده است.
 
رئیس کنفدراسیون صادراتی با اشاره اینکه چین، عراق، افغانستان، ترکیه و امارات جزو پنج کشور اول صادراتی ایران هستند، افزود: هند از بازار ۵ کشور اول صادراتی ایران خارج شده و نشان می‌دهد این کشور در قبال تحریم سختگیرانه‌تر عمل کرده است.

وی در ادامه گفت: در ۶ ماهه نخست امسال کشورهای چین، امارات، ترکیه و هند بزرگترین صادرکنندگان به ایران بوده اند و میانگین نرخ هر تن واردات ٢٩٥ دلار بوده است.

به گفته لاهوتی، ٧١ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: کارنامه تجارت خارجی در نیمه اول سال ۹۸ نشان می‌دهد حجم تجارت خارجی ایران در نیمه نخست سال، ۴۲میلیارد و ۱۶۹میلیون دلار است که از این میزان، ۲۱میلیارد و ۲۲۱ میلیون دلار سهم واردات و ۲۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون دلار سهم صادرات است.

لاهوتی در ادامه اظهار کرد: در ۶ ماه ابتدایی امسال، وزن واردات رشد کمتر از نیم درصدی داشته اما ارزش آن با افت حدود ۵/ ۵ درصدی مواجه شده است.

این مقام مسئول درباره آینده تجارت با کشور سوریه اظهار کرد: با توجه به خسارتی که به این کشور به دلیل جنگ وارد شده این کشور در آینده نزدیک جزو شرکای مهم ما خواهد شد، اما این حضور به ۲ موضوع مهم بستگی دارد.

لاهوتی تصریح کرد: با توجه به اینکه ایران جزو اتحادیه عرب نیست تعرفه واردات به این کشور بالا است که با توجه به روابط خوب سیاسی که داریم باید تلاش کنیم این تعرفه کاهش و نزدیک به صفر برسد همچنین باید در جهت ایجاد کانال انتقال مالی فکری شود تا همانند سایر بازار‌های صادراتی در برگشت ارز دچار مشکل نشویم.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران بیان کرد: بر اساس گزارش سامانه نیما، از اول فروردین ٩٨ تا ٨ آبان ٩٨ در مجموع ۱۰ میلیارد و ٣٤٤ میلیون یورو فروش ارز صادراتی بوده که در مجموع بالغ بر ٨ میلیارد و ٣٨١ میلیون یورو تامین ارزی واردات از این محل انجام شده است.

لاهوتی با بیان اینکه میانگین نرخ فروش یورو ١١ هزار و ٨٣١ تومان و میانگین نرخ خرید یورو هم ١١٨٨٩ تومان بوده است، افزود: میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه ١٠ هزار و ٧٠٢ تومان و میانگین نرخ فروش دلار نیز ١٠ هزار و ٥٩٤ تومان بوده است.
کد مطلب: 116629
مرجع : خبرنگاران جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای