دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر

تفاهمنامه صلح نهایی شده و معطل امضای واشنگتن است

«سهیل شاهین» می گوید که توافقنامه صلح با آمریکا تکمیل شده و منتظر امضای آمریکایی ها است.
۰
تفاهمنامه صلح نهایی شده و معطل امضای واشنگتن است

«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در این گفتگو در ارتباط با آینده مذاکرات و واکنش این گروه نسبت به عقبگرد آمریکایی ها از ادامه گفگتوهای صلح و همچنین روابط بین المللی طالبان، موضع این گروه را صراحتاَ بیان داشت.
شاهین در حالی از آمادگی طالبان برای بازگشت به پای میز مذاکره صحبت به میان آورد که زلمی خلیلزاد در سفرهای اخیر خود به کشورهای مختلف در حال رایزنی پیرامون موضوع است.
با این حال شاهین تأیید کرد که گفتگوهای پیشین با آمریکایی ها به نتیجه رسیده و توافقنامه مکمل شده است.
شاهین در این ارتباط گفت: در تفاهمنامه موضوع خروج نظامیان خارجی ازافغانستان، عدم استفاده از خاک افغانستان بر ضد امریکا ومتحدینش، آغاز مذاکرات بین الافغانی و بحث درمورد آتش بس شامل است. اما امریکا عهد شکنی کرده، از توافقنامه بر خلاف توقع ما روکشاند. البته ما فکر نمی کردیم که امریکا از یک طرف تیم قوی مذاکراتی میفرستد که در آن نمایندگان همه ارگانهای امریکا حضور دارند، وهمه چیز را با ما نهایی می سازند و از طرف دیگر به یک باره عقب میروند. فکر میکنم که امریکایی ها با این عمل، خود را بی اعتماد ساخته اند.
این در حالی است که سهیل شاهین یادآوری کرد که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید از طریق گفتگو حل شود.
«مسئله افغانستان راه حل نظامی ندارد و از طریق گفتگو حل می شود و طالبان در کنفرانس های متعدد موضع خود را گفته بودند.»
اما با این حال شاهین هشدار داد که اگر آمریکا خواهان صلح نیست ما برای صلح از این کشور خواهش نمی کنیم و همچنان طالبان مانند گذشته در مبارزه با قوای خارجی مصمم هستند.
شاهین در ادامه گفت: امارت اسلامی یک نیروی سیاسی و نظامی است و این موضوع را هیچ کس نمی تواند کتمان کند. ما طی 18 سال گذشته این موضوع را ثابت کرده ایم و در مقابل سلاح های پیشرفته آمریکا مقاومت کرده ایم. امارت اسلامی یک واقعیت است، اما با این حال امریکا در حال حاظر امارت اسلامی را به عنوان یک واقعیت نپذیرفته است. در حال حاضر 70 درصد از خاک افغانستان در دست ما است.
شاهین دراین ارتباط بیان داشت که آمریکا باید به میز مذاکره برگردد در غیر این صورت عواقب جنگ در افغانستان به عهده ایالات متحده خواهد بود.
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت: توافقنامه برای امضا آماده است و اگر امریکا به جریان مذاکرات برگردد ما مانعی نداریم بیاید و امضا کند و اگر نمی خواهد افغانستان کشور ما هست ما از خاک خود دفاع می کنیم.
سهیل شاهین در ارتباط به حساسیت هایی که در ارتباط به حضور طالبان تحت پوشش امارت اسلامی در افغانستان بروز کرده است و مقامات آمریکایی نیز بارها مخالفت خود را در این ارتباط بیان داشتند گفت: آمریکایی ها در ارتباط با امارت اسلامی به توافق رسیده اند، این موضوع در توافقنامه نیز گنجانده شده و دیگر نیاز به بحث ندارد.
این در حالی است که قبل از این زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان گفته بود که بازگشت امارت اسلامی برای آمریکا قابل قبول نیست و آمریکا خواهان ایجاد حکومتی در افغانستان است که براساس گفتگو و تفاهم به‌وجود بیاید.
البته سهیل شاهین در گفتگوی خود تأکید نمود که صلح در افغانستان نیاز اساسی این کشور است، وی در این رابطه افزود: به نظر ما رسیدن به صلح دائمی و خاتمه اشغال نیاز اساسی کشوراست، زیرا زمینه سازی میکند که همه جوانب افغانی با هم بنشنید، و یک نظام اسلامی همه شمول بسازند. اگر امریکا میخواهد، مسئله افغانستان را حل کند باید توافقنامه را امضا کند وگرنه مسئولیت بدوش امریکا وآنهایی که ضد صلح و طرفدار ادامه اشغال هستند می باشد. اکنون این مربوط به امریکا است که می خواهد چطور مسئله افغانستان را حل کند.
شاهین بار دیگر تأکید کرد: ما  آماده هستیم که در میز مذاکره و یا در میدان جنګ هدف آزادی کشور را تعقیب نمائیم.
شاهین در پاسخ به این سوال که طالبان تا چه اندازه علاقمند به گفتگوها با جریان های سیاسی افغانستان آن هم در شرایطی که حکومت فعلی این کشور با آن مخالف است می باشند، گفت: بله گفتگو با همه جریان ها وشخصیت های سیاسی بخشی از برنامه ما است. ما قبلاً نیز همراه این جریانها و اشخاص گفتگو کرده ایم ودرآینده نیز ادامه می دهیم. چون ریشه مردمی دارند برای آوردن و تطبیق صلح شمولیت انها درمذاکرات ضروری است.
خبرنگار مهر در سوالی از شاهین پرسید که طالبان نیز تا چه اندازه تمایل به حل مشکلات افغانستان دارند و در این رابطه چه برنامه هایی دارند؟ شاهین در پاسخ گفت: مسئله افغانستان دو بعد دارد، بعد خارجی و بعد داخلی. در بعد خارجی نیاز است که ما با امریکایی ها مذاکره کنیم تا در مورد خروج قوای خارجی از افغانستان و نگرانی های آنها به توافق برسیم. حل بعد خارجی مسئله برای حل بعد داخلی مسئله  ضررویست. انهاییکه میخواهند اشغال بجای خود باشد و مسئله افغانستان حل  شود، دور از واقعیت فکر می کنند.
شاهین در ارتباط به چگونگی روابط بین المللی طالبان که در این اواخر افزایش نیز داشته است، تصریح نمود: بلی ما با بسیاری از کشورهای منطقه و جهان تماس داریم. این روابط برای هماهنگی مساعی صلح خیلی مهم است. آنها ازموضع ما برای حل مسالمت آمیز مشکل افغانستان حمایت می کنند و در مورد  صلح نقش مهم ایفا می کنند.
خبرنگار مهر از شاهین پرسید؛ بسیاری از فعالین حقوق بشری و نهادهای اجتماعی نگران این هستند که با حضور طالبان آزادی بیان و به ویژه حقوق زنان که در طول 18 سال گذشته در افغانستان رونما گردیده زیر پا شود؛ واکنش شما در این رابطه چیست؟ وی در این زمینه گفت: اشغال، بمباران و حملات شبانه به مردم و ادعای دروغین حراست از دست آوردها که این همه موانع صلح هستند و به معنی ادامه جنگ می باشد. ما در صورت رعایت حجاب،  مخالف تعلیم و کار زنان نیستیم. آنها به اساس اصول اسلامی  حقوق دارد که شامل حق تعلیم نیز میباشد اما از اداره کابل از شعارحقوق زن برای ادامه اقتدار خودش سوء استفاده میکند. باید زن افغان متوجه باشند.
سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطردر پایان گفت: باید صلح اولیت داده شود، اشغال ختم ګردد وتوافقنامه صلح امضا شود، اما تا اکنون ما چنین چیزی نمی بینیم. انهائیکه در کشور صلح واقعی وخاتمه اشغال می خواهند دست بدست هم  بدهند.
 
کد مطلب: 117114
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای