چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۹

جولان لوازم خانگی قاچاق در بازار

هاشمی گفت: متأسفانه کالا‌هایی که قاچاق وارد می‌شود، عوارض گمرکی و ارزش افزوده ندارند.
۰
جولان لوازم خانگی قاچاق در بازار
مردم‌نيوز: عباس هاشمی مدیر کل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه قاچاق بزرگترین مشکل در صنعت لوازم خانگی است، اظهار کرد: علی رغم همکاری‌هایی که با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داریم اما به دلیل وسعت بالای این کار در برخی اماکن  نیاز به عزم جدی احساس می شود.

مدیر کل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در کشور ظرفیت خوبی برای تولید لوازم خانگی داریم  و تنها در برخی موارد نیاز است تولیدکنندگان توان خود را افزایش دهند، برخی محصولات داخلی نیاز به سرمایه گذاری دارند که اگر این اتفاق رخ دهد شاهد رشد در این صنعت خواهیم بود.

هاشمی با تاکید بر اینکه قاچاق کالا تولیدکنندگان داخلی را آزار می‌دهد، افزود: در مقطعی از زمان، به هر دلیلی و شرایط کشور‌های همسایه و منطقه میزان قاچاق متناوب شد.  در جهت ساماندهی بازار با واحد‌های تولیدی هماهنگی‌هایی انجام شده است تا تولید را به اندازه کافی عرضه و با قیمت مناسب در اختیار عموم قرار دهند.

مدیر کل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: متأسفانه کالا‌هایی که قاچاق وارد می‌شود، عوارض گمرکی و ارزش افزوده ندارند و با قیمت‌های مختلفی در بازار به فروش می‌روند که باعث آسیب به کالا‌های داخلی در کشور می‌شوند.

هاشمی گفت: با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده و عدم امکان تأمین قطعات از طریق تولیدکنندگان تحت لیسانس، تولید برخی محصولات کاهش داشته‌ است که اکنون در تلاش هستیم این میزان را جایگزین کنیم.
بیش از ۹۰  درصد بخاری گازسوز بومی شده است

هاشمی با اشاره به بحث عمق ساخت داخل، تصریح کرد: در صنعت بخاری گازسوز حدود ۹۰ درصد، کولر آبی صد در صد، یخچال فریزر ۶۰ درصد، آبگرمکن ۷۵ درصد، ماشین لباسشویی ۶۰ درصد، اجاق گاز ۹۰ درصد، لوازم خانگی کوچک ۷۰ درصد، چرخ خیاطی ۵۵ درصد، رادیاتور‌های فولادی ۹۰ درصد، پکیج ۷۰ درصد، تلویزیون ۳۰ درصد عمق ساخت داخل را در این صنایع داریم.

مدیر کل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برآورد نیاز ارزی و ریالی تولید محصولات لوازم خانگی را طبق برنامه پیش بینی شده سال ۹۸ به بانک مرکزی و دستگاه‌های ذیربط اعلام کرده‌ایم که خوشبختانه تعامل سازنده‌ای بین بانک مرکزی و وزارت متبوع وجود دارد که در جهت تأمین ارز دچار مشکل نشده‌ایم.
کد مطلب: 121127
مرجع : خبرنگاران جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای