سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۰

مانور امداد و نجات دریایی در خزر

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه مانور امداد و نجات دریایی فردا در بندر امیرآباد برگزار می‌شود، گفت: در این مانور سرعت‌عمل یدک‌کش‌ها، شناورهای دریابانی و شناور و بالگردهای امداد و نجات و ناجی سنجیده می‌شود.
۰
مانور امداد و نجات دریایی در خزر
مردم‌نيوز: علیرضا خجسته با اشاره به برگزاری مانور امداد و نجات دریاییِ خزر در بندر امیرآباد، اظهار داشت: در راستای سنجش توان و آمادگی نیروهای امدادی در مقابله با شرایط اضطراری و حوادث احتمالی دریای‌ و بندر، این مانور روز آینده در بندر امیرآباد برگزار می‌شود.

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی ‌افزود: در ‌این مانور که با هدف ارتقاء سطح کیفی، سطح ایمنی و سرعت عمل در پیشگیری از سوانح دریایی انجام می‌شود، عملیات تمرینی امداد و نجات در دریا، مهار و اطفاء حریق شناور و مقابله با آلودگی نفتی دنبال می‌شود تا ارزیابی شود.

وی اضافه کرد: این مانور با حضور عوامل 3 بندر شمالی کشور شامل بندر امیرآباد، بندر انزلی و بندر نوشهر برگزار می‌شود و سایر ارگان‌ها نظیر دریابانی، امداد و نجات هلال احمر، شیلات و غیره در این مانور مشارکت می‌کنند و به نوعی یک مانور ملی جهت آمادگی نیروها برای شرایط اضطراری محسوب می‌شود.

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: شناورهای امداد و نجات و ناجی که در دریای خزر فعال هستند در این عملیات ورود می‌کنند، همچنین یدک‌کش‌های سازمان بنادر و دریانوردی و شناورهای دریابانی نیز به کار گرفته می‌شوند، ضمن آنکه پیش‌بینی می‌کنیم از بالگرد نیز در این مانور امداد و نجات استفاده کنیم.

خجسته در مورد تأثیر برگزاری این مانور در ارتقای ایمنی دریانوردی بیان کرد: با توجه به اینکه در حوزه دریا‌ با ریسک حوادث، به خطر افتادن جان دریانوردان، آتش‌سوزی شناورها و همچنین آلودگی دریایی و غیره‌ مواجه هستیم، ‌در این راستا باید از قبل آمادگی‌ها مورد سنجش قرار گیرد تا در صورت مواجهه با موارد واقعی، بتوان در اولین فرصت که زمان طلایی ابتدای حادثه محسوب می‌شود، نسبت به رفع حوادث و مقابله با آن اقدام کنیم و یکسری خدمات در شرایط اضطرار به دریانوردان یا شناورها ارائه دهیم.

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: در جهت نجات جان افراد و کنترل خدمات و خساراتی که به اموال، شناورها و محیط‌زیست دریایی وارد می‌شود، باید از بروز حوادث پیشگیری کرد؛ در این راستا باید میزان آمادگی عوامل مستقر در دریا، مراکز کنترل تردد و غیره ارزیابی شود.

خجسته تأکید کرد: ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مستقر در منطقه خزر، سنجش سرعت عمل نیروها در دریا و افزایش ایمنی حمل و نقل دریایی از اهداف اصلی این مانور است.

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: امیدواریم با شناسایی نقاط قوت و ضعف دستگاه‌های اجرایی مستقر در منطقه خزر، میزان آمادگی تجهیزات و افراد در زمان وقوع سوانح غیرمترقبه ارتقا یابد.
کد مطلب: 129351
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای