سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۲

بازتاب نفوذ منطقه‌ای ایران؛ «سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا نتیجه عکس داد»

گزارش‌ها و بررسی‌های اخیر از نفوذ منطقه‌ای ایران نشان می‌دهد که حرکت ایران در این مسیر به رغم کارشکنی‌های آمریکا همچنان بی وقفه ادامه دارد.
۰
بازتاب نفوذ منطقه‌ای ایران؛ «سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا نتیجه عکس داد»
مردم‌نيوز: گسترش دامنه نفوذ منطقه‌ای ایران در سال‌های اخیر و به ویژه در پی اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه این کشور، موضوعی است که مورد توجه ناظران بین المللی قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران که در سال‌های اخیر با اتخاذ سیاست‌ها و رویکرد‌های منسجم و درست توانسته نفوذ منطقه‌ای خود را گسترش داده و نقش موثری در تحولات و روند‌های منطقه‌ای ایفا کند، با تحریم‌های بی سابقه آمریکا نیز متوقف نشده و همچنان به پیش می‌رود.

موضوع بسط و گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران، همواره مورد توجه آمریکا بوده و واشنگتن تلاش کرده با ابزار‌های مختلف این مسیر را برای ایران ناهموار کند. از جمله آخرین تلاش‌های بی حاصل آمریکا در این راستا که به بهانه‌های دروغین، اما با هدف تقلیل حوزه نفوذ منطقه‌ای ایران انجام شد، اعمال تحریم‌های بی سابقه و تشکیل باصطلاح کمپین «فشارحداکثری» علیه ایران بود.

«کنت کاتزمن»، کارشناس مسائل ایران در «مرکز پژوهشی کنگره آمریکا» در توضیح گسترش حوزه و دامنه نفوذ ایران می‌نویسد: «دونالد ترامپ تحریم‌ها را علیه ایران با این ادعا مجددا اعمال کرد که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ این فرصت را به ایران داد که بتواند نفوذ منطقه یا خود را تقویت کند.»
 

وی افزود: «ترامپ مدعی شد با اعمال مجدد تحریم‌ها "فشار حداکثری" بر ایران وارد می‌کند که منجر به کاهش حوزه نفوذ ایران می‌شود اما به رغم ادعای رئیس جمهور آمریکا در مورد تاثیر تحریم‌ها بر ایران و تبدیل آن به کشوری متفاوت، داده‌ها و بررسی‌های مختلف نشان می‌دهد آمریکا سود استراتژیکی از این اقدام نبرده است.»

«اندیشکده شورای آتلانتیک»، در گزارشی به بررسی نفوذ منطقه‌ای ایران پرداخته و نوشته است: «ایران در سال‌های اخیر و در میانه تحریم‌ها توانست نقش موثری در تحولات منطقه‌ای ایفا کند.»

گزارش‌های جدید از نفوذ منطقه‌ای ایران و قابلیت‌های استراتژیک این کشور در منطقه غرب آسیا عموما تاکید دارند که ادامه این سیر صعودی در حالی رخ داد که توافق هسته‌ای ایران با تلاطم‌های جدی مواجه شده و تهران در حال مقابله با تحریم‌های سخت آمریکا است.

موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک مستقر در لندن (IISS) در گزارشی ۲۱۷ صفحه ای، تاکید کرده که تاثیر منطقه‌ای ایران در سال‌های اخیر دستاورد‌هایی به مراتب بیشتر از صنعت موشکی داشته است. این گزارش تصریح می‌کند که هیچ کشوری در دهه گذشته به اندازه ایران در تحولات منطقه‌ای موثر نبوده است.

این در حالی است که رقبای منطقه‌ای ایران میلیارد‌ها دلار خرج تسلیحات غربی کرده اند تا بتوانند نفوذ خود را در منطقه از طریق مداخله نظامی افزایش دهند.

در واقع استراتژی ایران در ۴۰ سال گذشته سبب شده تا ایران اکنون در موقعیتی بسیار قوی‌تر از هر زمان دیگری قرار بگیرد.
 
کد مطلب: 131892
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای