پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰

ایجاد تحول اقتصادی در شمال شرق تهران

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران از تعیین تکلیف بافت‌های صنعتی شهرستان پردیس در هیات دولت خبر داد که نویدبخش تحولات اقتصادی در شمال شرق پایتخت خواهد بود.
۰
ایجاد تحول اقتصادی در شمال شرق تهران
مردم‌نيوز: به نقل از پایگاه خبری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، نعمت الله ترکی در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان پردیس گفت: ما برای هر شهرستان سند توسعه نوشتیم و برای اجرای درست آن از سازمان مدیریت استان، دبیر ویژه شهرستان تعیین کردیم که یکی از وظایف آن، نظارت بر اجرا و رفع گره های کار است.

وی ضمن برشمردن رئوس اهداف توسعه منطقه ای در شرق کلانشهر تهران تصریح کرد: براساس سند توسعه، پردیس مهمترین قطب علمی و تحقق فعالیت های دانش بنیان در استان تهران خواهد شد.

ترکی، موقعیت ژئوپلیتیک ارتباطی همچنین ویژگی های تحولات جمعیتی و فرصت های ارزشمند همجواری با پایتخت را در پردیس کم نظیر دانست و بر تحقق رهیافت های سند توسعه شهرستان و ماموریت های توسعه منطقه‌ای حتی ملی این حوزه از جغرافیای اداری_سیاسی استان تاکید کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به رویکردهای سند برنامه و لزوم همگرایی، همراهی و تلقی مشترک از توسعه سرزمینی در بین همه نهادها بویژه شهرداری پردیس، شرکت عمران شهر جدید و فرمانداری، تاکید کرد: بخشی از چالش‌های موجود در این شهرستان، ناشی از فضای تشتت مابین نهادهای موثر است که باعث هدر رفت سرمایه ها می شود.

وی ضمن تشریح مفاد قانون بودجه و برنامه ششم و قوانین مرتبط درخصوص مولدسازی دارایی های دولت گفت: تحولات کالبدی موجود در شهرستان ها بویژه پردیس باید نخست با هدف تامین زیرساخت ها و خدمات رفاهی باشد.زمین و ارزش افزوده ناشی از آن باید در خدمت توسعه شهرستان قرار گرفته و به عنوان ابزار مهم مالی توانایی برطرف کردن چالش های موجود شهرستان را داشته باشد.

ترکی در ادامه به تفاهم نامه شرکت عمران شهر جدید با آب منطقه ای، آب و فاضلاب و شرکت راه آهن ج.ا.ا اشاره و تاکید کرد: با توجه به جمعیت پذیری این شهرستان در آینده، سه موضوع مهم تامین آب شهر، احداث تصفیه خانه فاضلاب و اتصال مترو پردیس به تهران جزء پیشران های اساسی و اقدامات حیاتی شهرستان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران درباره ایجاد فضای اداری و استقرار ادارات در شهرستان پردیس گفت: این مورد جزء مهمترین مطالبات ناحیه ای است. براساس مفاد قانون بودجه و قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، فرمانداری باید از طریق شناسایی اراضی مستعد برای تحقق این مهم اقدامات لازم را انجام دهد.

وی افزود: فرمانداری از ظرفیت قانونی تبدیل به احسنت نمودن فروش اموال و تجهیز منابع لازم جهت احداث فضاهای اداری مورد نیاز اقدام کند. فرآیند قانونی موضوع پس از شناسایی اراضی از طریق فرمانداری و اداره راه و شهرسازی، تصویب موضوع در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و ابلاغ مصوبات از سوی استاندار است.

ترکی در بخش دیگری از سخنان خود به فضاهای صنعتی موجود در شهرستان پردیس که بیشتر آن ها غیر رسمی هستند، اشاره کرد و در این باره توضیح داد: بیشتر فضاهای کارگاهی و صنعتی موجود در شهرستان به دلیل فقدان هویت حقوقی و غیر رسمی به عنوان تهدید در شهرستان مطرح شده اما به نظر من این موضوع فرصت مغتنمی است تا با ساماندهی این فضاها و خوشه بندی کارگاهی و نشان دار شدن نوع فعالیت ها می تواند به عنوان یکی از ارکان های توسعه اقتصادی شهرستان جایگاه ویژه ای را در آینده پردیس ایفا کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از بررسی این موضوع در هیات دولت خبر داد و گفت:  ان شاء اله پس از تصویب بافت های کارگاهی به عنوان فضاهای رسمی صنعتی، شرایط دیگرگونی در مقابل فعالان عرصه اقتصادی قرار می‌گیرد که نوید یک تحول اقتصادی در شمال شرق پایتخت در شهرستان پردیس خواهد بود.
کد مطلب: 133825
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای