سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۲
گفتگو با دکتر محمدی متخصص عفونی:

اختصاصی | ویروس کرونا را جدی بگیرند/ گذر از این بحران عزم ملی میخواهد/پیک گسترش با قرنطینه خانگی کاهش می یابد

این ویروس زمانی از بین می رود که مسائل پیشگیرانه و اصول اولیه را رعایت کنیم که بتوانیم این زنجیره انتقال را قطع کنیم و در نهایت باعث از بین بردن این ویروس شویم
۳
۸
اختصاصی | ویروس کرونا را جدی بگیرند/ گذر از این بحران عزم ملی میخواهد/پیک گسترش با قرنطینه خانگی کاهش می یابد
در ادامه مصاحبه اختصاصی مردم‌نيوز را می خوانید با سر کار خانم دکتر محمدی متخصص عفونی از دانشگاه شهید بهشتی

مردم‌نيوز | کرونا کی تمام می شود !؟
قطعاً تا زمانی که این زنجیره ی انتقال به وسیله ماندن در خانه و قرنطینه خانگی، قطع نشود این ویروس پایدار و فعال می ماند.

مردم‌نيوز | این عبارت که شایع شده کرونا با گرما از بین می رود درست است ؟
بله چنین صحبت هایی هست که گرما و رطوبت بالا این ویروس را از بین می برد اما با این سیر تصاعدی که مشهود است و این فوق العاده مسری بودن این ویروس باعث می‌شود که تا زمان رسیدن گرما شاهد یک فاجعه باشیم نباید به گرما امید بست و بهترین راه پیشگیری است.

مردم‌نيوز | احتمال اینکه این ویروس ساخته شده و هدف دار باشد چقدر است ؟
البته که این جای بحث دارد. ما در بیماری های عفونی یک کلیشه ای داریم به اسم نوپدیدی و باز پدیدی که دستخوش دستکاری ژنتیکی نیز می باشد. امروزه شاهد آن هستیم کشورهایی که به لحاظ بهداشتی از ایران خیلی ضعیف تر هستند، وضع به مراتب بهتری در مواجهه با این ویروس داشته اند و اغلب کشورهایی که توریسم زیادی دارند مانند امارات و ترکیه اینها هم به مراتب ناقل های کمتری دارن و این امر و مسائل مشابه مسئله تروریسم و بیو تروریسم را قوت می بخشد.

مردم‌نيوز | در جامعه این مطلب دهان به دهان می شود که با خوردن الکل بدن، ضدعفونی می شود، آیا درست است ؟
در فضای مجازی شایعه پراکنی اعتبار پیدا کرده و متأسفانه بعضاً مردم ما مسائل بدون پشتوانه و تأئید نشده را مهم قلمداد کرده و محتواهایی که نه مرجع و مرتبه علمی دارند و منبع آنها مشخص نیست را از فضای مجازی دریافت و گاهاً به نشر آن هم کمک میکنند که این مسائل به آگاهی و هوشیاری افراد غلبه می کند زیرا بعضاً مردم به منبع و مرجع اکتفا نمی کنند، اینطور مسائل فقط در حد فضای مجازی است و عمل به این قبیل مسائل و مسائل مشابه، لزومی ندارد.

مردم‌نيوز | میزان آسیب پذیری کودکان به چه صورتی است ؟
کودکان در این امر یک ایمنی نسبی دارند، این ویروس را ما یک ویروس تنفسی در نظر می گیریم که در سالیان قبل هم با عنوان سارس و مرس شاهد آن بوده ایم که اپیدمی این شکلی داشت و کرونایی که از اواخر دسامبر 2019 داشتیم این ویروس اپیدمی و یا همه گیری بیشتری نسبت به دیگر ویروس ها داشته است و یک همه گیری جهانی است اما مطلبی که تا الان مطرح است این بوده که برخلاف واگیری سریع این ویروس، آمار مرگ و میر به نسبت پایین تر از ویروس هایی قبلی، دارد. سارس با 10% و مرس با 35% آمار مرگ و میر و کرونا با نزدیک به 3 درصد (2.7%) طی داده کاوی ها مرگ و میر کمتری را ثبت کرده است و عمده اینها از کسانی بوده است که خارج از سنین کودکی بوده اند و میتوان گفت که کودکان ایمنی نسبی را دارا هستند.

مردم‌نيوز | سیستم ایمنی بدن به تنهایی توان مقابله با چنین ویروسی را دارد ؟
این ویروس به صورت معمول یک ویروسی است مثل آنفلوآنزا که در حال حاضر به این شکل جهش ژنتیکی پیدا کرده است و به شکل COVID-19 شاهدش هستیم. اما این امر قابل تامل است که افرادی که مسن هستند و یا بیماری های زمینه ای دارند یا داروهای کورتون مصرف می کنند یا شیمی درمانی می شوند یا بیماری های قلبی عروقی دارند یا فشار خون یا دیابت دارند و یا افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند به مراتب خطر ابتلای بیشتری دارند و این ویروس می تواند برای آنها یک تهدید باشد.

مردم‌نيوز | کرونا به اندازه ترسی که در شبکه های اجتماعی به مردم القا می شود خطرناک است ؟
 همه ما وقتی کنکور داشتیم یک اضطرابی را شاهد بوده ایم که آن را اغلب ما تجربه کرده ایم. اضطراب هم سنگین است و هم اینکه لازمه زندگی است. شما وقتی یک مسابقه دارید یا یک امر مهر برایتاب پیش آمده مضطرب می شوید به خصوص در مورد این ویروس اینکه مرگ و میر نسبی هم در پی دارد و خطر ابتلای بالایی را دارد و قابل پیش بینی هم نیست.
این نباید باعث شود که ذهن مشوش شده و فرد نتواند خود را کنترل کند. ما باید بدانیم که این ویروس خطرناک است و فوق العاده مسری است. باید فاصله مان را با دیگران حفظ کنیم این اضطراب همواره باید دغدغه ما باشد برای پیشگیری اما اینکه بتواند ایمنی مارا پایین بیاورد خطری بدتر از ویروس است. شما باید اضطراب داشته باشید اما بر این اضطراب فائق شوید چه با آرام بخش چه با پیشگیری های اصولی و اولیه ، شما نمی دانید با فردی که در ارتباط هستید ناقل هست یا خیر ، ناقل علائم ظاهری ندارد به همین خاطر اضطراب لازم است اما نه آنقدر که مخل آسایش باشد. مردم لازم است به اخبار رایج شبکه های اجتماعی اعتنایی نکنند و اخبار را از مراجع رسمی دنبال کنند که باعث تشویش ذهن نشود تا بحمدالله بتوانیم با یاری یکدیگر از این بحران عبور کنیم.
مردم‌نيوز | راجع به نهفتگی این ویروس هم نکاتی را میفرمائید ؟
3 تا 7 روز و و حداکثر تا 14 روز یک دوره نهفتگی دارد، یعنی با توجه با اینکه این ویروس یک ویروس خود محدود است به مردم توصیه می شود که با در خانه ماندن ،مصرف مایعات و مسکن ها ایمنی خود را تقویت کنند، ضمن اینکه مسافرت را کلا حذف کنند، خواب و تغذیه خود را هم تقویت کنند.

مردم‌نيوز | آیا ماسک توان حفاظت و جلوگیری از ورود ویروس به دستگاه تنفسی را دارد ؟
بله این ویروس یک ویروس تقریباً درشتی است که از ماسک نفوذ نمی کند. ولی متأسفانه روش انتقال از طریق عطسه، سرفه و قطرات پخش شده در فضا است و برای همین فاصله 1 تا 2 متری باید رعایت شود، روش های انتقالی از طریق تماس و روشهای دیگری هم دارد که برای کادر درمان و افرادی که در معرض خطر هستند می بایست رعایت نمایند.

مردم‌نيوز | در مراکز درمانی که شما حضور دارید، مراجعین بیشتر مبتلا هستند یا ترسیده اند ؟
هر دو - خب به هر حال این حالت تشویش ذهن در خیلی ها هست و خیلی ها هم با تنگی نفس مراجعه می کنند و وضعیتشان چک می شود و اگر علائمی داشته باشند بررسی می کنیم و اگر مبتلا باشند و یا اگر ترس و اضطراب هم داشته باشند توصیه به مسائل پیشگیرانه می کنیم و یک مسئله هم این است که اغلب خانه تکانی ها باعث استفاده از مواد شوینده شده که منجر به تنگی نفس های مقطعی می شود. بیماری بوده که علائم کرونا را داشته و بعد از چک کردن مراحل اولیه شواهد قوی تر شده میپرسیم که چرا ماسک نزدید گفتن نتوانستیم تهیه کنیم.
لذا این قضیه باید از بالا مدیریت شود بیماران حتماً باید ماسک  داشته باشند.

مردم‌نيوز | علائم ابتلا به این ویوس چیست ؟
تنگی نفس، تب، سرفه، بدن درد و ... از شایع ترین موارد ابتلا به این ویروس هست.
اما درطول این دوره، بیماری داشته ایم که تب نداشته و فقط بدن درد شدید داشته است و سرفه مختصر که بعد از آزمایش، مشخص شد که مبتلا به ویروس کرونا شده است.

مردم‌نيوز | رفتار اعضای خانواده با فردی که در خانه قرنطینه شده است چطور باید باشد؟
باید نزدیک به 2 هفته تا بهبودی کامل فرد از وی فاصله گرفته، وسائل شخصی از قبیل حوله، قاشق، چنگال و ... را باید جدا کنند و یک محدودیتی هایی اعمال شود که به بهبودی فرد بیمار کمک کند همه اینها برای مریضی است که به موقع مراجعه کرده و با وجود ابتلا به این ویروس، فاکتور های نرمالی دارد که توان بستری و قرنطینه خانگی را دارد، که این کار بانظر پزشک صورت پذیرد بهتر است.

مردم‌نيوز | دوران نقاهت این بیماری چگونه است ؟
 همان 14 روز پیشنهاد می شود.

مردم‌نيوز | صحبت پایانی
بعنوان صحبت پایانی، اینکه این ویروس را جدی بگیریم، وضعیت پیش رو یک وضعیت بحرانی است و در صورت عدم رعایت ملاحظات بهداشتی، این سیر تصاعدی و روز به روز بیشتر می شود، مردم باید بدانند کادر درمانی در امر خدمات بیمارستانی و دارویی یک محدودیتی دارند، این مسئله و گذر از آن یک اجماع کلی را می خواهد که مدیریت از بالا و همکاری مردمی را به دنبال داشته باشد. مسئول ستاد مبارزه با کرونا الزاماً باید یک شخصیت اجرایی باشد که بتواند کلیه قدرت را در یک سیستم واحد به دست بگیرد ضمن تعطیلی مراکزی که نیازی به فعالیتشان نیست، حداکثر امکانات را در اختبار متولیان امر قرار دهند تا در خط مقدم مبارزه با این ویروس، کاستی احساس نشود.
از مردم می خواهم که با پیشگیری و قرنطینه خانگی و پرهیز از رفت و آمد های غیر ضروری، کادر درمان را تنها نگذارند که با رعایت مسائل پیشگیرانه بتوانیم این زنجیره انتقال را قطع کنیم و در نهایت منجر به از بین بردن این ویروس شود.
انشاءالله


 
کد مطلب: 136802
مرجع : مردم نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


علی
United States
سلام
اگه واقعاً ماسک جلوی ویروس رو می گیره پس چرا اینقد میگن هر کسی مریض هستش بزنه...؟؟!!
خدا خیرتون بده که این مطلب رو گذاشتین.
رضا
Iran, Islamic Republic of
آره بابا ، به نظر من خانم دکتر درست میگن. همه وقتی میریم بیرون باید ماسک بزنیم قطعا تاثیر داره.به قول خانم دکتر ویروس نمیتونه ازش رد بشه
علی
Iran, Islamic Republic of
عالی بود. ممنون خانم دکتر که صداقت داشتید
چند رسانه ای