دوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۹
اقتصاد

تعطیلی بی سابقه اقتصاد جهان طی۹۰سال گذشته

گروه اقتصادی: ویروس کرونا و اقداماتی که برای جلوگیری از شیوع آن انجام شده باعث یک تعطیلی اقتصادی در جهان شده که طی ۹۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.
۰
تعطیلی بی سابقه اقتصاد جهان طی۹۰سال گذشته
مردم‌نيوز:
رکود اغلب با یک کاهش کوچک در فعالیت‌های اقتصادی آغاز می‌شود و بعد به تدریج عمیق‌تر شده و طی چند ماه تاثیرات ثانویه و بیشتر آن بر اقتصاد نمایان می‌گردد.ولی کاهش چرخه تجارت در حال حاضر شرایط متفاوتی دارد. از نظر اندازه و شروع ناگهانی، هیچ همتایی برای آن از پایان جنگ جهانی دوم وجود نداشته است.شوک اولیه شیوع ویروس کرونا و بسته شدن اکثر سیستم‌های حمل و نقلی و تجاری بسیار گسترده و ناگهانی بوده است.هیچ آمار دولتی در مورد این کاهش بزرگ در فعالیت‌های اقتصادی تا حالا ثبت نشده است. ولی اگر صنعت نفت را نماینده‌ای برای تقاضای اقتصادی بدانیم، به نظر می‌رسد مصرف حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز یا معادل ۱۰ درصد طی یک ماه کاهش یافته باشد.در ۱۹۴۵، ترخیص سربازان و انتقال از دوره جنگ به دوره صلح باعث شد تولید صنعتی ۳۰ تا ۳۵ درصد طی ۱۲ ماه کاهش یابد.اطلاعات فدرال رزرو نشان می‌دهد در رکود سال‌های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۵ تولید صنعتی آمریکا ۱۵ درصد طی ۲۰ ماه پایین آمد.در ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، تولید صنعتی آمریکا ۲۰ درصد نسبت به قبل از رکود سقوط کرد، ولی این کاهش طی ۱۸ ماه صورت گرفت.ولی رکود فعلی سریعترین رکود از ۱۹۴۵ است و از نظر اندازه و شروع ناگهانی بیشتر شبیه به رکود دهه ۱۹۳۰ و ورشکستگی‌های شدید تجاری در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ می‌ماند.
رکود‌های مالی شبیه به اپیدمی هستند. از شکست یک بخش تجاری آغاز شده و بعد به سایر سیستم‌ها سرایت می‌کنند. رکود‌ها در اقتصاد از طریق تغییرات واقعی در جریان هزینه‌ها و درآمد‌ها مثل فروش، سفارشات، اشتغال، دستمزد‌ها و بدهی‌ها منتقل می‌شوند.در مورد شوک فعلی، پاسخ بانک‌های مرکزی و وزرای دارایی سریعترین در تاریخ بوده است و می‌تواند به جلوگیری از تاثیرات ثانویه و بعدی این بحران کمک کند.ویروس کرونا و اقداماتی که برای جلوگیری از شیوع آن انجام شده باعث یک تعطیلی اقتصادی شده که طی ۹۰ سال گذشته بی سابقه بوده است. حالا بانک‌های مرکزی و دولت‌ها باید به همین نسبت اقدامات بی‌سابقه‌ای برای حمایت از اقتصاد در پیش بگیرند تا تجارت و حمل و نقل به شرایط عادی بازگردد.
بهارنیوز
کد مطلب: 137034
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای