شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۰

چرا تغییر کاربری بنای تاریخی استانبول جنجالی شد؟

اعلام خبر تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از ترکیه مواجه شده است.
۰
چرا تغییر کاربری بنای تاریخی استانبول جنجالی شد؟
مردم‌نيوز:
«ایاصوفیه»، بنای تاریخی شهر «استانبول» و متعلق به قرن ششم میلادی، به فرمان «رجب طیب اردوغان»، رییس جمهور ترکیه و با رای دیوان عالی این کشور به مسجد تبدیل شد.
این بنا که در قرن ششم میلادی به عنوان کلیسا ساخته شد، تاکنون در گذار تاریخ از کلیسا به مسجد، از مسجد به موزه و اکنون از موزه به مسجد تبدیل شده است.
به گزارش «وال استریت ژورنال، الجزیره و نیویورک تایمز»، اردوغان که در ماه مارس سال گذشته از برنامه دولت برای تغییر کاربری ایاصوفیه خبر داده بود، روز جمعه، فرمان واگذاری مسئولیت اداره این بنای تاریخی را در منطقه «سلطان احمد» استانبول به ریاست امور دینی ترکیه و بازگشایی آن به عنوان مسجد به روی نمازگزاران را پس از ۸۰ سال امضا کرد.
انتشار این خبر سبب بروز واکنش های عمده ای از جانب کشورها و سازمان های مختلف شد.
ایاصوفیه که نقشی محوری در فرهنگ استانبول و به طور کلی ترکیه دارد، اکنون در کانون بحث های جهانی در حوزه میراث فرهنگی و البته دینی میان مسیحیت و اسلام به دلیل اهمیت مذهبی این مکان قرار گرفته است.
مخالفان داخلی اردوغان می گویند، وی قصد دارد از طریق این اقدام، کاهش محبوبیت خود را که در سیری نزولی قرار گرفته، جبران کند.وزیر خارجه و فرهنگ یونان، از نخستین منتقدان این اقدام اردوغان بودند.
«یونسکو» نیز روز جمعه با صدور بیانیه ای، ضمن اشاره به قرار گرفتن این مکان در فهرست میراث جهانی، از آنکارا خواست تغییری در «ارزش های جهانی بنا» ایجاد نکند.
مقام های کلیسایی نیز در واکنش به اقدام اردوغان، ابراز نگرانی کردند.
«قبرس»، «آمریکا» و «اتحادیه اروپا» از دیگر کشورهایی بودند که این اقدام را اشتباه  و تاسف بار خوانده و دارای پیامدهایی ناخوشایند دانستند.
ورود به این مکان تاریخی رایگان بوده و نخستین نماز در آن ۲۴ جولای (۳ مرداد) برگزار می‌شود.
 
کد مطلب: 149152
مرجع : میزان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای