سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۵

راهبرد نگاه به شرق

در طول دوران بعد از انقلاب اسلامی همواره دو رویکرد یا نگاه نسبت به سیاست خارجی پر رنگ تر بوده است؛ یک نگاه به غرب و کشورهای غربی و نگاه دوم به توجه به شرق است. البته این رویکردها شدت و ضعف های مختلفی را در طول این سالیان تجربه کرده اند.
۰
راهبرد نگاه به شرق
راهبرد نگاه به شرق در وهله اول می‌ تواند نشأت گرفته از آشنایی فرهنگی و همچنین ارتباط سازنده میان دولت‌ها و ملت‌های شرق کره خاکی باشد، از سوی دیگر نیز نشان دهنده برخورداری از پیشینه همزیستی تمدنی در جغرافیای شرق در طول سالیان متمادی، حکایت از این دارد که این منطقه از دنیا از جهت ارتباطات و تعاملات بسیار اندک پیش آمده است که موجب ایجاد بحران و فروپاشی فرهنگی و یا لطمات اقتصادی و اجتماعی برای  یکدیگر شده باشند و هر جایی هم نقطه مبهمی یافت می شود، نشانه های توطئه‌ های بیرونی و دشمنان قابل رویت است.
 از این رو و فارغ از جهت‌گیری‌های مغرضانه، در می یابیم، در مواردی نیز که بین دولت‌های شرق، چالش ها، اختلافات و تضادهایی بروز یافته است، لیکن از حیث تمدنی همگنی ناخودآگاه بر این تضاد برتری داشته است، موضوعی که نگاه به شرق و رجوع به این جغرافیا را برای شرق نشینان مطمئنتر نموده است. شرق محل ظهور فرصت ها و مشترکات تمدنی و منافع به هم پیچیده اجتماعی و اقتصادی است، در این قلمرو فرهنگی و جغرافیایی راه روشن و امیدوار کننده ای در پیش روی ما قرار دارد که در غرب کمتر دیده می شود و یا به چشم نمی خورد.
رویکرد نگاه به شرق امروز و با بدعهدی های غربیان در موارد بسیار، بیش از پیش نه تنها مورد اهتمام جمهوری اسلامی بلکه بسیاری از کشورها غرب آسیا قرار گرفته است که از نمودهای بارز آن امضای سند همکاری 25 ساله جمهوری اسلامی ایران و چین است که مورد اعتراض شدید کشورهای غربی قرار گرفته است.
علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری 3 تیر 99 اعلام کرد که پیش‌نویس برنامه 25 ساله همکاری ایران و چین در جلسه یکشنبه اول تیر هیئت دولت تصویب شده است، با اعلام این خبر و موضع گیری برخی افراد، این خبر به موضوع و سوژه داغ هفته تبدیل شد. سوژه ای که بیشتر نشان دهنده تحریک افکارعمومی بود تا اهمیت به منافع ملی.
 
گزاره های راهبردی
 
۱. نگاه به شرق در حوزه سیاست خارجی در طول مواقعی که ایران از تحریم در رنج بوده، یک نگاه و راهبرد کاملا معقول است. از سوی دیگر ایران برای کم رنگ کردن فشار تحریم ها و همچنین مقابله با یک جانبه گرایی آمریکا،  نیاز به گسترش این روابط دارد.
۲. تاریخ به خوبی اثبات کرده که همکاری با کشورهای شرقی به مراتب بهتر از کشورهای غربی است. شاهد مثال آن در بحث فروش نفت است که تنها کشوری که به طور رسمی از ایران نفت می خرد، چین است.
۳. هر قرار داد و توافقی که بسته می شود، یک توافق دوسویه خواهد بود. با توجه به شرایط تحریمی ایران، حضور شرکت های خارجی و انعقاد توافق با آنها در چنین شرایطی، یک توافق مطلوب خواهد بود.
۴. راهبرد نگاه به شرق یک راهبرد کلان است و این به معنای استثمار و استعمار نیست، زیرا صرفا به معنای ارتباط با شرق است. از سوی دیگر حجم مراودات ایران با این کشورها به مراتب بیشتر از کشورهای غربی است.
۵. نگاه به شرق، یک نگاه کاملا استراتژیک و برگرفته از یک رویکرد حفظ توازن است. توازنی که اساس آن نه نگاه صرف به غرب وجود دارد و نه نگاه صرف به شرق. براساس این راهبرد، ایران باید به سمت و سوی توافقات گسترده تر با کشورهای شرقی برای کاهش تاثیرگذاری تحریم ها و افزایش چانه زنی خود در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی حرکت کند.
 
کد مطلب: 149425
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای