دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۹
موسوی:

آمریکایی‌ها از راهزنی دریایی به راهزنی هوایی رسیده‌اند/ کره جنوبی نشان دهد که استقلال دارد

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشستی خبری پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.
۰
آمریکایی‌ها از راهزنی دریایی به راهزنی هوایی رسیده‌اند/ کره جنوبی نشان دهد که استقلال دارد
مردم‌نيوز:
سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.
سخنگو در ابتدا با اشاره به سالروز عملیات مرصاد گفت: ملت ایران خاطره بدی از این گروهک منفور دارد (منافقین). وطن فروشی آنها هرگز از ذهن مردم پاک نخواهد شد.
سفرهای دیپلماتیک مقامات ایرانی
موسوی در ادامه با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به روسیه گفت: دکتر ظریف سفری را به مسکو داشت و علاوه با گفتگو با لاوروف، طبق برنامه ریزی قبلی حدود یک ساعت تلفنی با آقای پوتین گفتگو داشتند. ایشان قبل از مسکو، سفر فشرده و پرباری را به بغداد و اربیل داشتند و مذاکرات صمیمی و کاری فشرده‌ای را داشتند. امیدواریم خیر و نتیجه این سفر به مردم دو کشور برسد. دکتر عراقچی هم سفری رابه افغانستان داشتند.
سفر ظریف به مسکو از قبل برنامه ریزی شده بود و ایشان در سفر آقای الکاظمی به ایران حضور نداشتند. ما رایزنی‌هایی با روسیه داریم و با توجه به تحولاتی که در پیش است لازم بود این گفتگو انجام شود. به طور کلی می‌توانیم بگوییم این سفر دو هدف داشته که یکی مواضع آمریکایی‌ها در خصوص تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی ایران، و همچنین در کنارش مسائل‌ دیگر هم مطرح شد. موضوع دیگر تمدید قرارداد همکاری‌های دو کشور است که دوره 10 ساله داشت دوبار هم به مدت 5 سال تمدید شد. گفتگوهایی هم درباره قرارداد طویل المدت داشتیم. قرارداد فعلی تا اسفند زمان دارد.
درباره نامه‌ای که ظریف به بورل نوشت، نمی‌دانم پاسخ رسمی داده‌اند یا نه ولی بررسی می‌کنم و دقیق‌تر اطلاع می‌دهم. درباره روسیه هم دو کشور رایزنی درباره دغدغه‌های مشترک داشتند که بخشی از آن مربوط به برجام و تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی بود. لازم بود که دو کشور رایزنی‌هایی درباره موضوعات داشته باشند.

گفتگوهای بین الافغانی برای ایران مهم است
وی درباره اتهامات مطرح شده توسط مقامات آمریکایی در رابطه با موضع ایران درباره تحولات افغانستان گفت: هیچگونه صداقتی درباره گفتار و کردار آمریکایی‌ها درباره منطقه ما وجود ندارد. ایران، آمریکایی‌ها را در گفتارشان صادق نمی‌داند. آنچه برای ایران مهم است گفتگوهای بین الافغانی است و ما حجم دخالت‌های خارجی را مردود می‌دانیم. انچه آمریکایی‌ها بعد از شکست‌های منطقه و افغانستان به دنبال آن بوده‌اند گفتگو با این گروه‌ها و کشورها بوده است که آن هم برای نجات خودشان است.

واکنش به تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران
سخنگوی وزارت خارجه درباره تعرض جنگنده‌های متجاوز آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران نیز گفت: آمریکایی‌ها انواع و اقسام راهزنی‌ها را امتحان می‌کنند، از راهزنی دریایی به راهزنی هوایی رسیده‌اند و اقدام خطرناکی  را در قبال هواپیمای ایرانی انجام دادند. اقدام آنها تروریستی بود که خلاف برخی موازین بین‌المللی است. با کمک سازمان هواپیمایی کشوری، وزارت خارجه اقدامات لازم برای پشیمان کردن آمریکایی‌ها را انجام خواهد داد. منتظر جزئیات در این خصوص هستیم و پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.
تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران
موسوی درباره تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران گفت: می‌دانستیم آمریکایی‌ها از هیچ تلاشی برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی فروگذار نخواهند کرد. این مسئله برای ایران غیرقابل‌ قبول است. قطعا با واکنش و حساسیت ایران مواجه خواهد شد. اما با رایزنی‌هایی که داشته‌ایم رسیدن به‌ این خواسته آمریکا را بعید می‌دانیم. با این وجود امیدواریم فشارهای آمریکا متوقف شود  و ایران هم تلاش‌های خود را انجام خواهد داد تا به حق طبیعی خود برسد.
سخنگو در واکنش به صحبت‌های اخیر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در رابطه با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران گفت: آقای هوک حرف زیاد می‌زند، حرف‌های مجانی هم می‌زند. بر اساس توهماتی که دارند به یک دوره گردی جدیدی افتاده‌اند. حرف آنها بی پایه و اساس است و نمی‌خواهم وقت کسی را با توضیح درباره این حرف بگیرم، به ویژه حرفی که رئیس جمهور آمریکا زده و گفته در کنار ایران ایستاده. رئیس جمهور آمریکا کجا در کنار مردم ایران ایستاده؟ آیا فشار حداکثری و باعث شدن مرگ کودکان بیمار ایستادن در کنار مردم ایران است؟ ما و ملت ایران به این حرف توجه نخواهیم کرد. آمریکایی‌ها قهرمان مبارزه با تروریسم را بزدلانه ترور کردند.
انتخابات آمریکا
وی درباره انتخابات پیشروی آمریکا و موضع ایران در این رابطه گفت: مسئله داخلی آمریکا است و ارتباط زیادی با ایران پیدا نمی‌کند، اما ایران از 4 دهه گذشته همه این دولت‌ها را با گرایش‌های حزبی مختلف آزموده و به ذهن خود سپرده که چه در دوره دموکرات‌ها و چه جمهوریخواهان تحت فشار بوده است. خیلی برای ما اهمیتی ندارد که چه کسی و حزبی در آمریکا سرکار بیاید. ما به رویکرد آنها که به عمل منتهی شود نگاه می‌کنیم، آن موقع واکنش‌های مقتضی را خواهیم داشت، اما عجالتا اظهارنظری درباره اینکه چه کسی رئیس جمهور شود نداریم.
ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بحث ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه گفت: در کشور فرانسه تکنولوژی خواندن جعبه سیاه وجود دارد و این موارد طبق اصول ضوابطی انجام می‌شود، فکر نمی‌کنم دست به چنین کاری بزنند و اطلاعات خوانده شده را از طرق غیررسمی منتشر کنند. آنها موظف هستند که اطلاعات را در اختیار کشورهای ذینفع قرار دهند.
کشورهای همسایه اولویت ایران هستند
موسوی افزود: ایران بارها به کشورهای منطقه اعلام کرده که منطقه و کشورهای همسایه اولویت ما هستند و حاضر هستیم وارد گفتگو و همکاری با آنها شود. ایران آمادگی دارد کار را با حسن نیت به پیش ببرد.
کره جنوبی نشان دهد که استقلال دارد
وی همچنین درباره عدم پرداخت مطالبات ایران توسط دولت کره جنوبی گفت: ما هم در تهران و هم سئول و هم در همه ملاقات‌هایی که در همه سطوح با مقامات کره‌ای داشته‌ایم گفته‌ایم که این اقدام آنها برخلاف روابط سنتی و دیرینه دو کشور است. بهانه‌هایی که در خصوص فشارهای آمریکا در برگرداندن پول‌های ایران بیان می‌کنند مسموع نیست. آنها باید نشان دهند که استقلال دارند و تحت فشارهای کشورهای ثالث قرار نگیرند. ما کاری به روابط آنها با کشورهای دیگر نداریم.
حضور ایران در سوریه مستشاری و به درخواست دولت قانونی سوریه است
سخنگو درباره اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره حضور ایران در سوریه هم گفت: آقای نتانیاهو هم مثال هوک حرف زیاد می‌زند. ما نه حضور نظامی در جایی داریم و نه قرار است تا ابد در جایی حضور نظامی داشته باشیم. حضور ایران در سوریه مستشاری و به درخواست دولت قانونی سوریه است. حضور و وجود خودشان نامشروع است و آنها در جایگاهی نیستند که چنین حرف‌هایی بزنند. این‌ها حرف‌های زیادی هستند.
 
کد مطلب: 150863
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای