سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۲

نباید پشت پروتکل بهداشتی پنهان شد

تلاش و پافشاری عجیب متولیان لیگ فدراسیون کشتی مبنی بر آغاز این مسابقات در حالی ادامه دارد که شیوع ویروس کرونا همچنان در ایران و جهان قربانی می‌گیرد.
۰
نباید پشت پروتکل بهداشتی پنهان شد
نباید پشت پروتکل بهداشتی پنهان شد
مردم‌نيوز: مدتهاست متولیان لیگ فدراسیون کشتی با جدیتی عجیب و سوال برانگیز در تلاشند، سفره این مسابقات را هر چه سریعتر پهن کنند تا به قول خودشان، اهالی کشتی بتوانند از این طریق، کسب درآمد کرده و مشکلات مالی خود را برطرف سازند. اما انگار از این واقعیت غافلند که جولان ویروس کرونا در استانهای مختلف کشورمان همچنان ادامه دارد و افراد زیادی را به ویژه در استانهای کشتی خیز به کام مرگ می کشد.
البته پافشاری عجیب متولیان لیگ فدراسیون کشتی برای آغاز هر چه سریعتر این پیکارها با واکنش اهالی کشتی نیز روبرو شده و بسیاری از پیشکسوتان و صاحبنظران معتقدند نباید به بهانه کسب درآمد از طریق برگزاری لیگ، جان کشتی‌گیران و مربیان، عوامل اجرایی و خانواده های آنها را به خطر انداخت.
در همین راستا امیر توکلیان مربی اسبق تیم ملی کشتی آزاد کشورمان که سابقه تیمداری در لیگ برتر را هم در کارنامه دارد به خبرنگار مهر گفت: بارها به این موضوع اشاره کردم که حساب ورزش هایی مثل کشتی، بوکس، جودو، تکواندو و کاراته که جزو رشته‌های درگیرانه و رزمی و تن به تن هستند از دیگر رشته‌های ورزشی مثل پینگ پنگ و تیراندازی جداست. در نتیجه نباید با توجیه اینکه چرا مسابقات رشته‌های دیگر آغاز شده و چرا کشتی هنوز تعطیل است، به سمت و سوی عادی ساختن شرایط بحرانی کنونی رفت.
وی در واکنش به ادعای متولی لیگ کشتی مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی و برگزاری مسابقات در فضای باز گفت: این ادعا کاملا غیر منطقی است، چراکه کشتی با رعایت تمامی پروتکل‎های بهداشتی، باز هم رشته پربرخورد و پرخطری است. واقعا چطور می‌توان دو کشتی‌گیر را در شرایطی که مدام در حال دم و بازدم و درگیری فیزیکی هستند از خطر ابتلا به کرونا مصون نگه داشت.
مربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد ادامه داد: ما در گذشته حتی در مواجهه با بیماری های بسیار معمولی و سبک تر از کرونا هم در اردوهای تیم ملی به مشکل می خوردیم. حالی چطور باید ویروس کرونا را جدی نگیریم؟ به یاد دارم در زمانی که در اردوهای تیم ملی بودیم، یک کشتی‌گیر مبتلا به سرماخوردگی می توانست ۵ اردونشین دیگر را هم مبتلا کند. به عنوان مثال در هنگام مشاهده بیماری قارچ پوستی در بین کشتی‌گیران بلافاصله تمرینات قطع می شد و کل سالن تمرین را می بایست به دقت ضد عفونی می کردیم. چون تعریق بدن کشتی گیران در هنگام تمرین و مبارزه می تواند عامل بسیار مهمی در انتشار ویروس و بیماری باشد. در این شرایط چطور می توان ویروس کرونا را یک موضوع عادی جلوه دهیم که تنها می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی، آنرا کنترل کرد؟
توکلیان در پایان گفت: با این وجود نباید فعلا حرف از برگزاری لیگ کشتی بزنیم و خودمان را پشت توجیه درآمدزایی و دغدغه های مالی، جماعت گوش شکسته پنهان کنیم. هر چند متولیان لیگ کشتی همچنان مشغول پافشاری و اصرار برای برگزاری مسابقات هستند، اما در نهایت، این ستاد مقابله با کرونا در ورزش است که باید تصمیم نهایی را اتخاذ کند. این ستاد هم فعلا با توجه به شرایط بحرانی ویروس کرونا در کشور، نظر به تعطیلی کشتی داده و ما هم چاره ای جز تمکین و صبر و انتظار نداریم.
کد مطلب: 151037
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای