چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۷

افزایش حق مسکن کارگران لغو شد؟

۴۰ روز از نامه وزیر کار به دولت برای بررسی حق مسکن کارگران می‌گذرد و با این حال که دولت واقف به تغییرات نرخ کالاها است اما هنوز خبری از تصویب این مولفه در دولت نیست.
۷
۰
افزایش حق مسکن کارگران لغو شد؟
مردم‌نيوز:نهم مرداد ماه است و بیش از ۴۰ روز از نامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دولت برای بررسی و تصمیم‌گیری درباره حق مسکن کارگران آن هم با قید دو فوریت می‌گذرد و اگرچه شریعتمداری و برخی از اعضای شورای‌عالی کار هفته گذشته را زمان تصویب حق مسکن اعلام می‌کردند اما هنوز خبری نیست.

آنطور که در نامه شریعتمداری عنوان شده بود افزایش حق مسکن کارگران در صورت تصویب در دولت باید از تیر ماه باید اعمال شود که همان ابتدا مورد انتقاد فعالان کارگری قرار گرفت زیرا به اعتقاد آنها، افزایش حق مسکن باید از ابتدای سال اعمال و مابه‌التفاوت ۶۰۰ هزار تومانی ماه بهار نیز به حساب کارگران واریز شود.

آیت اسدی عضو شورای‌عالی کار می‌گوید: ما نمایندگان کارگری مسئله را بارها پیگیری کردیم؛ حتی نامه زدیم و وعده‌های دولت را یادآوری کردیم؛ انتظار ما نمایندگان کارگری این است که دولت زمان اجرای حق مسکن را از ابتدای سال ابلاغ کند تا قسمت ناچیزی از هزینه‌هایی که در این چند ماه به خانوارهای کارگری کشور تحمیل شده، جبران شود. حالا که دولت در تصویب و ابلاغ حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی تا این اندازه تأخیر داشته، باید حتماً زمان اجرای این مؤلفه مزدی را از ابتدای سال در نظر بگیرد.

اگرچه به نظر نمی‌رسد دولت موعد افزایش حق مسکن را از ابتدای امسال تعیین کند اما حداقل می‌تواند با توجه به گذشت ۵ ماه از سال و ۴۰ روز از نامه وزیر کار، این مؤلفه را به تصویب نهایی برساند تا در لیست حقوقی اعمال شود و مابه‌التفاوت ۲۰۰ هزار تومانی تیر به حساب کارگران واریز شود.

محمدرضا تاجیک دیگر عضو شورای‌عالی کار می‌گوید: برای تصویب حق مسکن کارگران ما از جانب وزارت کار پیگیر هستیم، مقرر شده بود حتماً قبل از مرداد ماه ۹۹، وضعیت حق مسکن به نتیجه برسد، اما هنوز خبری نیست. هر زمانی که حق مسکن کارگران تصویب و اجرایی شود، معوقات آن از اول تیر ماه به آنها پرداخت می‌شود.

مصوبه شورای‌عالی کار برای افزایش حق مسکن به امضای ۳ وزیر دولت یعنی وزیر کار، وزیر اقتصاد و وزیر صمت رسیده و دولت این بخشنامه را بیش از یک ماه در کمیسیون اجتماعی و بعد در کمیسیون اقتصادی بررسی کرده است، بنابراین انتظار می‌رود این هفته حق مسکن کارگران به تصویب برسد.

 
منبع: مهر
کد مطلب: 151173
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


مستمری بگیرتامین اجتماعی
Iran, Islamic Republic of
کجای دنیا اجازه میدن یک نفر در مورد چهل ملیون نفرتصمیم بگیره ولی وقتی فیلمهای سال 57 می بینم به عنوان یک ایرانی خجالت میکشم هرچه به سرما بیاید سزاواریم ما ملت نفرین شده هستیم
Iran, Islamic Republic of
فکر کنم با این پول میخوام اجاره مجلسی ها رو تامین کنم خدا از شما راضی باشه مواظب خوبیهاتون باشید
کارگر
Iran, Islamic Republic of
نماینده‌کارگران‌‌‌چرا‌فریاد‌نمی‌زنیدپس‌بدرد‌چی‌میخورید‌ماکارگرها‌درسختی‌بسیار‌بسر‌می‌بریم
اسدوفادار
Iran, Islamic Republic of
باسلام وخسته نباشیداین دولت تدبیروامیدازاول بادروغ شروع کرده 7سال گذشت ودولت آقای روحانی فاصله طبقاتی رابیشترکردوقشرضعیف وکارگرراله کردولی جناب روحانی بیش از70درصدجمعیت راکارگرهاتشکیل میدهند.چطوردستوردادیدقیمت خودروهر3ماه نسبت به تورم بالابرودولی حقوق کارگران زحمتکش ...ماکارگران زندگی نمیکنیم بلکه دست وپامیزنیم زنده بمونیم شمابه فرمایشات مقام معظم رهبری درموردمعیشت کارگران هم اهمیتی ندادین.
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای روحانی یکسال تاپایان ریاست جمهوری حضرتعالی باقیمانده.حداقل تواین مدت باقیمانده یک نیم نگاهی هم به سمت کارگران بیاندازید،؛محض رضای خداببینیداین کارگرهاکه بیش ازنیمی ازجمعیت کشورمون راتشکیل دادندبه سختی دارن امورات زندگیشونومیگذرونند.من یک کارگرهستم وقبل ازاینکه حقوقم بدست زن وبچه م برسه مالیات کم میشه منی که نه امنیت شغلی دارم نه امنیت زندگی!ولی آقایانی هستندبادرآمدهای بالاهیچ گونه مالیاتی پرداخت نمیکنند.من کارگرقراردادماهانه امضامیکنم.وازاول ماه تاآخرماه بااسترس روزهاروشب میکنم وشبهاروروزاین حقیراسدوفادارهستم
اسدوفادار
Iran, Islamic Republic of
پس لطف کنیدیک برنامه ای برای بهبودزندگی ماکارگرهابچینیدوفکری بحال استرس شغلی،ومعیشت وامرارمعاش مابکنید.تاکارگرهابدونن که شماقشرضعیف جامعه رودکست داریدولهشون نکردید.وهرکشوری برای پیشرفت وآبادانی وچرخاندن چرخ اقتصادبه کارگران هم نیازدارندوچرخ صنعت وچرخ اقتصادبدست کارگران میچرخد.
بهرام
Iran, Islamic Republic of
نماینده کارگری جز مانع از افزایش کار دیگری در دستور ندارد
چند رسانه ای