پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۷
وزارت خارجه:

دعوی ایران علیه بانک‌های مختلف کره‌ای در دست پیگیری است

روابط عمومی وزارت امور خارجه ایران با انتشار اطلاعیه‌ای در پاسخ به مطلب درج‌شده در یکی از جراید تحت عنوان "چه‌کسانی کره‌ای‌ها را گستاخ کردند؟" توضیحاتی را ارائه کرد.
۰
دعوی ایران علیه بانک‌های مختلف کره‌ای در دست پیگیری است
مردم‌نيوز:
روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای در پاسخ به مطلب درج‌شده در یکی از جراید تحت عنوان "چه‌کسانی کره‌ای‌ها را گستاخ کردند؟" موارد زیر را برای آگاهی عمومی منتشر ساخت:
1.  اساساً هیچ‌گاه تماس تلفنی از سوی سخنگوی وزارت خارجه کره با سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در سئول حاصل نشده و این ادعا از اساس نادرست است.
2.  ملاقات سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول با مدیرکل مسئول حوزه خاورمیانه بوده و در این ملاقات کمترین اشاره‌ای به اظهارات رئیس‌کل محترم بانک مرکزی نشده است.
3.  در پی این ملاقات، خبرگزاری کره‌ای یونهاپ خبری بی‌اساس مبنی بر احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران منتشر و اظهاراتی را به سفیر منتسب کرد که طی اطلاعیه روابط عمومی وزارت امور خارجه در تاریخ 31 تیر ماه اعلام شد: «متأسفانه خبرگزاری یونهاپ در اقدامی غیرحرفه‌ای، خبری بی‌اساس را منتشر کرده است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی به وزارت خارجه محل احضار نشده، بلکه دعوت شده است.»
4.  در دو سال گذشته، تأمین دسترسی به منابع مالی بانک مرکزی در کره، دستور کار اصلی و محوری روابط با کره جنوبی بوده و در این راستا، علاوه بر پذیرش فرستاده ویژه این کشور، ده‌ها ملاقات در تهران و سئول با مقامات کره‌ای انجام شده است. بدیهی است که ماهیت وظایف وزارت امور خارجه اقتضاء می‌نماید که همه اقدامات خود را خبری نکند.
5.  وزارت امور خارجه طبق وظایف ذاتی خود، عمدتاً تسهیل‌کننده روابط خارجی و از جمله روابط اقتصادی با سایر کشورهاست و در راستای اجرای این مأموریت، کنار سایر نهادهای کشور قرار دارد. بدیهی است این امر نافی یا جایگزین وظیفه ذاتی سایر نهادها نبوده و وزارت خارجه نمی‌تواند به‌جای آنها اقدام کند، به همین دلیل طرح دعوی علیه بانک‌های متخلف کره‌ای در محاکم صالحه، توسط نهادهای ذی‌ربط در دست پیگیری است و این موضوع توسط ریاست محترم بانک مرکزی اعلام شده است.
 
کد مطلب: 151280
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای