پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۰

مرگ‎های کرونایی فراتر از تلفات جنگ‌های خارجی

شیوع ویروس کرونا در آمریکا همچنان در این کشور ادامه داشته و روزانه جان ده‎ها نفر را می‎گیرد به طوری که مرگ‎هایی کرونایی را می‎توان با تلفات جنگ‎‏های خارجی این کشور مقایسه کرد.
۰
مردم‌نيوز:
بیماری «کرونا» همچنان در سراسر جهان قربانی می‌گیرد، اما آمریکا به کرونازده‌ترین کشور جهان مبدل شده است.
براساس جدیدترین آمارها، تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار آمریکایی جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری کرونا از دست دادند و نزدیک به ۵ میلیون نفر نیز به این بیماری مبتلا شدند.
ضمن اینکه براساس ارزیابی‌ها و برآورد‌های انجام شده تا ماه نوامبر (آبان) شمار قربانیان کرونا در آمریکا به ۲۱۰ هزار نفر خواهد رسید.
در حالی که آمار شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در آمریکا، فاجعه بار و بسیار نگران کننده است، «واشنگتن پست» در گزارشی به نقل از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های همه گیر، شمار واقعی مبتلایان و قربانیان را ۱۰ برابر بیش از آمار‌های رسمی تخمین زد.
نگاه به آمار مبتلایان و قربانیان کرونا حتی براساس آمار‌های رسمی، تا حدی عمق فاجعه بهداشتی را در این کشور نشان می‌دهد اما بررسی این آمار‌ها از زوایای زیر نشان دهنده اوضاع هولناک و مرگبار آمریکا در مواجهه با بحران کروناست.
به گزارش «سی ان ان» و «فورچون»، آمریکا که ۴ درصد جمعیت جهان را در خود جای داده، ۲۵ درصد شمار مبتلایان در سطح جهان را از آن خود کرده است.
همچنین ۸۰ درصد تلفات کرونایی در آمریکا متعلق به افراد بالای ۶۵ سال بوده و مرگ و میر در مراکز مراقبتی و خانه‌های سالمندان ۴۲ درصد کل مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا را به خود اختصاص داده است.
همچنین مرگ حدود ۲۷ هزار سیاه پوست آمریکایی به دلیل کرونا، نشان دهنده سهم نامتناسب این اقلیت رنگین پوست از شمار قربانیان است.
سیاه پوستان که ۱۲ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند، یک چهارم تلفات را به خود اختصاص داده اند.
 
از همه مهم تر، مقایسه تلفات کرونایی آمریکایی با تلفات جنگ‌های این کشور است که زاویه دیدی قابل تامل محسوب می‌شود.
قیاس مرگ و میر ناشی از جنگ با تلفات یک بیماری همه گیر شاید از جهات متعددی، قیاسی نادرست باشد، اما این مقایسه نشان می‌دهد که این ویروس تا چه حد اثرات مخربی بر جمعیت آمریکا داشته است.
در زیر به برخی از این قیاس‌ها اشاره می‌کنیم:
- حدود ۳۷ هزار آمریکایی در جنگ کره، جان خود را از دست دادند؛ این آمار به معنای ۳.۴ برابری تلفات کرونا در قیاس با تلفات جنگ کره است.
- بر اثر جنگ آمریکا در عراق، ۴ هزار و ۴۳۱ آمریکایی جان خود را از دست دادند؛ این آمار به معنای ۲۸ برابر بودن تلفات کرونا در قیاس با تلفات جنگ عراق است.
-  ۲ هزار و ۴۴۵ آمریکایی در اثر جنگ در افغانستان کشته شدند؛ تلفات کرونایی آمریکا ۵۱ برابر تلفات جنگ افغانستان است.
- در جنگ جهانی اول ۱۱۶ هزار و ۵۱۶ نظامی آمریکایی جان خود را از دست دادند؛ این آمار برابر تلفات کرونا در ۵ ماه است.
- در جنگ ویتنام ۵۸ هزار و ۲۲۰ آمریکایی جان خود را از دست دادند؛ آمار تلفات کرونا تاکنون ۲ و نیم برابر بیشتر از تلفات این جنگ بوده است.
البته به نظر می‌رسد که مقام‌های آمریکایی همچنان خوشحالند که آمار تلفات کرونا هنوز به شکل قابل توجهی کمتر از تلفات «آنفلوآنزای اسپانیایی» و جنگ جهانی است که به ترتیب به رقم ۶۷۵ هزار نفر ۴۰۵ هزار و ۳۹۹ نفر رسیده بود.
 
کد مطلب: 151282
مرجع : میزان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای