شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۲

نظرسنجی‌های انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا چقدر صحیح هستند؟

نگرانی در مورد نادرست بودن نتایج نظرسنجی‌های انتخاباتی با توجه به اشتباه فاجعه بار آن در انتخابات ۲۰۱۶ همچنان در آمریکا و به ویژه در میان دموکرات‌ها وجود دارد.
۰
نظرسنجی‌های انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا چقدر صحیح هستند؟
مردم‌نيوز:
اگرچه نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ اشتباهات فاجعه باری بودند، اما دلایل زیادی برای اعتماد به نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ وجود دارد.
به گزارش «بیزنس اینسایدر»، آنچه که سبب روند تنزل موقعیت «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا، در نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌شود، تاثیرات منفی بیماری «کرونا» بر زندگی رای دهندگان آمریکایی است.
با وجود این، بسیاری از دموکرات‌ها پس از تجربه نظرسنجی‌های اشتباه ریاست جمهوری ۲۰۱۶ همچنان نمی‌توانند به این نظرسنجی‌ها اعتماد کنند.
اما باید توجه داشت که ۲۰۲۰ بسیار متفاوت از ۲۰۱۶ است و دلایل زیادی وجود دارد که سبقت «جو بایدن»، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بادوام‌تر از پیش بینی برتری‌های «هیلاری کلینتون»، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و البته احتمال اندک بروز یک سرخوردگی بزرگ بدانیم.
ترامپ در حال حاضر یکی از بدترین موقعیت‌هایی را که روسای جمهور پیشین آمریکا در دور دوم حضور خود در انتخابات تجربه کردند، از سر می‌گذراند.
دلیل این امر شیوع بیماری کروناست که سبب شده ترامپ در ایالت‌هایی که که در ۲۰۱۶ به راحتی در آن‌ها پیروز شده بود، پشت سر بایدن قرار بگیرد. 
این ایالت‌ها عبارتند از «میشیگان»، «ویسکانسین»، «پنسیلوانیا»، «آریزونا»، «اوهایو» و «فلوریدا» و اکنون «جورجیا» و «آیوا» که پیشتر انتظار می‌رفت با اطمینان در صف ترامپ قرار داشته باشند.
البته باید توجه داشت که نظرسنجی به معنای پیش بینی کامل و دقیق آنچه که در آینده رخ خواهد داد نیست؛ بلکه نشان دهنده تفکرات و اولویت‌های بخش خاصی از مردم در زمان مشخصی از دوره پیش از انتخابات است.
 
مطمئنا این ایده که نظرسنجی‌ها جایگزین رای گیری هستند، نادرست است و مطمئنا هنوز این احتمال که ترامپ برنده انتخابات باشد، وجود دارد اما توجه به تفاوت‌های دو انتخابات ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ نیز خالی از لطف نیست.
حتی نظرسنجی‌های ۲۰۱۶ نیز تا حد زیادی دقیق‌تر از تفسیر‌ها و تحلیل‌های مفسران بودند و در سطح ملی اختلاف اندکی با نتایج نهایی رای گیری داشتند؛ عمده اختلاف میان نتایج نظرسنجی و رای گیری در ایالت‌ها رخ داد.
بزرگ‌ترین اشتباه در نظرسنجی‌های ایالت «ویسکانسین» رخ داده بود که عمدتا به دلیل نادرست بودن اطلاعات مشارکت کنندگان بود؛ ضمن اینکه باید به تغییر نظر رای دهندگان در لحظه آخر نیز توجه داشت؛ مدیر موسسه تحقیقات «پیو»، از این عامل به عنوان عامل اصلی برتری ترامپ در چند ایالت کلیدی در سال ۲۰۱۶ یاد می‌کند.
چرا باید به نظرسنجی‌های این دوره اعتماد کرد؟
دلیل اصلی این امر، تفاوت شرایطی است که انتخابات ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ در آن برگزار می‌شود؛ انتخابات ۲۰۲۰ زیر سایه یک بیماری همه گیر شدید، رکود اقتصادی، هفته‌های متوالی اعتراض علیه نژادپرستی و خشونت پلیس برگزار می‌شود که در حال شکل دادن به دیدگاه‌های رای دهندگان آمریکایی است؛ هرچند این روند به نفع ترامپ نیست.
ضمن اینکه ترامپ اکنون در جایگاهی قرار دارد که کلینتون در سال ۲۰۱۶ قرار داشت؛ در آن دوره از انتخابات هیلاری کلینتون به عنوان وزیر خارجه «باراک اوباما» نماینده وضع موجود و ترامپ خواهان تغییر این وضع بود؛ اکنون جایگاه ترامپ عوض شده و نماینده وضع موجود است؛ وضعی که به دلیل کرونا چندان خوشایند نیست.
از سوی دیگر حمله به بایدن به مراتب سخت تر از حمله به کلینتون است که رسوایی ایمیلی را در کارنامه داشت و همین امر سبب کاهش محبوبیتش شده بود؛ این در حالی است که تلاش‌های ترامپ برای حمله به بایدن از طریق متهم کردن وی به بی کفایتی و زوال عقل سطحی بوده و به پیشی گرفتن بایدن منجر شده است.
آیا نظرسنجی قابل اعتماد است؟
نظرسنجی‌ها براساس این که چه کسی آنها را انجام داده؟ وابستگی‌های حزبی انجام دهنده نظرسنجی چه بوده؟ سابقه کاری اش چیست؟ حجم نظرسنجی چه مقدار بوده؟ در چه بازه زمانی انجام شده؟، ...، قابل بررسی و قضاوت هستند.
 
کد مطلب: 151402
مرجع : میزان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای