شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۳
آیت‌الله شب زنده‌دار:

آینده اسلام و نظام به قضیه مهم "جمعیت" گره خورده است

آیت‌الله شب زنده‌دار از اعضای شورای نگهبان متذکر شد: قضیه "جمعیت" به اندازه‌ای مهم است که آینده اسلام و نظام به آن گره خورده و باید به‌صورت جدی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
۰
آینده اسلام و نظام به قضیه مهم "جمعیت" گره خورده است
مردم‌نيوز: تعدادی از فعالان جبهه انقلاب در حوزه علمیه، تحرکاتی را برای ایجاد حساسیت و انتقال دغدغه عمومی به مسئولان نسبت به "بحران جمعیت و کاهش نرخ رشد جمعیت کشور" و از مطالبات رهبر معظم انقلاب آغاز کرده‌اند؛ این فعالان در سلسله ملاقات‌ها و جلسات با مراجع عظام تقلید و برخی از مسئولان دغدغهمند، به موضوع بی‌تفاوتی موجود به دغدغه رهبر انقلاب که در قالب فرافکنی، اظهار عجز، اظهار همدردی یا بی‌تفاوتی و اظهار ناامیدی مشاهده می‌شود، میپردازند.

سؤال مهمی که در این جلسات مطرح می‌شود، چرایی بی‌تفاوتی و بی‌توجهی مسئولان و نهادهای انقلابی و دولتی نسبت به هشدارهای پیاپی مقام معظم رهبری نسبت به جمعیت است؛ موضوعی مهم و حیاتی که با سرنوشت کشور و نظام اسلامی گره خورده است؛ در همین زمینه فعالان حوزی و بخشی از نیروهای دغدغه‌مند، جلساتی با مراجع عظام تقلید، فقها، بزرگان حوزه و مسئولان برگزار کردند.

این فعالان جمعیتی در سلسله جلساتی با آیات عظام و حجج اسلام علوی، گرگانی، سیفی، مازندرانی، شب زنده‌دار  و رجبی ضمن ارائه گزارش از روند خطرناک کاهش جمعیت، وضعیت فاجعه بار سقط صدها هزار جنین در سال، خواستار ورود نهادهای تاثیرگذار انقلابی و حاکمیتی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قوه‌قضاییه، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، سازمان اوقاف، تولیت آستان قدس رضوی، شورای عالی حوزه علمیه، فقهای شورای نگهبان و دیگر تاثیر‌گذاران انقلاب به این موضوع شدند.

آیت‌الله علوی گرگانی: بحث جمعیت به سرنوشت اسلام گره خورده است

آیت الله علوی گرگانی در دیدار با این فعالان حوزوی ضمن انتقاد از کم‌کاری شدید دولت فعلی و مجلس دوره قبل و سایر مسئولان در بحث جمعیت اظهار کرد: ما نیز در این موضوع تذکر داده‌ایم و انتظار می‌رود مجلس قوانین متناسبی تصویب کند.

 وی یادآور شد: شما نیز به مطالبه‌گری خود ادامه دهید و مطمئن باشید این کار و اقدام اثر دارد و ممکن است این کار با تأخیر انجام شود اما خواستن و دنبال کردن مفید است؛ یعنی بحث جمعیت به سرنوشت اسلام گره خورده است.

آیت‌الله سیفی: سقط جنین قتل عمد است

آیت‌الله سیفی مازندرانی نیز ضمن اظهار نگرانی از موضوع جمعیت اظهار کرد: ما در حوزه و مراکز تحقیقاتی و فقهی، تحقیقات فقهی مربوط به سقط جنین و مسائل مربوطه را تنقیح و جمع‌آوری کرده‌ایم و تبدیل به کتاب شده یعنی در این موضوع برای مجلس و مسئولان حرف علمی و مستدل داریم، ولکن باید نمایندگان و فعالان عرصه حوزه علمیه در انتقال این مطالب به حکومت کمک کنند.

وی ضمن آرزوی موفقیت و تاکید بر ادامه مطالبه‌گری نسبت به قضیه جمعیت خواستار کار رسانه‌ای در این زمینه شد و تاکید کرد: سقط جنین قتل عمد است و دیه آن مشخص است.

آیت‌الله سیفی مازندرانی در ادامه فتوایی را که یک ماه پیش در این زمینه داده بودند، به جمع ارائه کردند.

آیت‌الله شب زنده‌دار: آینده اسلام و نظام به قضیه مهم جمعیت گره خورده است

آیت‌الله شب زنده‌دار نیز با تاکید بر لزوم حل مسئله جمعیت اظهار کرد: مردمی که طالب فرزندآوری هستند باید دشواری‌های ظاهری این نعمت الهی را قبول کنند؛ باید با فرهنگ‌سازی، اقبال مردم به فرزندآوری زیاد شود.

وی ضمن اشاره به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در قضیه جمعیت، کارهای فرهنگی و مطالبه‌گری را در این زمینه لازم دانست و به برخی از پیامدهای این قضیه اشاره کرد.

 این عضو شورای نگهبان در این دیدار متذکر شد: قضیه "جمعیت" به اندازه‌ای مهم است که آینده اسلام و نظام به آن گره خورده و باید به‌صورت جدی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

آیت‌الله رجبی: بی‌تفاوتی به دغدغه انقلاب امری توجیه بردار نیست

آیت‌الله رجبی؛ قائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) و عضو شورای عالی حوزه در جلسه با فعالان جبهه انقلاب و مطالبه‌گران  بحث جمعیت اظهار کرد: ما از جانب جامعه مدرسین به صورت جدی در این قضیه ورود کرده و با مجلس مکاتباتی داشته‌ایم همچنین در موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) اقدامات و مشوق‌هایی در خصوص جمعیت داشتیم.

این عضو جامعه مدرسین خاطرنشان کرد: بی‌تفاوتی به دغدغه انقلاب امری توجیه‌بردار نیست و انسان هر چقدر تلاش می‌کند این بی‌تفاوتی را حمل به خیر کند نمی‌تواند.

آیت‌الله رجبی ادامه داد: با روحیه و امیدواری این مطالبه‌گری را ادامه دهید و کمترین نتیجه آن این است که تکلیف شرعی خود را انجام داده‌اید و البته مطمئناً اینگونه مطالبات نتیجه‌بخش خواهد بود.

خزعلی: عزمی بر اجرای منویات رهبر انقلاب وجود ندارد

 در  ادامه، فعالان و مطالبه‌گران موضوع جمعیت با خانم دکتر خزعلی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به طرح موضوع پرداختند؛ در این جلسه، راهکارهای برون‌رفت از وضعیت موجود در قضیه جمعیت مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

 در گفتگو با این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که چندین مجموعه فعال در عرصه جمعیت نیز حضور داشتند، افراد به ارائه  نظرات و پیشنهادات خود پرداختند؛ مطالبی که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت عبارتند از:

-  لزوم ورود نهادهای غیردولتی مانند کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، سازمان اوقاف و امور خیریه، آستان قدس رضوی و غیره به موضوع جمعیت.

 -  توجه به راهکارهای فرهنگی و غیر فرهنگی به صورت همزمان.

- تفکیک موضوعات کوتاه مدت از میان مدت و بلند مدت و تسریع در پرداختن به مسائل فوری.

- ضرورت ورود نهاد و دستگاه قضایی و نهادهای نظارتی و امنیتی به فاجعه قتل عام سقط جنین در کشور.

- اشاره به کم کاری‌ها و یا سنگ اندازی‌های برخی نهادها در موضوع افزایش جمعیت.

-  نبود عزم جدی میان مسئولان نسبت به اجرای قوانین مربوط به افزایش جمعیت.

در این جلسه، خزعلی ضمن تاکید و لزوم تاسیس کمیسیون یا بخشی مربوط به خانواده در مجلس بر ضرورت مطالبه جدی و صریح نخبگان و عموم مردم از مسئولان در این زمینه تاکید کرد و این مطالبه را یک راهکار قطعی و ثمربخش و روی زمین مانده دانست.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آمار و ارقام تکان‌دهنده و کارشکنی‌های برخی مسئولان در ترویج فرهنگ فرزندآوری اظهار کرد: سال‌هاست که برخی قوانین در زمینه افزایش فرزند بر روی زمین مانده است؛ در بحث خانواده و دیگر موضوعات فرهنگی، عزمی بر اجرای منویات رهبر انقلاب وجود ندارد به عنوان نمونه 236 قانون مربوط به حجاب مصوب سال 84 همچنان مهجور مانده‌اند.

برای رسیدن به نتایج مطلوب و عملی شدن واقعی مطالبات رهبر انقلاب، مطالبه‌گری از مسئولین در قالب جلسات متعدد دیگر ادامه خواهد داشت.
کد مطلب: 151452
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای