سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۵

پُتک ترامپ بر سر کودکان مهاجر

هزاران کودک مهاجر که بسیاری از آنها همراه پدر و مادر خود وارد آمریکا شده و سال‌ها در این کشور مقیم بودند با دستور دولت ترامپ از خاک این کشور اخراج شدند.
۰
پُتک ترامپ بر سر کودکان مهاجر
مردم‌نيوز:
بر اساس تصمیم دولت آمریکا، ۸۸۰۰ کودک و نوجوان مهاجر، به بهانه شیوع ویروس کرونا، از والدین خود جدا و سپس سریعا از طریق مرز مکزیک اخراج شده اند.
آنچه در این میان جای تعجب دارد، سکوت کمیته حقوق بشر سازمان ملل و حتی سازمان‌های ظاهرا مستقل حقوق بشری در دنیاست که در مقابل این جنایت آشکار سکوت کرده اند.
بسیاری از رسانه‌های غربی تصریح کرده اند که کودکان و نوجوانان مهاجر غیر قانونی به دور از هیچ گونه نظارتی ابتدا چند روز حبس شده و سپس پروسه اخراج آنها طی می‌شود!
به عبارت بهتر، ترامپ که قبلا به دلیل نارضایتی افکار عمومی آمریکا تعهد داده بود جداسازی کودکان مهاجر غیر قانونی از والدین خود را متوقف خواهد کرد، به بهانه شیوع کرونا همین اقدام غیر انسانی را از سر گرفته است!
مطابق قوانین اولیه آمریکا، کودکانی که تنها یا همراه با والدین خود برای مهاجرت وارد خاک این کشور می‌شوند، جداسازی شده و در مراکزی که از قبل مشخص شده، نگهداری شده اند.
تاکنون تعدادی از کودکان مهاجر در این مراکز، جان خود را از دست داده یا مورد آسیب قرار گرفته اند، اما دولت آمریکا اجازه انتشار آمار دقیق در این خصوص را نمی‌دهد.
اگرچه ترامپ دو سال قبل این قانون را تحت تاثیر فشار افکار عمومی تغییر داد، اما در عمل همچنان آن را اعمال می‌کند.
دولت آمریکا به بهانه شیوع کرونا، حتی از نگهداری کودکان و نوجوانان در این مراکز خودداری می‌کند و سریعا آنها را پس از چند روز زندانی کردن، اخراج و راهی کشور مکزیک می‌کنند.
ترامپ قبلاً برای مهار مهاجران بدون مدرک، اقداماتی را در مرز با مکزیک انجام داده بود، اما به خاطر اقدامات جنجالی اش، از جمله جدا کردن خانواده‌ها و همچنین اظهار نظر او که ورود مهاجران و پناهجویان را تهاجم توصیف کرده بود، زیر انتقاد قرار گرفت.
با این حال رییس جمهور آمریکا اساسا برای این انتقادات ارزشی قائل نیست!
نقش رسمی حقوق بشر در آمریکا
ترامپ در صدد است وجود کودکان مهاجر، مهاجران غیر قانونی و حتی مهاجران قانونی در آمریکا را خطری برای این کشور نشان دهد؛ این اقدام او، در راستای تقویت امیال «ملی گرایانه» و «افراطی» در آمریکاست.
ترامپ معتقد است که چنین اقداماتی برای تجمیع آرای سفید پوستان افراطی و ملی گرایان به سود او و پیروزی دوباره اش در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ضروری خواهد بود.
در سال ۲۰۱۸ میلادی، چالش‌ها بر سر زندانی کودکان در مرز آمریکا و مکزیک و جداسازی آنها از والدین خود، وارد مرحله جدیدی شد.
در آن «زمانلوئیس ویده‌گارای»، وزیر خارجه مکزیک خطاب به دولت ترامپ تاکید کرد که جدا کردن کودکان از والدین، عملی بیرحمانه، غیرانسانی و نقض صریح حقوق بشر است.
حتی پاپ فرانسیس، سیاست مهاجرت آمریکا و رفتار با مهاجران غیرقانونی را مورد انتقاد شدید قرار داده و آن را محکوم کرد.
با این حال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و دیگر مقامات این سازمان، صرفا این اقدامات غیر انسانی را محکوم کرده و اقدامی دیگر در این خصوص صورت ندادند.
بازداشت نامحدود کودکان پناهجو در آمریکا!
دولت آمریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی تصمیم گرفت حد نصاب ۲۰ روزه را برای مدت بازداشت کودکانی که با والدین خود به صورت غیرقانونی به آمریکا آمده‌اند، لغو کند.
کاخ سفید و وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرده‌اند مقررات جدید، سقفی برای مدت بازداشت کودکان تعیین نمی‌کند.
«کوین مک الینان»، سرپرست وزارت امنیت داخلی می‌گوید «انگیزه عبور غیرقانونی از مرز با کودکان آسیب‌پذیر باید پایان بگیرد.»
به گفته وی، در آیین‌نامه قبلی، این امر محاسبه نشده بود که مهاجرت‌های خانوادگی و مهاجرت افراد نابالغ از آمریکای جنوبی چه شتابی خواهد داشت.
طبق تصمیم دادگاه فدرال، مقامات مربوطه مجاز بوده‌اند فرزندان مهاجران غیرقانونی را در محیطی مناسب نگاه دارند، اما در عین حال وظیفه داشته‌اند امکان آزادی آن‌ها را پس از حداکثر ۲۰ روز فراهم آورند.
ترامپ به قانون آمریکا هم رحم نمی‌کند!
رییس جمهور آمریکا قصد دارد طی مدت زمان اندک باقیمانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر (آبان ماه)، مانور گسترده و ویژه‌ای بر روی مسئله مهاجرت در آمریکا دهد.
چنانچه شبکه یورو نیوز پیشتر نیز گزارش داده است، دولت ترامپ بطور جدی مصمم است قانون اعطای شهروندی به کودکان متولد در خاک آمریکا از والدینی غیرآمریکایی یا از والدینی که بطور غیرقانونی به این کشور مهاجرت کرده‌اند را لغو کند.
رییس جمهور آمریکا در یکی از کنفرانس‌های مطبوعاتی تاکید کرد «از نظر ما اعطای شهروندی به دلیل تولد، موضوعی بسیار جدی است... شما از مرز عبور می‌کنید، یک نوزاد [در خاک آمریکا]به دنیا می‌آورید و مبارکه، کودک شهروند آمریکا می‌شود... این واقعا مسخره است.»
ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری قبلی، توانست آرای خاموش و سفید، که مربوط به ملی گرایان افراطی در آمریکا بود را با حمله به مهاجران به سود خود جذب کند.
موضوع مهاجران پیش از این در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز از محور‌های تبلیغاتی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود و به نظر می‌رسد قرار است از عمده موضوعات تبلیغاتی برای انتخابات دوبارۀ او نیز باشد.
ترامپ در اکتبر ۲۰۱۸ در مصاحبه‌ای اعلام کرد که قصد دارد از قدرت خود در صدور «فرمان اجرایی» استفاده و قانون اعطای شهروندی به دلیل تولد در خاک آمریکا را لغو کند.
در آن زمان بسیاری از کارشناسان اعلام کردند صدور چنین فرمانی غیرممکن است، زیرا خلاف قانون اساسی آمریکاست.
پس از جنگ‌های داخلی این کشور در سال ۱۸۶۸ میلادی، متمم ۱۴ قانون اساسی آمریکا که حق اعطای شهروندی به دلیل تولد در خاک آمریکا را به‌ رسمیت می‌شناسد، تصویب شد.
بدون شک، قربانیان اصلی این رویکرد ترامپ، کودکان مهاجری هستند که در حال حاضر نیز هزاران نفر آنها به دور از هرگونه نظارت و پیگیری نهاد‌های حقوق بشری، توسط ماموران پلیس مرزی آمریکا در حبس هستند.
 
کد مطلب: 156451
مرجع : میزان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای