سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۴

دلایل طولانی شدن جنگ در یمن و احتمال تحقق صلح در آینده

فعال و تحلیلگر یمنی اعلام کرد که یکی از دلایل ادامه یافتن جنگ در یمن پروژه های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه است.
۰
دلایل طولانی شدن جنگ در یمن و احتمال تحقق صلح در آینده
مردم‌نيوز:
روابط عمومی بنیاد گفتگو و دوستی ملل گفتگویی با عنوان «موانع صلح در یمن» با حضور حامد البخیتی، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک هدی القرآن و فعال رسانه‌ای یمنی به پیشنهاد و همت بنیاد گفتگو و دوستی ملل در فضای مجازی در آستانه روز جهانی صلح و به زبان عربی برگزار کرد.
البخیتی در جریان این نشست در پاسخ به این سوال که چرا جنگ در یمن بیش از ۲۰۰۰ روز ادامه داشته است؟ گفت: این مسأله ۴ دلیل دارد. دلیل نخست آن، پروژه آمریکایی و صهیونیستی در منطقه و برخورد طبیعی آن با محور مقاومت است.
البخیتی دلیل دیگر برای طولانی شدن جنگ در یمن را ضعف رژیم‌های سعودی و اماراتی در مدیریت منطقه دانست. از نظر وی، دلیل سوم استمرار جنگ، محاصره یمن است که یکی از کشنده‌ترین ابزارهایی به شمار می رود که مردم یمن را هدف قرار داده است. البخیتی گفت که دلیل چهارم این بحث، پنجاه سال انحراف در رفتار و اخلاق و تحریف در عقاید و مفاهیم دینی در یمن بوده است.

سوال دومی که در جریان این نشست مطرح شد، موانع صلح در یمن بود. رئیس مرکز مطالعات استراتژیک هدی القرآن توضیح داد که در مفهوم صلح در پروژه آمریکایی و فهم یمنی اختلاف وجود دارد. صلح در پروژه آمریکایی به معنای تحقیر و تسلیم است. این مفهوم برای اشغال فلسطین و هدف قراردادن کشورها و مردم توسعه یافته است.
البخیتی اعلام کرد که در یمن، نه تنها ساختار اجتماعی یا هویت یمنی، بلکه نهادهای نظامی، انسجام مردمی و سایر بنیان‌های صلح نیز به طور کامل از بین رفته است.
وی افزود: فروش سلاح توسط کشورهای غربی و عدم دیده‌شدن توسط مردم جهان از موانع صلح در یمن است.
این تحلیلگر یمنی اظهار داشت: هدف قرار گرفتن محور مقاومت اسلامی و بین المللی، مانع دیگر صلح در یمن است.
البخیتی در خصوص احتمال تحقق صلح در یمن در آینده نزدیک اعلام کرد که رفت‌وآمد فرستاده سازمان ملل (گریفیتس) در یمن برای ایجاد صلح نیست، بلکه برای جلوگیری از پیشرفت ارتش یمن و کمیته‌های مردمی است. با این حال ، شاید با ادامه عملیات نظامی و ساختن نیروی دریایی برای توقف محاصره تحمیل شده بر مردم یمن، این کشور به سمت صلح پیش رود.
 
کد مطلب: 157197
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای