پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۲

ماجرای کامل فسخ قرارداد شجاع خلیل زاده با پرسپولیس

پس از کش و قوس های فراوان سرانجام از پرسپولیس جدا شد و حالا در رسانه های قطری گفته می شود که به الریان خواهد پیوست.
۰
ماجرای کامل فسخ قرارداد شجاع خلیل زاده با پرسپولیس
مردم‌نيوز:پرسپولیس در رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا درخشید و به فینال این رقابتها رسید و شجاع خلیل زاده نقش مهمی در موفقیت های پرسپولیس داشت. در واقع از او به عنوان رهبر خط دفاعی پرسپولیس یاد می شود و برای همین است که لژیونر شدن او برای هواداران پرسپولیس سنگین است. او پیش از رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا به هواداران و خبرنگاران وعده ماندن در پرسپولیس را داد اما همان زمان خبرهایی بود که نشان می داد او به دنبال متمم قرارداد است و اینکه او می خواهد عدد قراردادش را بالا ببرد. با موج تورم قیمت بازیکنان فوتبال ایران، شجاع و بسیاری از بازیکنان پرسپولیس و حتی استقلال هم به دنبال متمم قرارداد بودند. در این میان مدیران پرسپولیس و استقلال، در مقابل تقاضاهای بازیکنان رویکرد متفاوتی در پیش گرفتند. رسول پناه بعضا با مقاومت به چند بازیکن وعده می داد که پس از رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا تکلیفشان را مشخص می کند و البته سعادتمند مدیرعامل استقلال قراردادهایی شل با بازیکنان استقلال بست که راحت و با پیشنهادهای خارجی فسخ می شدند. به هر صورت شجاع خلیل زاده از آن دسته بازیکنان بود که متمم را پیش از اعزام تیم به قطر می خواست و تقاضایش هم برای افزایش قرارداد زیاد بود. طوری که رسول پناه در فایل صوتی که دیروز لو رفت از پیشنهاد ۱۲۰ میلیارد تومانی شجاع خلیل زاده خبر داد که امروز بازتابهای زیادی هم خود فایل و هم مبلغی که خلیل زاده از رسول پناه درخواست کرده بود، داشت.

 

شجاع از اول هم می خواست برود

در هر حال آنچه که به نظر می رسد این است که شجاع خلیل زاده از اول هم قصد ماندن در پرسپولیس نداشت و پیشنهاد بیش از یک میلیون دلاری به او از قطر، پرونده حضور او در پرسپولیس  را بسته بود و حتی او از تیم قطری خواسته بود که بتواند تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در پرسپولیس بماند که تیم قطری قبول کرده بود. مشکل شجاع البته نحوه فسخ کردن با پرسپولیس بود. او با مشاوره هایی که از اشخاص مختلف گرفت برای فسخ اقدام کرد. اقدام بی سر و صدای او البته پر سر و صدا شد. او فسخش را به باشگاه پرسپولیس، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال از طریق وکیلش داد و وکیل او همه اقدامات را برای اعلام به فیفا و ای اف سی هم انجام داد تا در صدور آی تی سی مشکلی برای خلیل زاده پیش نیاید و بتواند در سیستم تی ام اس، قراردادش را ثبت کند. به همین دلیل بود که کارشناسان حقوقی پیش بینی کردند که او نمی تواند با پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا حضور پیدا کند. ۱۴ مهر روزی بود که او با پرسپولیس فسخ کرد. همانطور که گفتیم شجاع ‌خلیل‌زاده روز ۱۴‌مهر اقدام به فسخ قراردادش با باشگاه پرسپولیس در سازمان لیگ کرد و کمیته نقل‌و انتقالات‌ هم گزارش این فسخ یک‌طرفه را به دبیرکل فدراسیون فوتبال، کمیته وضعیت و البته باشگاه پرسپولیس ارائه کرد. پس از این اقدام پرسپولیسی‌ها با ارسال مدارک و مستندات پرداختی‌ها به کمیته وضعیت مدعی شدند وی به دلیل این‌که در ۲ ماه اخیر مطالبات خود را از این باشگاه دریافت کرده، اجازه فسخ یک‌طرفه قرارداد را نداشته است. البته این اسناد و مدارک مورد ادعای پرسپولیس هنوز منتشر نشده است اما ظاهرا به او گفته شده که مشکلی  برای صدور آی تی سی اش وجود ندارد. همانطور که گفتیم فدراسیون فوتبال از طریق کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال و کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال، فسخ قرارداد شجاع را به ای‌اف‌سی ارسال کرده و از آنجایی‌که پرسپولیس نمی‌تواند برای فینال لیگ قهرمانان بازیکن جدیدی را در فهرست خود ثبت نام کند، ‌خلیل‌زاده هم با عقد قرارداد جدید نمی‌توانست برای پرسپولیس بازی کند. ماندن شجاع در پرسپولیس در حالیکه او نمی توانست در فینال باشد، مطمئنا خشم هواداران پرسپولیس را برمی انگیخت و ماندن او در پرسپولیس به نفع خودش هم نبود.

وقتی رسول پناه گفت شجاع می ماند

بعد از این ماجرای فسخ، با توجه به مذاکرات انجام شده بین ‌خلیل‌زاده و مدیران پرسپولیس به نظر می‌رسید باقی ماندن وی در جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی برای فصل آینده قطعی شده و مهدی رسول‌پناه هم بارها تاکید کرده مدافع میانی پرسپولیس در این تیم می‌ماند اما تنها شائبه با توجه به فسخ یک‌طرفه قرارداد ‌خلیل‌زاده با پرسپولیس این بازیکن در صورت ادامه حضور در تیم، ماجرای حضورش در فینال لیگ قهرمانان آسیا بود که با توجه به فسخ او و محدودیت های ای اف سی و اینکه او دیگر در لیست پرسپولیس برای  فینال قرار نمی گرفت، می توانست برای خود خلیل زاده مشکل ایجاد کند. امیر علی حسینی مدیر روابط بین املل باشگاه پرسپولیس درباره اینکه آیا باشگاه از ای اف سی بابت قرارداد شجاع خلیل زاده و حضور وی در فینال لیگ قهرمانان آسیا استعلام گرفته اند گفت:

    ” ما مکاتبه مستقیمی با کنفدراسیون فوتبال آسیا نداریم و اگر باشگاه پرسپولیس استعلامی از ای اف سی گرفته باشد از طریق فدراسیون فوتبال است و اگر این موضوع اتفاق افتاده باشد با توجه به اینکه مکاتبات به زبان فارسی انجام می شود از طریق واحد حقوقی صورت گرفته و امور بین الملل باشگاه در جریان آن نیست.”

حتی علیرضا قدیر مدیر واحد حقوقی پرسپولیس در پاسخ به اینکه  باشگاه چه اقدامی درباره این موضوع انجام داده است و آیا امکان حضور شجاع خلیل زاده در بازی فینال وجود دارد گفته بود:

    اجازه بدهید درباره این موضوع صحبت نکنم، اطلاع رسانی درباره قرارداد شجاع خلیل زاده از سوی آقای رسول پناه به عنوان سرپرست باشگاه و مسئول امور اجرایی انجام خواهد شد. اگر به این موضوع نپردازیم بهتر است، متاسفانه همه آنهایی که مسئولیت ندارند و اشرافی به جزئیات موضوع ندارند از دیروز مرتب در حال صحبت با رسانه ها هستند و این اظهار نظر های نسنجیده می تواند برای باشگاه دردسرساز شود، اطلاع رسانی درباره این موضوع به شرطی که مدیرعامل اجازه بدهند از طریق رسانه باشگاه پرسپولیس به زودی اعلام خواهد شد.”

اینجا مشخص است که مدیران پرسپولیس هم مطمئن نبودند که شجاع می تواند در فینال بازی کند یا نه.

شک به فسخ قرارداد اذهان را فریب داد

سوال مهمی که مطرح می شد این بود که آیا اصولا فسخ قرارداد اتفاق افتاده است؟ مباحثی مانند این‌که «شجاع اقدام به فسخ کرده» که از طرف معاون اقتصادی باشگاه مطرح شد از نظر حقوقی اصلا معنا و مفهومی ندارد. قرارداد یا فسخ شده یا فسخ نشده است. شرایط فسخ یا جاری شده است یا نه. در کل حالت وسطی وجود ندارد. در این‌که شجاع خلیل‌زاده تمام مراحل فسخ را انجام داده است، شکی نیست. او فرم در خواست فسخ یک‌طرفه را پرکرده، امضا کرده و اثر انگشت زده است و کلیه مراحل فسخ قرارداد را انجام داده است و اینکه مدیران پرسپولیس می گفتند او فسخ نکرده، وارونه نشان دادن حقیقت بود. رضا یلوه، معاون اقتصادی باشگاه پرسپولیس چند روز پیش گفته بود شجاع خلیل‌زاده با پرسپولیس قرارداد دارد و این تیم را در فینال لیگ قهرمانان آسیا همراهی خواهد کرد اما ظاهرا این جمله فقط برای آرام کردن ذهن ها و در واقع فریب اذهان بود چرا که شجاع فسخ کرده بود.

فسخ یکطرفه چطور انجام می شود؟

برای بررسی این موضوع به متن نامه فسخ قرارداد برگردیم که یک نمونه از پیش تهیه شده است. در آخرین بخش این نامه که جمع‌بندی صورت می‌گیرد پاراگرافی آمده که با کشیده شدن خط به زیر آن توجه را به آن جلب کرده‌اند. در این بخش چنین آمده است:

    “این سند در سازمان لیگ، صرفا به درخواست متقاضی بوده و مطلقا به معنای تایید ادعای متقاضی یا تایید وجود شرایط فسخ نیست و رسیدگی به آن در صلاحیت ارکان قضایی فدراسیون فوتبال است.”

اگر آن جمله آخر نبود، می‌شد گفت تمام این بند برای رفع مسوولیت از سر سازمان لیگ است ولی بند آخر به‌نوعی فسخ قرارداد را منوط به نظر ارکان قضایی کرده است. بدون آن‌که حتی نیاز به شکایت ذی‌نفع را ملاک اقدام بداند. درواقع تمام اعتبار این برگه می‌تواند زیر سوال برود و این در صورت توافق ۲طرف، امری آسان است. از سوی دیگر در همین فرم تاکید شده است که این فسخ درصورتی اعتبار دارد که ظرف ۷روز در سازمان لیگ و هیات فوتبال به ثبت برسد که البته فسخ توسط وکیل شجاع خلیل زاده در سازمان لیگ انجام شده و بی سر و صدا هم بوده است. حتی وکیل شجاع با کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال هم هماهنگی های لازم را انجام داده است تا شجاع حتی برای صدور آی تی سی، به مشکل نخورد. آنطور که هیات فوتبال استان تهران هم اعلام کرده اگر بازیکنی بخواهد فسخ کند، احتیاجی به فسخ قرارداد در هیات فوتبال را ندارد.

سوالاتی که باشگاه پرسپولیس باید جواب بدهد

در پایان این پرونده باید چند سوال از باشگاه پرسپولیس پرسید. اینکه چرا زمینه فسخ قرارداد شجاع خلیل زاده را فراهم کرده است؟ برای فسخ قرارداد یکطرفه به خاطر مطالبات معوقه، حتما باید اخطار پانزده روزه از سوی بازیکن به باشگاه ارسال شود. آیا شجاع خلیل زاده یا مدیربرنامه اش یا وکیلش چنین نامه ای را به باشگاه پرسپولیس ارسال کرده است؟ اگر کرده چه تاریخی و به چه شکلی بوده است؟ باشگاه چه واکنشی داشته است؟ اگر باشگاه ادعا دارد پولی به شجاع خلیل زاده است، اگر بر اساس میزانی که باید به او تعلق گرفته نباشد، کمیته وضعیت، فسخ شجاع را قبول می کند و او به بازیکن آزاد تبدیل می شود. البته همه این اتفاق ها بی سر و صدا انجام شده است. شکایت باشگاه پرسپولیس از خلیل زاده و باشگاه قطری آینده اش، شاید کمی افکار عمومی هواداران پرسپولیس را راضی کند اما در نهایت اگر حق با شجاع خلیل زاده باشد، این مدیریت پرسپولیس است که به شدت زیرسوال می  رود.منبع خبر : پارس فوتبال
کد مطلب: 160234
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای