چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۱

باج‌خواهی‌ جدید غربی‌ها از لبنان

کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا و فرانسه در میان بحران سیاسی و اقتصادی لبنان در راستای باج‌‌خواهی‌های خود از لبنانی‌ها به مقامات این کشور اولتیماتوم دادند که کمک مجانی به آنها نمی‌کنند.
۰
باج‌خواهی‌ جدید غربی‌ها از لبنان
مردم‌نيوز: خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که کشورهای غربی در راستای ادامه باج‌خواهی‌های خود از لبنانی‌ها به مقامات این کشور هشدار دادند که هیچ اقدامی برای تغییر وضعیت لبنان انجام نمی‌دهند؛ مگر اینکه خود لبنانی‌ها در اسرع وقت یک دولت کارآمد برای اصلاح وضعیت موجود تشکیل دهند.

در همین زمینه کشورهای فرانسه و آمریکا که اصلی‌ترین بازیگران خارجی در امور داخلی لبنان هستند به شدت از عملکرد سیاستمداران لبنانی انتقاد می‌کنند.
در حال حاضر پیامدهای شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن انفجار مهیب بندر بیروت در 4 آگوست گذشته به بحران اقتصادی و مالی لبنان بیش از پیش دامن زده است. همچنین کمبود کالاهای اساسی در این کشور به وضوح احساس می‌شود و شمار زیادی از مردم در آستانه فقر هستند.
علاوه بر آن به دنبال انفجار بیروت و استعفای دولت «حسان دیاب» نخست وزیر پیشبرد امور لبنان تحت فشار خارجی‌ها این کشور وارد یک بن‌بست سیاسی شده و هنوز چشم اندازی برای رهایی از آن مشاهده نمی‌شود.
«پاتریک دورل» فرستاده «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه در راستای مداخلات این کشور در روند تشکیل دولت لبنان هفته گذشته به بیروت سفر کرد در دیدارهای خود با مقامات لبنانی به آنها گفت، تا زمانی که اصلاحات در لبنان انجام نشود فرانسوی‌ها هیچ اقدامی برای این کشور انجام نمی‌دهند.
در همین راستا یک دیپلمات غربی گزارش داد که فرانسه همچنان در تلاش برای میزبانی از کنفرانسی جهت بحث درباره بازسازی بیروت در اواخر نوامبر است؛ اما تردیدها در این زمینه هنوز هم پابرجاست.

«دورثی شیا» سفیر آمریکا در بیروت نیز هفته گذشته در یک کنفرانس مجازی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن اظهار داشت که ما بدون انجام اصلاحات در لبنان هیچ برنامه‌ای برای نجات این کشور نداریم، رویکرد ما برای کمک به لبنان تدریجی و گام به گام است و هیچ چیز مجانی نیست. وی همچنین در راستای تلاش‌های کشورش برای کنار زدن حزب‌الله از عرصه سیاسی لبنان اعلام کرد که واشنگتن در زمینه مقابله با کرونا درصورتی که وزارت بهداشت در اختیار حزب‌الله باشد، کمکی به این کشور نمی‌کند.
در این میان منابع غربی سعی دارند وانمود کنند که با تحریم های اخیر وزارت خزانه داری ایالات متحده علیه «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان روند تشکیل دولت در این کشور پیچیده‌تر شده است.
آمریکا و فرانسه که از مهم‌ترین عناصر خارجی مداخله کننده در امور لبنان هستند، با سیاست قدیمی «چماق و هویج» به بن‌بست سیاسی این کشور دامن می‌زنند. درحالی که «سعد حریری» نخست وزیر مکلف لبنان و «میشل عون» رئیس‌جمهوری این کشور برای تشکیل دولتی با 20 وزیر به توافق رسیده بودند اخیرا حریری توافق‌های خود را پس گرفته و اعلام کرد که دولت باید با 18 وزیر و ساختار تکنوکرات بدون حضور احزاب سیاسی تشکیل شود.
پس از اظهارات سفیر آمریکا و نیز صحبت‌های فرستاده فرانسه مبنی بر اینکه متصدیان پست‌های حاکمیتی در وزارتخانه‌ها باید توسط سعد حریری معرفی شده و از نزدیکان فرانسه باشند، رد پای مداخلات غرب برای جلوگیری از تشکیل دولت در لبنان جهت تحقق اهداف خودشان در این کشور به وضوح دیده می‌شود.
 
کد مطلب: 162504
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای