سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۸

۶ مهارت مدیریت زمان و مهارت‌های سازمانی برای افزایش آسان بهره‌وری

برایان تریسی معتقد است که مهارت‌های مدیریت زمان به افراد کمک می‌کند تا بتوانند سازمان‌یافته‌تر باشند.
۰
۶ مهارت مدیریت زمان و مهارت‌های سازمانی برای افزایش آسان بهره‌وری
استفاده از مهارت‌ها و نکات صحیح مدیریت زمان می‌تواند به شما کمک کند تا نظم بیشتری داشته باشید و بهره‌وری کاری خود را افزایش دهید. با یاد گرفتن و استفاده هرچه بیشتر از این مهارت‌ها، هر روز کار‌های بیشتری انجام می‌دهید.
این ۶ مهارت مدیریت زمان زندگی شما را تغییر خواهند داد
این راه‌ها را به خوبی دنبال کنید و مطمئن باشید که در مسیر تبدیل شدن به مثمر ثمرترین شخصی که می‌شناسید، در مسیر خوبی قرار خواهید گرفت. مهارت‌های مدیریت زمان و تکنیک‌های سازمانی باید به برنامه توسعه شخصی همه افراد اضافه شوند، زیرا بسیار کارآمد هستند.

از قبل آماده شوید
ابتدا، لیست کار خود را برای روز بعد، عصر یا شب قبل تهیه کنید.
بهترین تمرین این است که قبل از اینکه محل کارتان را ترک کنید، برنامه‌ریزی فردای خود را به عنوان آخرین وظیفه روز کاریتان انجام دهید. وقتی فردای خود را از شب قبل برنامه‌ریزی کنید، ضمیر ناخودآگاه شما در تلاش برای رسیدن به برنامه‌ها و اهداف فردای شما در خواب است. اغلب صبح‌ها با ایده‌ها و بینش‌هایی که مربوط به کار‌های روز است، بیدار خواهید شد.
یک فایده مهم تهیه فهرست کار‌های روزانه از شب قبل، این است که این تمرین به شما امکان می‌دهد آرام‌تر بخوابید. یک دلیل عمده برای بی‌خوابی،  بیدار بودن شما است، چون سعی می‌کنید فراموش نکنید همه کار‌هایی را که باید روز بعد انجام دهید، به یاد بیاورید.
ذهن شما بلافاصله بعد از نوشته شدن آن کار در فهرستتان، سبک می‌شود و شما را در خوابی عمیق فرو می‌برد. این اقدام به شما کمک می‌کند تا بهره‌وری را در طول روز کاری بعدی افزایش دهید. اگرچه به نظر ساده می‌رسد، اما استفاده از لیست کار‌ها یکی از قدرتمندترین نکات موجود در زمینه مدیریت زمان است.
زمان خود را برنامه‌ریزی کنید
برنامه‌ریزی زمان باعث کاهش استرس و آزاد شدن انرژی می‌شود.
استفاده از مهارت‌های سازمانی برای برنامه‌ریزی روز، هفته و ماه، احساس کنترل بیشتری به شما می‌دهد و به افزایش بهره‌وری شما در طول روز کمک می‌کند. با این کار متوجه خواهید شد که مسئولیت زندگی به عهده شماست. تسلط بر نظم زمانی در واقع عزت نفس شما را افزایش می‌دهد و احساس قدرت شخصیتان را هم بهبود می‌بخشد.

زود آغاز کنید
برای افزایش بهره‌وری، روز خود را زود آغاز کنید. هرچه زمان بیشتری برای نشستن، تفکر و برنامه‌ریزی داشته باشید، می‌توانید در هر زمینه از زندگی خود سازماندهی بهتری داشته باشید.
در زندگینامه همه مردان و زنان موفق، تقریبا یک چیز مشترک دیده می‌شود. آن‌ها مهارت‌های سازمانی بسیار خوبی را کسب کرده‌اند و عادت خوابیدن در یک ساعت معقول و زود بلند شدن را داشته‌اند.
بسیاری از افراد موفق ساعت ۵ یا ۵:۳۰ صبح از خواب بیدار می‌شوند تا وقت کافی برای تفکر و برنامه‌ریزی برای روز آینده داشته باشند. در نتیجه، آن‌ها همیشه از کسانی که تا آخرین لحظه ممکن در تخت خود خواب هستند، مؤثرتر عمل می‌کنند.
چند دقیقه تأمل قبل از شروع هر کاری می‌تواند ذخیره ساعت‌های زیادی را برای شما در انجام کارهایتان  به همراه داشته باشد. وقتی زود بیدار می‌شوید و روز خود را از قبل برنامه‌ریزی می‌کنید، تمایل دارید که در طول روز آرام‌تر و خلاق‌تر باشید.

مهارت‌های سازمانی خود را به خوبی تنظیم کنید
برای بهبود مهارت‌های سازمانی خود تصمیم بگیرید و از یک سیستم بایگانی در خانه و محل کار استفاده کنید.
۳۰ درصد از زمان کار امروز صرف جستجوی موارد بیجا می‌شود. این‌ها مواردی هستند که از بین رفته‌اند، زیرا به درستی ثبت نشده‌اند. فعالیت‌های کمی وجود دارد که به اندازه صرف وقت با ارزش شما برای جستجوی موارد بی جا ناامید کننده باشد، زیرا هیچ تأکیدی بر سیستم بایگانی و بازیابی نشده است.
بهترین سیستم بایگانی در میان همه سیستم‌ها، سیستم الفبایی است. همراه با سیستم بایگانی، شما باید یک لیست اصلی داشته باشید یا همه پرونده‌های خود را در یک مکان نگه دارید. این لیست اصلی عنوان هر پرونده را به شما می‌دهد و محل قرارگیری پرونده را به شما می‌گوید.
اهداف هوشمندانه یکی دیگر از راه‌های عالی برای منظم ماندن و پاسخگویی به خاطر ماندن در مسیر درست است.
بهره‌وری خود را با زمان هوشیاری خود بالا ببرید
زندگی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که در خلال "زمان هوشیاری" داخلی خود کار‌های خلاقانه انجام دهید.
زمان هوشیاری داخلی شما با توجه به ساعت بدنتان، زمانی است که هوشیارترین و بازده‌ترین فرد هستید. برای اغلب مردم، این زمان هوشیاری صبح است و برای برخی هم شب است. گاهی اوقات، یک نویسنده یا یک هنرمند ممکن است متوجه شود که زمان اصلی او در ساعات اولیه صبح است.
گوش دادن به بدن و شناسایی زمان هوشیاری خود برای دستیابی به همه اهداف ضروری است. اگر یکی از اهداف شما یادگیری نوشتن کتاب است، بخشی از زمان هوشیاری خود را باید به برنامه‌ریزی، نوشتن، ویرایش و بازاریابی کتاب خود اختصاص دهید.
مهم این است که شما از زمان هوشیاری آگاهی داشته باشید تا بتوانید مهم‌ترین پروژه‌های خود را برای افزایش بهره‌وری برنامه‌ریزی کنید.
مهم‌ترین کار شما معمولا مستلزم این است که در بهترین حالت، استراحت، هوشیاری و خلاقیت باشید. پس به این سؤال پاسخ دهید که در چه ساعتی از روز این گونه احساس می‌کنید؟

شما همچنین باید از زمان هوشیاری خارجی خود آگاه باشید. این زمانی است که مخاطبان شما به راحتی در دسترس هستند. هر فرد باید فکر کند تا ساختار روز خود را برای هر دو زمان هوشیاری داخلی و خارجی خود تنظیم کند.
بهره‌وری سفر هوایی
زمینه مهمی که مهارت‌های سازمانی در آن مهم است، سفر، به خصوص سفر هوایی است.
چند سال پیش، هیو ایروست، یک شرکت هواپیمایی منطقه‌ای که زمانی به غرب ایالات متحده خدمت می‌کرد، یک شرکت مشاوره‌ای را به کار گرفت تا کارآیی پرواز درجه یک را با کلاس اقتصادی و کار در یک دفتر معمولی مقایسه کند.
آنچه آن‌ها دریافتند این بود که یک ساعت کار بدون وقفه در هواپیما معادل سه ساعت کار در یک محیط کار عادی است. کلمه کلیدی، «بدون وقفه» بود. اگر قبل از عزیمت به فرودگاه برنامه‌ریزی کنید و کار‌های خود را سازماندهی کنید، می‌توانید با انجام یک مقدار عظیم از کار در حالی که در هوا هستید، بهره‌وری خود را افزایش دهید.
 
کد مطلب: 168711
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای