چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۵

اتیوپی خواستار عقب نشینی ارتش سودان شد

سفیر اتیوپی درخارطوم خواستار عقب نشینی ارتش سودان به مواضع قبلی خود شد.
۰
اتیوپی خواستار عقب نشینی ارتش سودان شد
مردم‌نيوز: سفیر اتیوپی در خارطوم امروز در گفت وگو با شبکه تلویزیون ماهواره‌ای الجزیره اظهار داشت: هنگامی که اتیوپی سرگرم جنگ  در ایالت تیگرای بود، سودان ناگهان اقدام به عملیات نظامی کرد.

«بیتال امرو » خواستار عقب نشینی ارتش سودان به مواضع قبلی خود شد و تصریح کرد: در این صورت اختلافات به طور مسالمت آمیز حل و فصل خواهد شد.
وی با اشاره به عملیات ارتش سودان در مناطق مرزی گفت: آنچه  انجام شده مانع تلاش‌های دیپلماتیک  برای حل و فصل اختلافات مرزی است و باید این روند اصلاح شود.
سفیر اتیوپی در خارطوم با بیان اینکه ارتش سودان 9 نقطه از خاک اتیوپی را به اشغال خود در آورده است، اظهار داشت: باتوجه به روابط ممتازی که بین آدیس آبابا و خارطوم وجود دارد، اتیوپی انتظار چنین اقدامی را از سودان نداشت.
ارتش سودان طی دو ماه گذشته با انجام چند عملیات موفق شد، برخی مناطی این کشور را که در تصرف کشاورزان تیگرای بود،  پس از گذشت 25 سال،این مناطق را بار دیگر تحت حاکمیت دولت خارطوم قرار دهد. این اقدام ارتش سودان با واکنش دولت آدیس آبابا روبرو شد، به گونه‌ای که ارتش اتیوپی دستور داد، یگان‌های رزمی خود را در مرزهای مشترک با سودان تقویت کند.

اختلافات مرزی میان سودان و اتیوپی  ده‌ها سال است، ادامه دارد و در روزهای اخیر شدت بیشتری پیداکرده‌ است به گونه‌ای که برخی منابع سودانی از احتمال شعله ور شدن جنگ میان دو کشور سخن به میان آورده‌اند.
ژنرال عبدالفتاح برهان رئیس شورای حاکمیتی و فرمانده کل نیروهای مسلح سودان امروز به منطقه فشقه در شرق این کشور رفت تا از یگان‌های ارتش مستقر در خطوط مرزی با اتیوپی بازدید کند.
به تازگی یک هیئت از امارات راهی خارطوم شد و با رئیس شورای حاکمیتی سودان درباره تنش مرزی میان این کشور با اتیوپی به گفت وگو نشست.ابوظبی با ابراز نگرانی از افزایش تنش  مرزی میان سودان و اتیوپی از دو کشور خواست، آرامش خود را حفظ کنند.
 
کد مطلب: 170954
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای