شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۲
جنگ خاموش/

از دست دادن بازار گازی چند میلیارد نفری شرق آسیا به روایت وزیر سابق نفت

وزیر سابق نفت گفت: می توانستیم با اجرای به موقع و کامل خط لوله صادراتی گاز به پاکستان، پروژه خط لوله صلح را اجرایی کنیم و به بازار چندمیلیارد نفری شرق آسیا دست یابیم؛ که این قرارداد اجرایی و عملیاتی نشد.
۰
از دست دادن بازار گازی چند میلیارد نفری شرق آسیا به روایت وزیر سابق نفت
مردم‌نيوز:
رستم قاسمی که سابقه فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و تصدی پست وزارت نفت در دولت دهم را دارد، روز گذشته به بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت ایران پرداخت.
در حاشیه این بازدید، وزیر سابق نفت در پاسخ به تسنیم از فرصت های از دست رفته در زمینه صادرات گاز گفت.
* اگر طبق برنامه پیش میرفتیم امروز 1.3 میلیارد مترمکعب در روز تولید گاز داشتیم
قاسمی با بیان اینکه "ایران اولین دارنده ذخایر گازی جهان است و سهم کمتر از دو درصدی کشورمان از تجارت جهانی گاز برازنده ایران نیست"، گفت: اگر فازهای پارس جنوبی و دیگر پروژه های تولید گاز کشور، به موقع و طبق برنامه تکمیل می شد امروز به جای یک میلیارد مترمکعب تولید روزانه گاز، 1.3 میلیارد مترمکعب تولید داشتیم.
وزیر سابق نفت با بیان اینکه "رسیدن به تولید یک میلیارد مترمکعبی در روز نیز دستاورد بزرگی است"، گفت: باید بخش مصرف، مدیریت شود و اینکه این میزان عظیم گاز تولید کنیم و بیشتر آن به بخش مصرف داخلی غیرمولد برسد، روال درستی نیست.
* اگر قراردادها اجرا می شد روزانه 200 میلیون مترمکعب صادرات گاز داشتیم
وی افزود: پس اول باید به مدیریت و بهینه سازی مصرف گاز به خصوص در بخش خانگی بپردازیم و در وهله دوم باید بهره وری را در بخش تولید و همچنین بخش های مختلف مصرفی از خانگی، تجاری، نیروگاهی و صنایع افزایش دهیم.
قاسمی سومین اقدام مهم در زمینه گاز را بازکردن مبادی جدید صادراتی عنوان کرد و گفت: ما قراردادهایی در زمینه صادرات گاز داشتیم که اگر اجرایی می شد امروز روزانه 200 میلیون مترمکعب صادرات گاز داشتیم.
* تکمیل پروژه خط لوله صلح با آغاز صادرات به پاکستان شدنی بود
وی ادامه داد: قرارداد مهمی با پاکستان داشتیم و در سال 92 کلنگ آن را در نقطه صفر مرزی زده بودیم و در این مراسم کلنگ زنی، نمایندگانی از تمامی 15 کشور همسایه ایران دعوت شده بودند و آغاز پروژه مهم صادرات گاز به پاکستان با حضور مقامات ارشد و مهم این کشور صورت گرفت.
وزیر سابق نفت تصریح کرد: می توانستیم با اجرای به موقع و کامل خط لوله صادراتی گاز به پاکستان، پروژه خط لوله صلح را اجرایی کنیم و به بازار چندمیلیارد نفری شرق آسیا دست یابیم؛ که این قرارداد اجرایی و عملیاتی نشد.
* هند منتظر رسیدن گاز ایران به پاکستان بود
قاسمی با بیان اینکه "فرصت بسیار خوبی را برای صادرات گاز به پاکستان و بعد از آن به هند از دست دادیم"، گفت: در دیداری که شخصا با وزیر نفت هند داشتم و در مورد صادرات گاز به هند مذاکره کردیم، این مقام مسئول هندی اعلام کرد که شما گاز را به پاکستان برسانید و بعد ما زمینه های رسیدن گاز ایران به هند را فراهم می کنیم.
وی افزود: اجرای خط لوله صلح به منظور صادرات روزانه 100 میلیون مترمکعب گاز بود.

* صادرات گاز به کویت از مسیر بصره چه شد؟
وزیر اسبق نفت همچنین با اشاره به یک قرارداد و یک تفاهم نامه با طرف عراقی برای صادرات گاز به این کشور از دو مسیر بغداد و بصره گفت: اگرچه صادرات گاز به عراق در این دو مسیر اجرایی شده، اما صحبت هایی هم برای صادرات گاز به کویت از طریق بصره شده بود و مذاکرات به صورت موفق و جدی پیش رفته بود و حتی توسط نوری مالکی، مجوری از پارلمان عراق برای صادرات گاز از طریق بصره به کویت گرفته بودیم که دولت به اتمام رسید و کار به دولت بعد تحویل شد.
* ایران LNG هم متوقف شد
وی ادامه داد: در خصوص صادرات گاز به عمان نیز مذاکرات خوبی با این کشور صورت گرفته بود و می دانم که این مذاکرات در دولت یازدهم هم پیگیری شد اما اینکه به چه نتایجی رسید باید از مسئولان دولت فعلی بپرسید.
قاسمی همچنین با اشاره به اینکه "می توانستیم با ورود به صنعت LNG صادرات گاز را از دو مسیر خط لوله و LNG دنبال کنیم"، گفت: طرح ایران LNG با پیشرفت خوبی مواجه بود و تحویل دولت بعد شد که به هر صورت تکمیل نشد.
 
کد مطلب: 171836
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای