دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۹

اشرف غنی: تنها با برگزاری انتخابات قدرت را واگذار می‌کنم

رئیس جمهور افغانستان با تایید احتمال برگزاری انتخابات زوردهنگام گفت که تنها در صورت برگزاری انتخابات قدرت را واگذار می‌کند.
۰
اشرف غنی: تنها با برگزاری انتخابات قدرت را واگذار می‌کنم
مردم‌نيوز: «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان با پذیرش احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام برای کمک به روند صلح تاکید کرد که تنها در صورت برگزاری انتخابات قدرت را واگذار می‌کند.

غنی در پاسخ به این پرسش که اگر رئیس جمهور آمریکا از او بخواهد تا برای موفقیت روند صلح از قدرت کنار برود چه پاسخی خواهد داد، اظهارداشت: «من یک شاخصه دارم، برگزاری انتخابات؛ جمهوریت نظامی است که با اراده مردم اداره می‌‎شود منبع مشروعیت دولت آینده باید کاملاً واضح باشد».

وی به پرسش خبرنگار بی‌بی‌سی مبنی بر اینکه انتخابات باید در پایان دوره 5 ساله ریاست جمهوری او باشد، پاسخ داد: خیر.
رئیس جمهور افغانستان با خودداری از اظهارنظر درباره تعداد نیروهای خارجی مورد نیاز یا اینکه نیروهای خارجی برای چه مدت باید در افغانستان بمانند نیز گفت که این موضوع «به شدت جنگ بستگی دارد».
اشرف غنی با استقبال از تصمیم ناتو برای بررسی وضعیت افغانستان و عدم اتخاذ تصمیم برای خروج این اقدام را «فرصتی برای تسریع روند صلح» دانست که طرف‌های درگیر را قادر می‌سازد دوباره محاسبه کرده و به این نتیجه برسند که استفاده از زور راه‌حل نیست، بلکه برای پایان بحران افغانستان باید به یک توافق سیاسی دست یافت».

وی همچنین از با رد امکان پیروزی نظامی طالبان تصریح کرد: «اینجا ویتنام نیست، دولت در حال سقوط نیست، طالبان در 6 سال گذشته به هیچ یک از اهداف اصلی خود نرسیده است که دولت را سرنگون کند و به نیروهای امنیتی ما پایان دهد و یا اینکه جغرافیای این کشور را به دو قسمت تقسیم کند».
 
کد مطلب: 175552
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای