سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۴

صدور مجوز استفاده از واکسن روسی در سوریه

سفارت دمشق در مسکو اعلام کرد سوریه برای استفاده از واکسن اسپوتنیک وی مجوز صادر کرد.
۰
صدور مجوز استفاده از واکسن روسی در سوریه
مردم‌نيوز: سفارت دمشق در مسکو روز دوشنبه اعلام کرد سوریه استفاده از واکسن کرونای «اسپوتنیک وی» روسیه را در خاک خود مجاز کرد.
این سفارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جمهوری عربی سوریه همه روند‌ها را برای ثبت واکسن اسپوتنیک وی روسیه به اتمام رسانده و برای استفاده از این واکسن در خاک خود مجوز صادر کرده است».
سوریه که از سال ۲۰۱۱ در جنگ است و بشار اسد ریاست جمهوری این کشور را به عهده دارد، از حمایت نظامی گسترده و حیاتی مسکو بهره‌مند است. روسیه همچنین کمک‌های بشردوستانه در اختیار سوریه قرار می‌دهد.
از آغاز شیوع کرونا، مناطق تحت کنترل دمشق ۱۵ هزار و ۱۷۹ مبتلا به کرونا ثبت کرده اند که ۹۸۸ نفر از آن‌ها جان باخته‌اند.
سرزمین‌های تحت کنترل کرد‌ها در شمال شرقی سوریه نزدیک به ۸۶۰۰ مبتلا و ۳۱۱ جانباخته ثبت کرده‌اند. این در حالی است که مناطق تحت کنترل معارضان مسلح سوری در شمال غربی سوریه از ابتلای ۲۱ هزار و ۱۲۱ نفر و جان باختن ۴۰۸ نفر خبر داده‌اند.
واکسن اسپوتنیک وی که خبر زودهنگام ساخت آن شبهه‌هایی را در بین جامعه علمی بوجود آورد، اخیرا در تحقیقی که در مجله پزشکی لانست منتشر شد و کارشناسان مستقل آن را معتبر دانستند، اثربخشی‌اش به رسمیت شناخته شد.
این واکسن هم اکنون در نزدیک به ۳۰ کشور مجوز تزریق گرفته است.
روسیه تلاش می‌کند به دلیل نداشتن ظرفیت کافی برای برآوردن نیاز‌های داخل کشور که در اولویت قرار دارد، به جای صادرات این واکسن، برای ساخت آن در سراسر جهان توافق کند.
در ماه دسامبر، سوریه همچنین به ابتکار کوواکس سازمان جهانی بهداشت پیوست. هدف از این ابتکار کمک به فقیرترین کشور‌های جهان است.
سازمان جهانی بهداشت، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و اتحاد جهانی واکسن و مصون‌سازی موسوم به اجوم قصد دارند در سال ۲۰۲۱ برای دست کم ۲۰ درصد از مردم سوریه واکسن تهیه کنند.
 
کد مطلب: 175603
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای