يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۱
روحانی:

هر مقدار که بتوانیم واکسن تهیه خواهیم کرد/ رعایت پروتکل‌ها افزایش یابد

رئیس‌جمهور گفت: اگر دچار موج چهارم کرونا نشویم بازهم همه باید مراعات کنند و شرایط در عید امسال مشابه عید سال گذشته است و در برخی موارد باید بیشتر مراعات شود.
۰
هر مقدار که بتوانیم واکسن تهیه خواهیم کرد/ رعایت پروتکل‌ها افزایش یابد
مردم‌نيوز:
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی ضمن تسلیت وفات حضرت زینب کبری(س) اظهار داشت: روز ولادت این بانوی بزرگوار روز پرستار است و پرستاران ما افتخار می‌کنند که مسیر و راه این بانوی بزرگوار را می‌پیمایند.

وی با اشاره به اقدامات کادر درمانی در یکسال گذشته، افزود: این روزها مقداری نسبت به چند ماه حساس‌تر است پیش چون مردم در جنبش و جوش اجتماعی، فرهنگی و تردد و مراودات هستند و در روزهایی به‌سر می‌بریم که تماس‌ها و ترددها مقداری بیشتر شده و فاصله‌ها شاید کمتر مراعات می‌شود و آثار این عدم مراعات دو هفته‌ی بعد دیده می‌شود.
رئیس‌جمهور گفت: همه می‌خواهیم که عید آرامی برای مردم وجود داشته باشد و خانواده‌ها بتوانند سنت‌های این ایام را برگزار کنند ولی این سنت‌ها نه به شکل سابق؛ اگر دچار موج چهارم کرونا نشویم بازهم همه باید مراعات کنند و شرایط در عید امسال مشابه عید سال گذشته است و در برخی موارد باید بیشتر مراعات شود.
روحانی خاطر نشان کرد: مردم ما در این 13 ماه همکاری داشته‌اند و این ایام هم باید بیشتر مراقبت کنند و مراودات باید کمتر شود و مراعات‌ها هم افزایش یابد.
وی به آغاز واکسیناسیون در دهه فجر امسال پرداخت و خاطر نشان کرد: شرایط ما در هفته‌های پیش رو هم برای کادر درمان و هم برای افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای بهتر خواهد شد توان دولت برای خرید واکسن متمرکز است و هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: شرایط واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اول این بیماری است و در روزهای اول این بیماری بر سر ماسک دعوا بود و در فرودگاه‌ها ماسک‌های کشورهای دیگر را تصرف می‌کردند و مسیر هواپیماها عوض می‌کردند آن‌روز آن شرایط برای ماسک بود و امروز برای واکسن این شرایط در دنیا پیش آماده و امتحان بزرگی برای همه دنیاست.
روحانی گفت: کشورهای پیشرفته و صاحب امکانات می‌خواهند همه واکسن‌ها را در کشور خود بیاورند و سریع واکسیناسیون انجام شود و البته طبیعی است که هر حکومتی به فکر مردم خود باشد ولی وظیفه اخلاقی و انسانی حکم می‌کند که به فکر همه مردم جهان باشیم. 
وی خاطر نشان کرد: این بیماری یک موضوع پاندمی است یعنی بیماری است که سراسر جهان را فراگرفته و اگر یک کشور صد درصد هم واکسیناسیون را انجام دهد بازهم ممکن است از این بیماری مصون نماند زیرا تردد و رفت‌وآمد وجود دارد. مصونیت واقعی زمانی حاصل می‌شود که در سراسر جهان واکسیناسیون انجام بگیرد و همه کشورها بتوانند از آن استفاده کنند.
رئیس‌جمهور درباره واکسن کرونا اظهار داشت: آثار واکسن‌ها هنوز مشخص نیست و این‌که کدام واکسن موثرتر و تا چه زمان موثر است و چه عوارضی دارد، هنوز روشن نیست ضمنا ویروس ممکن است هر روز جهش خاصی داشته باشد و این مسئله برای کسانی که واکسن را می‌سازند، کار را سخت‌تر می‌کند.
روحانی با ذکر این نکته که این امکان وجود ندارد که کشور یک‌ساعته کشور واکسینه شود، افزود: اگر واکسن هم به اندازه کافی باشد، ماه‌ها وقت می‌برد و ممکن است شش-هفت ماه زمان ببرد رعایت پروتکل‌ها در این شرایط یک ضرورت است یعنی واکسن موجب نمی‌شود که مراعات مردم ضعیف شود و پروتکل‌ها به‌عنوان یک اصل باید مد نظر باشد  امکانات بهداشتی باید بسیج شود و اقدامات کنترلی و پایشی با قدرت بیشتر ادامه یابد.
وی گفت: تست تشخیصی باید به‌صورت روزانه افزایش یابد که شرایط ما نسبت به قبل بهتر شده و افراد مبتلا را می‌توان بیشتر شناسایی کرد تا نیاز به بستری نداشته باشند البته ناچاریم که محدودیت‌ها را ادامه دهیم و شاید تمام سال آینده محدودیت‌ها ادامه یابد و اقدامات تنبیهی هم باید انجام شود. 
وی با بیان اینکه دولت خود را موظف می‌داند در این شرایط بستر الکترونیکی را برای خدمات توسعه دهد و ما روزانه این کار را انجام می‌دهیم و این وظیفه بزرگ ماست، تصریح کرد: اقدامات حمایتی نیز از وظایف ماست و در طول امسال اقدامات زایدی از جمله وام و تأخیر در پرداخت‌های مردم را داشتیم و سال آینده هم اگر همین شرایط باشد بازهم باید اقدامات حمایتی را انجام دهیم.
 
کد مطلب: 176133
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای