سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۷
مبتنی بر فناوری‌های مکان محو

سامانه هوشمند توصیه‌گر کشاورزی طراحی ش

سامانه هوشمند بومی در اختیار کشاورزان قرار گرفت تا به رصد بهینه زمین‌های کشاورزی کمک کند.
۰
سامانه هوشمند توصیه‌گر کشاورزی طراحی ش
مردم‌نيوز:به نقل از معاونت علمی و فناوری، سامانه هوشمند توصیه‌گر کشاورزی مبتنی بر فناوری‌های مکان محور توسط محققان کشور طراحی شده که با پردازش اتوماتیک تصاویر ماهواره‌ای سنجش از دور سنتینل ۲ اتحادیه اروپا و با زیرساخت محاسباتی قوی خود، نقشه‌هایی را برای مزارع طراحی می‌کند که کشاورزان برای تمامی زمین‌ها، مخصوصاً مزارع بزرگ‌تر از ۵ هکتار می‌توانند به جای سرکشی دوره‌ای زمین، به محدوده‌های تعیین شده در این نقشه‌ها مراجعه و نسبت به رفع مشکلات مزرعه اقدام کنند.

به گفته منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این سامانه، امکان ترکیب با سایر داده‌های برداشت اطلاعات مانند حسگرهای زمینی مثل سنجده های دما، رطوبت خاک و هوا را نیز فراهم کرده است. این یکپارچگی می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره وری سامانه‌های نظارت بر مزارع کمک کند.

وی افزود: این نقشه‌ها شامل نقشه‌های تراکم و سلامت گیاهان، محتوای آبی، تنش تغذیه‌ای (عدم توازن دریافت کود ازته و سایر مواد مغذی) و مانند آنها است. این نقشه‌ها هر شش روز یکبار و پس از گذر ماهواره از آن محدوده، در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

منطقی همچنین بیان کرد: از ویژگی‌های این سامانه، امکان ارائه خدمات در لایه‌های مختلف مانند تصویر خام، تصویر پردازش شده، نقشه‌های توصیه‌ای و مانند آن‌ها است که سایر شرکت‌های خدماتی در حوزه کشاورزی می‌توانند با دریافت اطلاعات این سامانه به صورت اجاره نرم افزاری از این زیرساخت استفاده کنند.
کد مطلب: 178091
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای