چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۴
سازمان جهانی بهداشت:

واکسیناسیون در ۱۹۰ کشور جهان اجرا شده است

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت تاکنون حدود ۱۹۰ کشور جهان واکسیناسیون را آغاز کرده و ۸۶ مورد از آنها از طریق مکانیسم کوواکس واکسن دریافت کرده اند.
۰
واکسیناسیون در ۱۹۰ کشور جهان اجرا شده است
مردم‌نيوز: «تدروس ادهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، روز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: این نهاد بین المللی در حال حاضر ۳۶ میلیون دوز واکسن به ۸۶ کشور جهان تحویل داده است که در هفته جاری به حدود ۱۰۰ مورد نیز می رسد. با این وجود تولید و توزیع عادلانه واکسن ها همچنان مهم ترین چالش پیش رو برای پایان دادن به مرحله حاد همه گیری است.
طبق آمار رسمی این سازمان، با وجود اینکه بیش از ۶۰۴ میلیون دوز واکسن در سراسر جهان ارائه شده است، اما شمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از عوارض مرتبط با بیماری همه گیر، از ۱۳۳ میلیون نفر مبتلا و ۲۸۸ جانباخته در سطح جهان فراتر رفته است.
مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ضمن ابراز قدردانی از تلاش های بی سابقه جهانی خاطرنشان کرد: سازوکار کوواکس برنامه محافظت از ۲۰ درصد جمعیت کشورهای عضو طرح را برای سال ۲۰۲۱ پیش بینی کرده است که عمدتا شامل گروه پرخطر در برابر ابتلا به کووید ۱۹ نیز می شود.
ادهانوم با بیان اینکه در برخی کشورها هنوز کادر درمان و گروه های پرخطر واکسن دریافت نکرده اند، افزود: در ابتدای سال جاری میلادی از همه کشورها خواستیم که کارکنان بهداشت و افراد سالمند را در ۱۰۰ روز نخست سال۲۰۲۱ واکسینه کنند که این هفته به صدمین روز می رسیم.
او همچنین با ابراز تاسف از نابرابری روزافزون بین کشورها یادآور شد: اگرچه همه ما از تبعات همه گیری متاثر شده ایم، اما قشر فقیر و حاشیه نشینان بار سنگین تری از نظر اقتصادی به دوش می کشند.
قاره آمریکا و کشورهای عضو سازمان بهداشت پان آمریکن (عموما کشورهای آمریکای لاتین) با وجود دسترسی اغلب آنها به واکسن، بدترین آمار پاندمی (بیش از ۵۶ میلیون مبتلا و یک میلیون و ۳۰۰ هزار جانباخته) را نشان می دهد.
به گفته متخصصان، تا زمان دسترسی به واکسن، محدودیت های بهداشتی از جمله رعایت فاصله اجتماعی و ماسک زدن همچنان بهترین راه برای مقابله با همه گیری درسطح جهان است.
اگرچه واکسیناسیون کرونا در ایران با کندی پیش می‌رود و تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر واکسینه شده‌اند، در عین حال همه چشم به راه محموله‌های جدید واکسن و آماده شدن واکسن‌های تولید داخل هستند تا این قطره‌ها بتوانند حداقل زندگی را قدری به شرایط عادی برگردانند.
با این همه، هیچ واکسنی به طور ۱۰۰ درصد تضمین نمی‌کند که فرد دریافت کننده هیچ گاه بیمار نشود. هرچند اطلاعات واکسیناسیون در سطح ملی محدود است، اما شواهد موجود نشان می‌دهد موارد ابتلاء به بیماری پس از دریافت واکسن بسیار محدود هستند.
 
کد مطلب: 178147
مرجع : ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای