پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۷

به نظر شما ایران باید برنامه موشکی خود را متوقف کند؟

چند روز پیش بود که وزیر خارجه فرانسه بعد از رایزنی با مقامات ایرانی به تهران آمد و با چند تن از مسئولین دیدار کرد.
۱۷
۰
به نظر شما ایران باید برنامه موشکی خود را متوقف کند؟
مردم‌نيوز: چند روز پیش بود که وزیر خارجه فرانسه بعد از رایزنی با مقامات ایرانی به تهران آمد و با چند تن از مسئولین دیدار کرد.
 
«ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه پس از پایان سفرش به تهران، مذاکراتش با مقام‌های ایرانی را «صریح» توصیف کرد.
 
وی با اشاره به دیدارش با رئیس جمهور، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر امور خارجه ایران، گفت: «گفت‌وگوهایی طولانی داشتیم و پنج ساعت بحث‌هایی عمیق انجام دادیم. این بحث‌ها صریح بود. این دیدار، به خصوص به دلیل فضای ملتهب منطقه، حائز اهمیت بود.»
 
لو دریان ادامه داد: «من همچنین این فرصت را داشتم که از مقام‌های ایرانی درباره دیدگاهشان در زمینه برنامه موشک‌های بالستیک سوال کنم. این فرصت را یافتم که نگرانی فزاینده فرانسه درباره این دو موضوع را مطرح کنم.»
 
البته گفتنی است که با گذشت دو سال از اجرای برجام و توافق ایران با گروه 5+1 در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران هنوز بسیاری از تحریم های مندرج در توافق نامه برجام لغو نشده و غربی ها و به خصوص ایالات متحده هر روز در صدد اضافه کردن به تحریم ها به دلایل واهی هستند.
 
به رغم فراهم بودن بستر‌های سرمایه‌گذاری قابل توجه موجود در ایران که در سایه عقب افتادگی‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا و متحدانش پدیدار شده است، اما فرانسه نیز به عنوان یکی از موثرترین کشور‌های اروپایی حاضر در توافق برجام، همچنان در اجرای تعهدات خود در دوران پسا برجام می‌لنگد.
 
تعلل در تحویل هواپیما‌های مسافربری، باقی ماندن مذاکره مربوط به خرید و مشارکت در ساخت واگن‌های مترو با شرکت آلستوم فرانسوی در حد تفاهم نامه، ورود سه شرکت خودروسازیِ رنو، پژو و سیتروئن که در آستانه ورشکستگی بوده اند و تاکنون محصول مشترک آن‌ها وارد فاز عملیاتی نشده است. همچنین هراس شرکت یورو کوپتر فرانسه از همکاری با ایران به دلایل واهی همچون احتمال استفاده ایران از این نوع بالگرد در عملیات نظامی موجب شده است تا این شرکت از آمدن به پای قرارداد سر باز بزند یا توتال فرانسه که مدیرانش در توسعه فاز‌های میدان مشترک پارس جنوبی بدعهدی می‌کنند و اکنون نیز با وجود قرارداد منعقد شده برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی سخنان ضد و نقیضی از ماندن در ایران بیان می‌کنند و حضور نهایی خود را مشروط به تصمیم آمریکا می‌دانند.
 
حال با این اوصاف، فرانسه و شرکای دیگر غربی‌اش از برجام دو سخن به میان آورده اند و در صدد تحریم های جدید علیه ایران به بهانه تولید موشک های برد بلند توسط ایران هستند. یکی از دلایل مهم و اصلی سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران نیز بحث و گفتگو درباره برنامه موشکی ایران بوده است. موضوعی که به نظر می رسد تهران - با توجه به بدعهدی غربی ها در برجام یک – به هیچ وجه زیر بار آن نخواهد رفت.
 
با توجه به واقعیت های موجود، به نظر شما آیا منطقی است که ایران مذاکره برای دستیابی به برجام 2 و محدودسازی برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای خود را قبول کند؟ و درصورت ورود ایران به مذاکرات جدید، آیا غربی ها به تعهدات خود پایبند خواهند بود؟
 
کد مطلب: 58899
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Kourosh
سلام
به نظر من ، اگر قدرت طراحی و ساخت در ایران ، می تواند بالای تراز جهانی قرار بگیرد ، با تمام توان ادامه دهد ، وگرنه، لطفا مردم و مملکت را به دردسر نیاندازید./
مصطفی زرهپوش
Iran, Islamic Republic of
کاملا کوروش صحیح میگه
قربانی زنجان
Iran, Islamic Republic of
ظاهرا قدرت و دقت بسیار بالای موشکهای شلیک شده به سوریه و نتایج آزمایشات داخلی و از همه مهمتر جیغ و داد آمریکایی ها و اسراییل و حتی کشورهای اروپایی با یقین تمام بیانگر کارآیی و قدرت موشکهای ساخته شده می باشند
فقط کاش پس از اتمام طراحی و ساخت موشکهایی که دارای کارآیی کامل بوده و بالاتر از آن فعلا نیاز نخواهد بود مجموعه طراحی قدرتمندی که در حال کارند با تغییر در رویکردها و توسعه امکانات ، طراحی خودرو ایمن برای ملت ایران را هم شروع کنند
Iran, Islamic Republic of
هرگونه عقب گرد در یک مسیر یک طرفه در سیاست خارجه ضعف تلقی میگردد خواه جنس این سیاست نرم باشد یا سخت و این با تغییر استراتژی تفاوت دارد مخصوصا که یک سر بازی ابرقدرتی با رویکرد امپریالیستی باشد
حمید
Iran, Islamic Republic of
هرچه بیشتر عقب نشینی کنیم . ضعیف تر میشویم . قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره نیست . تنها مشکل آنجاست که عده ای ماجراجو و فرصت طلب خائن به قول خودشان میخواهند یک کشور خاص را مورد هدف قرار دهند . که حتی اگر هم واقیت داشته باشد . مطرح کردن آن کاری بیهوده است . این افرار عمدا آب به آسیاب دشمن میریزند . و آکاهانه با مطرح کردن این مسایل قصد دارند باعث شوند که قدرت نظامی کشور افزایش نیابد . در واقع نوشتن متن رو موشکها دادن پیام به قدرتهای بزرگ است . که جلوی پیشرفت ایران را بگیرید . من هیچ دلیل قانع کندده ای برای این رفتارها ندیدم . این هم نوعی جدید جاسوسی برای دشمن است .
اسد
Iran, Islamic Republic of
خودتتون را خسته نکنید از آخر باید همه چیز را متوقف می کنید چطور انژژی هسته ای را متوقف کردید این را هم متوقف خواهید کرد پس الکی مقاومت نکنید بگذارید ملت راحت زندگی کننند
والایش 51
Iran, Islamic Republic of
مطرح کرد چنین موضوعی هم خیانت به کشوره اگرچه خیانت بزرگتر رو از این دولت غرب زده در ماجرای برجام دیدیم . اما دلسپردن به این دولت خائن خیانت به خون شهداست. روحانی و ظریف هر دو کمر به نابودی کشور برای خوش رقصی در برابر اربابا غربیشون بستن.
Iran, Islamic Republic of
بله
Iran, Islamic Republic of
این چه سئوالیه ؟ یعنی تا الان اشتباه کردین ؟! پس بیاین جواب پس بدین به این مردم بیچاره با این ندانم کاری هاتان
سارا
Iran, Islamic Republic of
مگر برجام یک با کشور چی کار کرد که برجام وشکی بخئاد انجام بده؟؟؟؟

تحریم ها هنوز هست
دلار 5000 شد
بانک ها هنوز مشکل دارندد

برجام موشکی برای چی؟؟؟
حسام
Iran, Islamic Republic of
حقیقتا اگه در زمان اول انقلاب که صدام حمله کرد اگه مثل الان قوی بودیم و به نمایش می ذاشتیم اقتدار خودمونو رو بازم حمله می کرد
خداییش یادتون رفته تا قبل از اینکه ایران به همت شهید تهرانی مقدم به موشک برسه و مهندسی معکوس بزنه از اون موشک لیبی چقدر صدام با موشک ایرانوتهران و دزفول و ... را زد اگه ما همموشک به بغداد نمی زدیم صدام هنوز به ایران موشک می زد.
آقاجون قوی باش تا بهت زور نگن
رئيسي
Iran, Islamic Republic of
والله ژاپن و آلمان با موشك به اينجايي كه هستند نرسيدند .
آخر موشك بازي ميشه عراق بعد از صدام حسين .
صدام حسين هم ميخواست با موشك به يك جاهايي برسه ولي نشد .
مهدی
Iran, Islamic Republic of
ولله من نمیدونم یا خیلی احمق تشریف داری جنابعالی یا خیلی خائن هستی که داری میگی یا نه کلا داری دری وری میگی و خودت حواست نیست اخه بیسواد برو یه کم تاریخ بخون تا بدونی زمانی که عراق شب و روز این مملکت رو با بمباران سیاه کرده بود تنها زمانی دست از این کار برداشت که اولین موشک ساخت ایران خورد تو شهرهاش دیگه اونم به شهرهای ما شلیک نکرد بعدش پروفسور هر خری این رو میفهمه که این مسیری که اینا دارن دنبال میکنن همون مسیری هستش که با صدام دنبال کردن اولا گفتن سلاح ممنوعه داری توافق کن بعدش کفتن نخیر باید مراکز دفاعی و نظامی رو هم تسلیم کنی تا همه چی درست بشه تسلیم کرد بعدش موشک بارون کردن البته محض اطلاع نخود مغزهایی مثل جناب الو و وطن فروش های سیاسی باید عرض کنم این سناریو واسه لیبی هم تکرار شد و جواب داد حالا دارن از طریق بی ناموسهای داخلی واسه ایران تکرارش میکنن
لعنت خدا بر پدر و مادر سیاست مداری که دنبال به تاراج دادن این مملکته چه اصلاح طلب چه اصولگرا
ali.ma
Iran, Islamic Republic of
سلام ،، دوست عزیز ، هموطن گرامی ،، ظاهراً از بودجه نظامی ژاپن بی خبر هستید ، یا از صنعت نظامی ژاپن خبر ندارید ؟ از صادرات تسلیحات نظامی ژاپن هم خبر ندارید ،، از آزمایش موشکی و ساخت موشک بالستیک توسط چشم بادامی ها هم که نمی‌دانید ؟ پس برای چه والله گفتن دیگر چرا ؟؟؟
فرحان
Iran, Islamic Republic of
سلام جواب را ميتونم با يك سوال بدم بنظر شما وجود يك كلانتري بدون سلاح تو منطقه خلافكارها بي معني نيست؟
Iran, Islamic Republic of
نه .....ولی باید مواظب بود که حالت جنگ به خود نگیرند فقط حالت تدافعی پیشه کنند......
Iran, Islamic Republic of
به نظراینجانب ایران نبایدبرنامھ ھای موشکی خودرامتوقف کندجنگ تحمیلی یادمان نرفته ازطرفی رھبرلیبی اینکارراکردوظرف چندماه سقوط کرد
چند رسانه ای