يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۲

بشار اسد: هیچگونه تماسی با سازمان‌های اطلاعاتی اروپا نداریم/ انگلیس از تروریست‌ها در سوریه حمایت می‌کند

رئیس‌جمهوری سوریه گفت که در حال حاضر هیچ‌گونه همکاری با دستگاه‌های اطلاعاتی اروپا از جمله سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس وجود ندارد.
۰
بشار اسد: هیچگونه تماسی با سازمان‌های اطلاعاتی اروپا نداریم/ انگلیس از تروریست‌ها در سوریه حمایت می‌کند
مردم‌نيوز: «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، روز شنبه در گفت‌وگو با روزنامه «دیلی‌میل» انگلیس، اعلام کرد که بسیاری از سازمان‌های اطلاعاتی در اروپا با سوریه تماس‌هایی داشتند ولی طرف سوری اخیرا این تماس‌ها را معلق کرده است؛ چرا که آنها هیچ جدیتی ندارند و این سازمان‌ها، به رغم این‌که دولت‌های متبوع‌شان سیاست‌های ضد سوری اتخاذ می‌کنند، درصدد تبادل اطلاعات هستند.
بشار اسد گفت: «وقتی شما مشروعیت سیاسی برای این همکاری و یا تغییر مواضع سیاسی‌‌تان دارید ما آماده همکاری با شما هستیم. ولی در حال حاضر هیچ‌گونه همکاری با دستگاه‌های اطلاعاتی اروپا از جمله سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس وجود ندارد
وی در ادامه، انگلیس را مسئول حمایت از سازمان «کلاه سفیدها» در مناطق مختلف سوریه دانست و متذکر شد که انگلیس از سازمان «کلاه سفیدها» علنا حمایت می‌کند؛ در حالی‌که این سازمان شاخه‌ای از گروه‌های تروریستی «القاعده» و «جبهه النصره» است که در مناطق مختلف سوریه حضور دارند.»
رئیس‌جمهوری سوریه افزود: «انگلیس، فرانسه و ایالات متحده آمریکا نیز همان سیاست را اتخاذ و دنبال می‌کنند.»
اسد عنوان داشت: «ما کلاه سفیدها را ابزاری تلقی می‌کنیم که انگلیس در روابط عمومی از آن بهره می‌برد. تأکید می‌کنیم که این سه کشور مذکور حملات شیمیایی دروغین در سوریه طراحی کردند و انگلیس در این حملات نقش‌آفرینی کرده است.»
بشار اسد درخصوص نحوه تعامل «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با پرونده سوریه، گفت: «این امر به می و ترامپ محدود نیست بلکه تمامی سیاسیون غربی و سازمان‌های غربی در این خصوص موضع‌گیری واحد دارند. آنها نظرِ مخالف خودشان را نمی‌پذیرند و قبول نمی‌کنند که هیچ کشور، یا دولت یا شخصیتی نظر و دیدگاهی متفاوت داشته باشد. این، مصداق تعامل‌شان با سوریه نیز هست.»
رئیس‌جمهوری سوریه در عین حال یادآور شد: «ما طرف اصلی هستیم که با پشتیبانی روس‌ها و ایرانی‌ها طی سال‌های گذشته با داعش جنگیدیم و می‌جنگیم.»
اسد گفت: «هیچ طرف دیگری، به غیر از ما، نیست که حتی به صورت جزئی چنین کاری را انجام بدهد. اگر از غرب و ائتلاف نظامی غربی، که تحت فرماندهی آمریکایی‌ها است، سخن می‌گویی باید بدانی که در واقع آنها از داعش حمایت می‌کنند؛ چرا که آنها مانندِ داعش به ارتش سوریه حمله می‌کنند.
روس‌ها و ایرانی‌ها به دعوت دولت سوریه آمده‌اند
رئیس جمهور سوریه در ادامه مصاحبه خود حضور نیروهای روس در کشورش را مشروع خواند و گفت که روس‌ها به دعوت دولت سوریه آمده‌اند.
وی تصریح کرد: روس‌ها به دعوت دولت سوریه آمده‌اند و حضور آنها مشروع است. همین امر درخصوص ایرانی‌ها هم صدق می‌کند اما حضور آمریکا و انگلیس در سوریه نه تنها نامشروع و غیرقانونی است بلکه تجاوز به خاک سوریه به شمار می‌رود.
بشار اسد افزود: آنها (انگلیس و آمریکا) حاکمیت کشوری برخوردار از حاکمیت یعنی سوریه را نقض می کنند و درنتیجه حضور آنها غیرقانونی است و نامشروع است.
وی تاکید کرد: سوریه یک کشورش مستقل در موضعگیری های سیاسی خودش است و ما برای منافع ملی خود کار می کنیم و ابزاری در دست کسی نیستیم و آنها (غربی‌ها) این واقعیت را قبول ندارند.
رئیس جمهور سوریه با اشار به اینکه " نگاه غرب به سوریه در تغییر دولت این کشور است زیرا این دولت مناسب سیاست‌های آنها نیست" افزود: آنها دروغ می گویند و از سلاح شیمیایی سخن بر زبان می رانند و اینکه رئیس جمهور بد است و ملت خودش را می‌کشد و از آزادی و از تظاهرات‌های مسالمت آمی حرف می‌زنند که همه این دروغ پردازی‌ها صرفا دستاویزهایی برای رسیدن به هدف اصلی خود یعنی تغییر دولت سوریه است.
وی تصریح کرد: لذا نظرم این است که این یک سیاست استعماری است و چیز جدیدی نیست. آنها سیاست خود را از زمان شیوه استعماری قدیم خود تغییر نداده‌اند فقط اما امروز نقاب‌های مختلف و جدیدی را بکار می‌گیرند.
رئیس جمهور سوریه درباره گرو تروریستی داعش گفت: ما طرف اصلی هستیم که با حمایت روس‌ها و ایرانی‌ها در طول سال‌های گذشته با داعش جنگیده و می جنگیم. طرف دیگری نبوده است که حتی به صورت جزئی چنین کاری انجام دهد. اگر خواسته باشید از غرب و ائتلاف نظامی غربی تحت فرماندهی آمریکا صحبت کنید؛ باید گفت که در واقع از داعش حمایت کرده‌اند زیرا هر بار ارتش سوریه به داعش حمله کرده یا مورد حمله داعش قرار گرفته است، آنها (غرب و ائتلاف نظامی غربی تحت فرماندهی آمریکا) به ارتش سوریه حمله کرده‌اند. در حادثه‌ای که چند روز پیش اتفاق افتاد و داعش به ارتش سوریه حمله کرد و البته آنها را شکست دادیم؛ دیدم که آمریکایی‌ها به نیروهای ما در بخش شرقی سوریه حمله کردند.
انگلیس، فرانسه و آمریکا خبر حمله شیمیایی ادعایی در دوما را سرهم کردند
بشار اسد با اشاره به دروغ پردازی‌های غربی‌ها علیه خودش گفت: داستان دروغین غربی‌ها می‌گوید که او (بشار اسد) رئیس جمهور بدی است که ملت خودش را می‌کشد و همه جهان علیه اوست. اما او از هفت سال پیش در پست خودش قرار دارد و با همه جهان می‌جنگند؛ آیا می‌توانید خوانندگان خود را با این داستان قانع کنید؟ این داستانی اصلا منسجم نیست. منظورم این است که فاکتورهای زیادی در این داستان منطقی و واقعی نیست. این رئیس جمهور همچنان در پست و جایگاهش است زیرا از حمایت ملت خود برخوردار است لذا چطور کسی که از چنین حمایتی برخوردار است و خود این ملت را می‌کشد؟  این داستان درست نیست. ما با تروریست‌ها می‌جنگیم. همان تروریست‌هایی که از حمالت دولت انگلیس و دولت فرانسه و آمریکایی‌ها و عروسک‌های آنها خواه در اروپا یا منطقه خود ما برخوردارند. ما با آنها می‌جنگیم و از حمایت مردمی در سوریه برای مبارزه با این تروریست‌ها برخورداریم. نمی‌توانیم این پیشرفت را صرفا به خاطر اینکه حمایت روسیه و ایران را دریافت می‌کنیم، داشته باشیم زیرا روس‌ها و ایرانی‌ها نمی‌توانند جای حمایت مردم را بگیرند و اگر گواهی برای سخن من می‌خواهید به شاه ایران نگاه کنید که ابزار و عروسکی در دستان غرب بود و نتوانست در برابر واکنش ملت ایران دوام بیاورد و رژیمش به طور کامل تنها در طول چند هفته فروپاشید و مجبور شد تا از کشورش فرار کند.
وی در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت: از زمان آغاز جنگ، آمریکایی‌ها و هم پیمانانش از تهدید سوریه در مناسبت‌های مختلف و حمایت از تروریست‌ها دست برنداشته‌اند و آنها همچنین در مناسبت‌های مختلف از حمله مستقیم به ما نیز دست نکشیده‌اند اما با این وجود ما در برابر تروریست‌ها پیشروی داشته‌ایم و گفته‌ایم که هر وجب از خاک سوریه را صرف نظر از هرگونه اظهار نظر یا حمله‌ای، آزاد خواهیم کرد. این سرزمین ماست و وظیفه ما. این یک دیدگاه سیاسی نیست بلکه وظیفه ملی است. ما صرف نظر از هرگونه موضع‌گیری نظامی یا سیاسی دشمنان خود در این مسیر گام برخواهیم داشت.
رئیس جمهور سوریه با اشاره به تلاش‌های غرب و آمریکا برای طولانی کردن بحران سوریه گفت: دخالت خارجی بحران را پیچیده می‌کند. هر وقت ما پیشروی کردیم، تروریست‌ها حمایت بیشتری از غرب دریافت کردند. به عنوان مثال، ما فقط دو هفته قبل در آستانه دستیابی به آشتی در جنوب سوریه بودیم اما غرب دخالت کرد و از تروریست‌ها خواست تا در این مسیر گام برندارد و درگیری در سوریه طولانی شود لذا معتقدیم که هرگاه پیشروی سیاسی و نظامی بیشتری کسب کرده‌ایم، غرب بویژه آمریکا و انگلیس و فرانسه برای طولانی تر کردن درگیری تلاش کرده‌اند و راه حل را از دسترس سوری‌ها دورتر کرده‌اند اما با این وجود ما این شکاف را بین دو حالت می‌بندیم.
بشار اسد در پاسخ به این سوال که "چرا روس‌ها موشک‌های اس -300 را که از چند سال پیش وعده دادند، به شما ندانده‌اند؛ درحالی که اسرائیل هر هفته عملا به سوریه حمله می‌کند و چرا روسیه درباره اهداف این حملات هوایی در پس پرده با دشمنان شما هماهنگی می‌کند؟" گفت: روسیا به هیچ وجه با هیچ طرفی علیه سوریه خواه سیاسی یا نظامی هماهنگی نکرده است. زیرا این یک تناقض است زیرا چطور می‌توانند به ارتش سوریه برای پیشروی کمک کنند و همزمان با دشمنان ما برای از بین بردن ارتش ما همکاری کنند؟
بشار اسد در پاسخ به این سوال که "اما آنها معمولا از قبل می‌دانند که این حملات به کجا انجام خواهد شد"، گفت: نه قطعنا این گفته درست نیست. ما جزئیات را می‌دانیم. درخصوص موشک‌های اس – 300 اینکه چرا آن را اعلام کردند و سپس صحبت درباره آن را متوقف کردند، بهتر است از مسئولان روس سوال کنید. این یک اعلام سیاسی بود و آنها تاکتیک‌های خودشان را دارند. اما اینکه آیا آن را خواهند فرستاد یا نه، این یک مسئله نظامی است و درباره آن صحبت نمی‌کنیم.
وی اشاره کرد که "انگلیس و فرانسه و آمریکا خبر حمله شیمیایی ادعایی در دوما را سرهم کردند و در این زمینه دروغ پردازی کردند".
بشار اسد افزود: تماس‌های زیادی از دستگاه‌های مختلف اطلاعاتی اروپایی دریافت کردیم اما اخیرا به خاطر جدی نبودن آنها آن را متوقف کردیم. آنها می‌خواهند مبادله اطلاعات کنند؛ با وجود اینکه دولت‌های آنها در سطح سیاسی علیه ما موضعگیری می‌کنند و در نتیجه به آنها گفتیم که وقتی یک چتر سیاسی برای این همکاری داشته باشید یا بهتر بگویم وقتی موضع سیاسی خود را تغییر دادید؛ ما آماده خواهیم بود. اما الان همکاری با هیچ یک از دستگاه‌های اطلاعاتی اروپایی از جمله دستگاه‌های انگلیس وجود ندارد.
 
کد مطلب: 71756
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای