يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۱

اتفاقی که اردوغان را عصبانی کرد

رئیس‌جمهور ترکیه به شدت از اقدام اتریش مبنی بر بستن مساجد و اخراج ائمه جماعت مورد حمایت ترکیه انتقاد و اعلام کرد این تصمیم ضد اسلام است.
۰
اتفاقی که اردوغان را عصبانی کرد
مردم‌نيوز: رجب طیب اردوغان، ‌رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی خود در استانبول اعلام کرد: من از تدابیر اتخاذ شده توسط نخست وزیر اتریش نگران هستم. این تدابیر جهان را به سمت جنگی میان مسیحیت و اسلام می‌کشاند.

این اظهارات یک روز پس از آن ایراد شد که دولت اتریش اعلام کرد این کشور حدود ۶۰ امام جماعت مورد حمایت ترکیه و خانواده‌های آنها را اخراج کرده و هفت مسجد را به عنوان بخشی از عملیات "مبارزه با اسلام سیاسی" تعطیل می‌کند؛ این اقدام خشم آنکارا را برانگیخت.

هم چنین سخنگوی رئیس‌جمهور ترکیه این اقدام اتریش را بازتاب رویکرد ضد اسلامی، ‌نژادپرستی و پوپولیستی این کشور خواند.

در مقابل دیگر رهبران راست افراطی اروپا از این اقدامات دفاع کردند. حتی احزاب اپوزیسیون اتریش نیز حمایت خود را از این اقدام اعلام کردند و حزب سوسیال دموکرات اتریش اعلام کرد که این اقدام اولین اقدام "معقول" دولت اتریش است!

اردوغان اعلام کرد: آنها گفته‌اند که می‌خواهند چهره‌های مذهبی ما را از اتریش بیرون کنند. آیا آنها فکر می‌کنند ما در برابر چنین اقدامی واکنشی نشان نخواهیم داد؟ ما نیز باید در برابر این اقدام واکنش نشان دهیم. نزدیک به ۳۶۰ ترک‌تبار در اتریش زندگی می‌کنند که ۱۱۷ هزار تن از آنها اصالتا ترک هستند.

روابط آنکارا و وین بعد از کودتای نافرجام ترکیه دچار تنش شده است.

این روابط پس از اعمال ممنوعیت علیه سیاستمداران ترک برای انجام سخنرانی‌ها و کمپین‌های انتخاباتی در خاک اتریش تیره‌تر شد.
کد مطلب: 71837
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای