جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۲

مولیبدن ۹۹؛ استراتژیک‌ترین محصول وارداتی برای پزشکی هسته‌ای

رئیس انجمن پزشکی هسته‌ای از ضرورت تولید بومی مولیبدین برای تهیه ژنراتور‌های حیاتی و تامین نیاز مراکز پزشکی هسته‌ای خبر داد.
۰
مولیبدن ۹۹؛ استراتژیک‌ترین محصول وارداتی برای پزشکی هسته‌ای
مردم‌نيوز: محسن ساغری رئیس انجمن پزشکی هسته ای ایران بیان کرد: مولیبدن99 در واقع حیاتی ترین محصول استراتژیک برای تولید و استخراج ژنراتور تکنسیم99m   است و به زمان ساده این مادر و دختر، اساسی ترین و ضروری ترین پایه تولید رادیو داروها و پرتو داروها در پزشکی هسته ای محسوب می شوند، البته ایزوتوپ مولیبدن99 فعلا توسط سازمان انرژی اتمی از روسیه وارد می شود و در کشور از آن تکنسیم m99  استخراج می شود.
 
وی با اشاره به ضرورت تولید بومی ایزوتوپ مولیبدن99 در ایران گفت: این ایزوتوپ مادر که در تشخیص های پزشکی نیز کاربرد ویژه ای دارد، در زمره محصولات استراتژیک در دنیا به شمار می رود و با شرایط کنونی و همه فشار های سایر کشور های غربی، تولید بومی آن در ایران صرف نظر از صرفه جویی ارزی چشمگیری که دارد، به عنوان اصلی ترین منبع تولید ژنراتورهای دارویی واقعا ضروری است.
 
ساغری افزود:  باتوجه به اهمیت موضوع  رئیس سازمان انرژی اتمی که از حامیان اصلی استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای محسوب می شود، در حال مذاکره با روسیه برای تولید بومی این ایزوتوپ مادر در ایران است.
 
رئیس انجمن پزشکی هسته ای ایران با اشاره به تلاش های سازمان انرژی اتمی برای تولید ژنراتور های دارویی و تامین نیاز مراکز پزشکی هسته ای کشور، ادامه داد: تکنسیمm99 در واقع یکی از رایج ترین ژنراتور های به کار رفته برای داروسازی هسته ای در  (پزشکی هسته ای) است و به زبان ساده، این ژنراتور به علت برخورداری از خصوصیات هسته ای ویژه مانند عمرکوتاه 6 ساعته، اساسی ترین پایه برای تولید رادیو داروها به شمار می رود که تاثیرشان برای تسکین و درمان سرطانهای پیشرفته غیر قابل انکار است، علاوه بر آن این ژنراتور در مراکز پزشکی هسته ای برای تشخیص های تخصصی نقش بسزایی ایفا می کند.
 
ساغری اظهار کرد: فناوری پزشکی هسته ای اساسی ترین نیاز کشورهای جهان سوم است آن هم درشرایطی که به علت تغییر سبک زندگی و افزایش بیماری های نوظهور، شمار مبتلایان به سرطان ها در دنیا افزایش یافته و درمان کم تهاجمی و شانس افزایش عمر و نجات مبتلایان به سرطان بدون وجود پزشکی هسته ای، رادیو دارو ها و دانش هسته یقینا آنطور که باید راه به جایی نمی برد.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
کد مطلب: 72516
مرجع : بهداشت نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای