شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۴

آمریکا با درخواست «معافیت کلی» اروپا از تحریم‌های ایران مخالفت کرد

وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا با ارسال نامه‌ای با درخواست سران اروپا برای معافیت کلی ازتحریم‌های تجاری ایران مخالفت کردند.
۰
آمریکا با درخواست «معافیت کلی» اروپا از تحریم‌های ایران مخالفت کرد
مردم‌نيوز: وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا با ارسال نامه‌ای با درخواست سران اروپا برای معافیت کلی ازتحریم‌های تجاری ایران مخالفت کردند.

طبق گزارش این روزنامه، مایک پمپئو و استیون منوچین در نامه‌ای به همتایان خود در انگلیس، فرانسه و آلمان اعلام کرده‌اند که آمریکا پس از خروج از برجام به دنبال اعمال "فشار مالی بی‌سابقه" (!) به ایران است و تا زمانیکه "تغییر محسوس و پایداری" در سیاست‌های ایران مشاهده نکند، از این فشار صرف‌نظر نخواهد کرد.

در بخشی از این نامه که تاریخ آن مشخص نیست، آمده است: «پرزیدنت ترامپ به این دلیل ساده از برجام خارج شد که این توافق، امنیت مردم آمریکا را تضمین نمی‌کرد. بنابراین، ما برای سیاست جدید خود [در قبال ایران] استثنایی قائل نخواهیم شد مگر در موارد خاصی که به وضوح در راستای منافع ملی ما باشد.»

گفتنی است انگلیس، فرانسه و آلمان (سه شریک اروپایی برجام) ماه گذشته خواستار معافیت گسترده از تحریم‌های فرامرزی آمریکا علیه ایران شدند و نامه مشترک وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا نیز در پاسخ به این درخواست نوشته شده است.

با وجود آنکه آمریکا اعلام کرده است به دنبال جلب حمایت متحدان خود برای قطع کامل واردات نفت از ایران تا چهارم نوامبر (13 آبان) است، صدور معافیت در این زمینه را نیز در برخی موارد خاص منتفی ندانسته است. پمپئو در همین رابطه هفته گذشته اعلام کرد که آمریکا درخواست ‌ها برای معافیت از تحریم نفتی ایران را بررسی خواهد کرد.

بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان بین‌المللی ضمن غیرممکن خواندن تحریم نفتی کامل ایران، نسبت به تبعات آن از جمله افزایش بیش از حد بهای سوخت هشدار داده‌اند.
کد مطلب: 76383
مرجع : خبرنگاران جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای