سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰

پیامدهای تصمیم روسیه برای تحویل «اس-۳۰۰» به دمشق

یک کارشناس نظامی سوری ابعاد تصمیم مسکو برای تحویل سامانه «اس-۳۰۰» به سوریه را تحلیل و این اقدام را در تغییر موازنه قدرت در این کشور مهم خواند.
۰
پیامدهای تصمیم روسیه برای تحویل «اس-۳۰۰» به دمشق
مردم‌نيوز: «علی مقصود» کارشناس نظامی سوری اعلام کرد که تصمیم روسیه برای تحویل سامانه موشکی «اس-۳۰۰» به دمشق، تغییر زیادی در موازنه قوا ایجاد خواهد کرد.
مقصود به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که این تصمیم روسیه همچنین بازوان اسرائیل و غرب در حریم هوایی سوریه را فلج خواهد کرد.

وی ادامه داد: «مسئله دیگری وجود دارد که در این زمینه یعنی در زمینه فلج کردن قدرت جنگنده‌های متجاوز در نقض حریم هوایی و دریایی یا حمله به هر گونه هدف در داخل خاک سوریه اهمیت کمتری ندارد و آن این است که طرف روس اعلام کرد که حریم هوایی و دریایی را به روی همه فعالیتهای اسرائیلی و غربی خواهد بست».
به گفته این کارشناس نظامی، این مسئله از طریق پارازیت در مناطق دریای مدیترانه صورت خواهد گرفت که در موازات سواحل سوریه قرار گرفته و هدف از این اقدام جلوگیری از فعالیت راداری و ماهواره ها در هنگام هر گونه حمله آتی به سوریه است.
مقصود با بیان اینکه چنین اقداماتی به معنای تغییر در قواعد درگیری و بازی و بازنگری روسیه در توافقات خود با طرف اسرائیلی است، اظهار داشت که روسیه به سرنگونی هواپیمای «ایل-۲۰» توسط جنگنده‌های اسرائیلی پاسخ خواهد داد.
وی با اشاره به اینکه روسیه تدابیری اتخاذ کرده که امنیت سربازان روس در سوریه را تأمین خواهد کرد، اعلام کرد که گام نخست در این زمینه تجهیز سوریه به موشکهای اس-۳۰۰ است؛ هر چند که «مطالباتی در داخل پارلمان روسیه برای مجهیز کردن سوریه به سامانه‌ اس-۴۰۰ نیز وجود دارد».
این تحلیلگر نظامی با تأکید بر اینکه جنگ با تروریسم ادامه دارد اظهار داشت که یکی از ابعاد عملیات سرنگونی هواپیمای روس این بود که با هدف تخریب توافقی صورت گرفت که رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در شهر سوچی بر سر ادلب بدان دست یافتند و بر اساس آن حضور تروریستها در این استان سوریه از طریق مصالحه، راهکار سیاسی یا عملیات نظامی به پایان می‌رسید.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز دوشنبه با بشار اسد همتای سوری خود تماس تلفنی داشت و طرفین آخرین تحولات سیاسی سوریه و توافق ادلب و چگونگی اجرای آن را بررسی کردند.
اسد در جریان این تماس، حادثه سرنگونی هواپیمای (ایلوشین-۲۰) روسیه را که منجر به کشته شدن نظامیان روسی شد که در آن حضور داشتند، تسلیت گفت.
رئیس جمهور روسیه در پایان خاطر نشان کرد که روسیه سامانه‌های دفاعی نیروی هوایی سوریه را پیشرفته خواهد کرد و سامانه موشکی اس-۳۰۰ را در اختیار دمشق قرار خواهد داد.
دوشنبه شب گذشته بود که یک فروند هواپیمای شناسایی ایلوشین ۲۰ متعلق به نیروی هوایی روسیه، در حین گشتزنی بر فراز دریای مدیترانه، از صفحه رادار محو شد. غربی‌ها گفتند که این هواپیما با آتش ضدهوایی ارتش سوریه ساقط شده است. این اتفاق در هنگام حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به خاک سوریه و همزمان با پاسخ سنگین آتشبارهای ارتش سوریه به جنگنده‌های ناقض حریم هوایی این کشور رخ داد.
وزارت دفاع روسیه یک روز پس از این حادثه اعلام کرد که این کار «در نتیجه اقدامات غیرمسئولانه نیروهای اسرائیل» رخ داده و چون روس‌ها تنها یک دقیقه پیش از حمله به ارتش سوریه، از تصمیم صهیونیست‌ها مطلع شده‌اند، وقت کافی برای دور ماندن از میدان درگیری نداشته‌اند، در نتیجه مسکو این حق را دارد تا این اقدامات غیرمسئولانه رژیم صهیونیستی را پاسخ دهد.
فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه به منظور ارائه گزارشی درباره سرنگونی هواپیمای روس حین این حمله به مسکو رفت و با فرمانده نیروی هوایی روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد اما مسکو پس از دریافت این گزارش، ضمن رد آن، خواستار برگزاری تحقیقاتی جدید درباره این حادثه شد.
در همین راستا، اسد شامگاه چهارشنبه ۲۸ شهریور در پیامی به پوتین جان باختن شماری از نظامیان این کشور در حادثه انهدام هواپیمای ایلیوشین۲۰ در آسمان سوریه را تسلیت گفت.
منبع: فارس
کد مطلب: 85894
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای