سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۷
سامانه دفاعی روسی بزودی در دمشق

پوتین، با اس‌300 چگونه نتانیاهو را تنبیه کرد/ حماقت صهیونیست‌ها در سوریه کار دستشان داد

تحویل اس٣٠٠ به سوریه از یک‌سو معارضان سوری را ضعیف می‌کند و بزرگ‌ترین خطر پیش روی سوریه یعنی ایجاد منطقه پرواز ممنوع را بی اهمیت جلوه می دهد. از سوی دیگر تجهیز ارتش سوریه به اس‌٣٠٠ به‌طور جدی توازن قوا در ناحیه جولان را به سود نظام سوریه بر هم خواهد زد.
۰
پوتین، با اس‌300 چگونه نتانیاهو را تنبیه کرد/ حماقت صهیونیست‌ها در سوریه کار دستشان داد
مردم‌نيوز: روسیه پس از حادثه سقوط هواپیمای خود بر فراز مدیترانه که اسرائیل را مسوول آن معرفی کرد و گفته بود که مسکو این حق را دارد تا این اقدامات غیرمسوولانه رژیم صهیونیستی را پاسخ دهد، دیروز دوشنبه اعلام کرد ظرف دو هفته آینده سامانه دفاعی «اس-۳۰۰» دراختیار سوریه قرارمی‌دهد.

 وزیر دفاع روسیه این موضوع را فرمانی از سوی رییس‌جمهوری این کشور برای تقویت پدافند هوایی سوریه برشمرد.به گفته «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، این سامانه که قبلا ظاهرا به درخواست رژیم صهیونیستی تحویل آن به تعویق افتاده بود، ظرف دو هفته آینده در اختیار سوریه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: «در سال 2013   آمادگی داشتیم که این سامانه را به سوریه منتقل کنیم و نیروهای متخصص سوریه نیز برای استفاده از این دستگاه تحت آموزش قرار گرفتند اما اسرائیل از ما خواسته بود تا این اقدام را به حالت تعلیق درآوریم و ما نیز این کار را کردیم اما حالا اوضاع تغییر کرده است و این موضوع کاملا قانونی است».

شویگو همچنین گفت: «در مرحله دوم، فرماندهی و مرکز کنترل نیروی هوایی سوریه به سامانه کنترل خودکار روسی مجهز خواهند شد، تا کنون این سامانه تنها در اختیار نیروهای روسیه قرار داشت. با وجود این سامانه جدید، فرماندهی پدافند هوایی سوریه قادر خواهد بود تا هدایت مرکزی تمام عملیات نیروی هوایی را برعهده بگیرد و اهداف را به طور موثر مشخص کند»

به‌نظر می‌رسد پاسخ روس‌ها به رفتارهای رژیم صهیونیستی، شامل اقدامات عملیاتی و تلافی‌جویانه مستقیم نخواهد شد، همان گونه که تا الان نبوده است اما روس‌ها یک سامانه اس300 را در سوریه مستقر خواهند کرد و به احتمال زیاداپراتور آن نیز خودشان خواهند بود،هرچند اگر شلیکی هم انجام شود به نام سوری‌ها تمام می‌شود.

تحویل سامانه دفاعی به سوریه در تقریباً تمام رسانه‌های اصلی روسیه با استقبال مواجه شده و کارشناسان روس این اقدام را پاسخی مناسب به رفتار رژیم صهیونیستی در سوریه تلقی کرده‌اند.

این در حالیست که «لئونید ایواشوف‌» ژنرال بازنشسته ارتش روسیه و مدیر پیشین بخش همکاری‌های بین‌المللی وزارت دفاع روسیه به خبرگزاری «اینترفکس‌» گفته که مسکو باید در پاسخ به رفتار تل‌آویو، سامانه اس۳۰۰ را به سوریه تحویل دهد.

او گفته است: «ما باید اس300 را وارد [سوریه] کنیم. اینها سامانه‌های دفاعی هستند و بازدارندگی ایجاد می‌کنند؛ پرواز نکن، اقدام تهاجمی انجام نده، کسی به سمت تو شلیک نمی‌کند.»

وی با بیان اینکه مسکو و دمشق می‌توانند با همکاری هم آسمان سوریه را پوشش دهند، گفت: «ما باید نه فقط سامانه اس300، بلکه سامانه «پانتسیر-اس‌» را هم در اختیار آنها قرار دهیم. منظورم این است که سامانه‌‌‌‌هایی که بتوانند در ارتفاع‌‌‌‌ها و بردهای مختلف عمل کنند.»

به گفته ایواشوف، انتقال سامانه اس۳۰۰ به سوریه سه ماه زمان می‌برد، اما پیش از آن مسکو باید در توافق تبادل اطلاعات و داده با تل‌آویو تجدیدنظر کند.

نسخه‌ اس300 که قرار است روس‌ها در اختیار طرف سوری قرار دهند، به احتمال زیاد، نسخه آنتی2500 است که بیشتر برای رهگیری و انهدام موشک‌ها به کار می‌رود.
سامانه پدافند هوایی اس‌٣٠٠ قابلیت استفاده در تمامی ارتفاعات و قدرت پیگیری همزمان 100 هدف در برد 250کیلومتر را دارد. اس‌٣٠٠  همچنین می‌تواند در آن واحد ١٢هدف از 100 هدف رهگیری‌شده را معدوم کند.

تحویل اس٣٠٠ به سوریه از یک‌سو معارضان سوری را ضعیف می‌کند و بزرگ‌ترین خطر پیش روی سوریه یعنی ایجاد منطقه پرواز ممنوع را بی اهمیت جلوه می دهد. از سوی دیگر تجهیز ارتش سوریه به اس‌٣٠٠ به‌طور جدی توازن قوا در ناحیه جولان را به سود نظام سوریه بر هم خواهد زد.

از سوی دیگر، کارشناس ارشد شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی با «بسیار منفی» توصیف کردن تصمیم وزارت دفاع روسیه در تجهیز سوریه به سامانه‌های اس 300، تحلیل کرد که بحران مسکو-تل‌آویو در حال وخیم‌تر شدن است.

«باراک راوید‌» تحلیلگر امنیتی-نظامی ارشد شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی معتقد است: «هم از نظر نظامی و هم از نظر سیاسی، اتفاقی شدیداً منفی است.» راوید با اشاره به ارسال این سامانه‌‌‌‌ها در کنار دیگر تدابیری که روسیه قصد دارد در منطقه اجرا کند، از جمله ایجاد اختلال در سامانه‌های ناوبری در مدیترانه، تحلیل کرد: «انتظار می‌رود این اقدامات عملیات هوایی اسرائیل در سوریه را بسیار دشوار کند. طی 15 سال گذشته سه نخست‌وزیر اسرائیل با روس‌‌‌‌ها کار کردند تا مانع رسیدن موشک‌های پیشرفته به سوریه شوند.»

وی با بیان اینکه امریکا، انگلیس و فرانسه با فشار آوردن به روسیه، آن را مجبور به همکاری با رژیم اسرائیل می‌کردند، افزود: «ولی ساقط شدن هواپیمای روسیه در هفته گذشته [بر فراز لاذقیه] واقعیت میدانی جدیدی ایجاد کرده و به روس‌‌‌‌ها بهانه‌ای برای اعطای موشک‌های پیشرفته ‌به سوری‌‌‌‌ها داد.»

در ادامه این تحلیل آمده است: «ارتش اسرائیل برای چند سال با خطر مجهز شدن کشورهای متخاصم توسط روسیه به سامانه موشکی اس 300 مقابله کرد. در سال 2015 اما روس‌‌‌‌ها این سامانه‌‌‌‌ها را به ایران دادند... اقدامات ستیزه‌جویانه روسیه به همراه بیانیه تند شویگو نشان می‌دهد که صبر روس‌‌‌‌ها سر آمده است.»

این تحلیلگر صهیونیست ضمن اشاره به عدم اقدام مؤثر «ولادیمیر پوتین‌» رئیس‌جمهور روسیه در کاهش تنش، تأکید کرد: «بحران بین روسیه و اسرائیل در حال وخیم شدن است. اکنون زمان اولین آزمایش بزرگ مناسبات اسرائیل و روسیه رسیده اما به نظر می‌رسد روابط پوتین و نتانیاهو دوام نداشته است.»

راوید با بیان اینکه نتانیاهو احتمالاً تلاش خواهد کرد در آخرین لحظه هم که شده مانع رسیدن این سامانه‌های موشکی به سوریه شود، نوشت: «اما اکنون دیگر تصمیم تغییر قواعد بازی در سوریه، با روسیه است. کاری نیست که نتانیاهو بتواند انجام دهد.»
 
کد مطلب: 85929
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای