يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
در گفتگو با نیویورک تایمز؛

ادعای اسرائیل مبنی بر حمله به اهداف ایرانی در سوریه

ژنرال آیزنکوت که به‌زودی بازنشسته خواهد شد، جزئیاتی در مورد عملیات کشورش در خاک سوریه منتشر کرده که رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند «نخستین» بار است به این شکل بیان می‌شوند.
۰
ادعای اسرائیل مبنی بر حمله به اهداف ایرانی در سوریه
مردم‌نيوز: ژنرال "گادی آیزنکوت"، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، در مصاحبه‌‌هایی با روزنامه نیویورک‌تایمز و دو شبکه خبری، گفته‌است کشورش از سال ۲۰۱۷ به این سو به «هزاران» هدف ایرانی در سوریه حمله کرده‌است و اسرائیل اکنون «امن‌تر از چهار سال پیش است».
ژنرال آیزنکوت که به‌زودی بازنشسته خواهد شد، جزئیاتی در مورد عملیات کشورش در خاک سوریه منتشر کرده که رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند «نخستین» بار است به این شکل بیان می‌شوند.
آیزنکوت می‌گوید کابینه دولت اسرائیل دستور حمله مستقیم به اهداف ایرانی را در ژانویه سال ۲۰۱۷ صادر کرده‌است؛ هرچند اسرائیل از آغاز جنگ داخلی سوریه به کاروان‌‌ها و اهداف متعلق به حزب‌الله لبنان حمله کرده بود، اما به گفته ژنرال اسرائیلی تا سال ۲۰۱۷ نیروهای ایرانی مستقیما هدف حملات نبودند.
او در مصاحبه با نیویورک تایمز می‌گوید ارتش اسرائیل پس از تغییرات در استراتژی جمهوری اسلامی در سوریه، تصمیم به حمله مستقیم به اهداف ایرانی می‌گیرد: «ما متوجه تغییراتی چشم‌گیر در راهبرد ایران شدیم. رویکرد آن‌ها این بود که نفوذ گسترده‌ای در سوریه بکنند و دست به برپایی نیرویی صد هزار نفری از شبه‌نظامیان شیعه پاکستان، عراق و افغانستان بزنند. آن‌ها در هر پایگاه هوایی سوریه، (برای خود) پایگاه‌های اطلاعاتی و پایگاه هوایی ایجاد کردند.»
آیزنکوت ادامه داده‌است که در پی صدور اجازه از سوی کابینه «ما به هزاران هدف حمله کردیم، بدون این‌که مسئولیت آن را بپذیریم و یا خواستار پذیرش آن از سوی دیگران شویم».
 

 
همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در اظهار نظری کم‌سابقه تایید کرده است که اسرائیل تاکنون صدها بار به "اهداف ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه" حمله کرده است.
نتانیاهو گفت که در حمله هوایی اخیر جنگنده‌های اسرائیلی به دمشق هم، "انبار تسلیحات ایرانی" در سوریه هدف قرار گرفته است.
او در ابتدای جلسه کابینه اسرائیل گفت: «در ۳۶ ساعت گذشته نیروی هوایی به انبارهای حاوی سلاح‌های ایرانی در فرودگاه بین المللی دمشق حمله کرده است.»
نخست وزیر اسرائیل در جلسه روز یکشنبه کابینه گفت که مجموعه حملات اخیر نشان می‌دهد که "ما بیش از هر زمان دیگری مصمم هستیم که در برابر ایران در سوریه اقدام کنیم؛ همان طور که پیش از این هم وعده داده بودیم."
 نتانیاهو بارها تاکید کرده است که اجازه نخواهد داد ایران در سوریه پایگاه نظامی ایجاد کند تا به ادعای او از این پایگاه‌ها برای حمله به اسرائیل استفاده شود.
 
کد مطلب: 93828
مرجع : جام نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای