شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۴

چالش های اقتصادی کووید ۱۹ برای منطقه یورو

هاشم قادری
منطقه یورو، یک اتحادیه مالی و اقتصادی شامل تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که یورو را به عنوان پول رسمی‌ خود انتخاب کرده ‌اند.
۰
چالش های اقتصادی کووید ۱۹ برای منطقه یورو
مردم‌نيوز: منطقه یورو، یک اتحادیه مالی و اقتصادی شامل تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که یورو را به عنوان پول رسمی‌ خود انتخاب کرده ‌اند. این اتحادیه در سال ۲۰۱۹ وضعیت نسبتاً خوب و مناسبی را به لحاظ اقتصادی طی کرده بود اما با شیوع ویروس کرونا، شوک بزرگی به کشورهای عضو مخصوصاً دولت های بزرگ اقتصادی وارد شد و آنها را دچار چالشی عمیق کرد که زیست اجتماعی و اقتصادی آنها در معرض خطر جدی قرار گرفته است. چالشی که ممکن است به صورت دومینو وار، زمینه های دیگری را نیز در پی داشته باشد. در این فرصت کوتاه، به بررسی چال ­های اقتصادی کووید ۱۹ در منطقه یورو خواهیم پرداخت.
۱-­ رکود اقتصادی
بحران کرونا اقتصاد اروپا را در معرض بدترین رکود دهه‌ های گذشته قرار داده است. به­گونه ­ای که با ادامه روند فعلی بزرگترین رکود اقتصادی اروپا از سال ۱۳۹۵ تاکنون رقم خورده و حتی بیشتر از رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ است. اداره آمار اروپا (یورو استات) در اولین ارزیابی خود درباره اوضاع در گزارشی اعلام کرده است که بازده اقتصادی در منطقه یورو شامل ۱۹ کشور اروپایی در سه ‌ماهه ابتدایی سال جاری میلادی حدود ۸/۳ درصد در مقایسه با سه‌ ماهه قبلی کاهش داشته است. کاهش بازدهی و رکود اقتصادی در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا ملموس است. این مشکلات ساختاری نهادهای اروپایی را در معرض خطر بزرگی قرار داده و وضعیت فعلی به مراتب از بحران ­های قبلی بسیار خطرناک تر است. سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا (ECB) برای کاستن از رکود اقتصادی کافی نیست و چنین شوک شدید اقتصادی برای حمایت از دولت هایی که به نوبه خود از مردم و بنگاه های در معرض خطر، حمایت می کنند، نیاز به یک محرک مالی جدی تری دارد. دولت های منطقه یورو با مشکلات مالی گسترده ای رو به رو شده و مجبورند به منظور حمایت از خانواده ها و مشاغل، درآمدهای مالیاتی را کاهش دهند. بستن مرزها، برقراری محدودیت های رفت و آمد، تعطیلی گسترده صنایع و کارخانه ها و بسیاری از خطوط هوایی سبب شده است تا بسیاری از مقامات اروپا درباره رکود اقتصادی پس از گذر از بحران کرونا هشدار داده و به فکر راهکارهایی برای مقابله با آن شرایط باشند. در کنار این مؤلفه­ ها می توان به کاهش تولید ناخالص ملی نیز اشاره داشت که دامن گیر کشورهای منطقه یورو شده است.
۲-­ کاهش ارزش یورو
یکی از اثرات جانبی کرونا ویروس در منطقه یورو، این بوده که ارزش یورو در حال کاهش است و دلیل آن این امر بوده که سیاست های پولی در حال حاضر در پایین ترین حد خود قرار دارند؛ بدین معنا که واقعاً چیزهای زیادی را نمی توان در مورد آن به مرحله اجرا در آورد. اکنون بانک مرکزی اروپا در این سطح قرار دارد و نرخ بهره در حال حاضر منفی است و نمی توان از آن استفاده کرد. به دلایل سیاسی، بوندس بانک (Bundesbank) نیز اجازه خرید اوراق قرضه را نمی دهد بلکه می بایست اوراق قرضه دولتی متناسب با سهام موجود هر کشور باشد. از آنجا که آلمان مازاد بودجه خود را اداره می کند، برخی از اوراق قرضه کشورهای دیگر مانند ایتالیا نمی توانند از آن بهره مند شوند. دلیل دیگر کاهش ارزش یورو، میزان کاهش صادرات کشورهای اروپایی به دیگر نقاط جهان است که برخی از کشورها مانند چین تمایل دارند از واحد پول ملی در معاملات خود با منطقه یورو استفاده کنند. از آنجا که چین یک شریک تجاری مهم برای کشورهای اروپایی است، این امر باعث شده تا ارزش یورو کاهش یابد. برخی از شرکت های اروپایی نیز قطعات مورد نیاز خود را از کارخانه جات چینی تأمین می کردند که اکنون با مشکل مواجه شده اند.
۳- بیکاری رو به فزاینده
یکی دیگر از چالش ­های اقتصادی اروپا در اثر کرونا، تعطیلی شرکت ها، بنگاه های اقتصادی، واحدهای تولیدی و بخش خدمات است. رکود اقتصادی شدید به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا یک چهارم مشاغل در کشورهای اروپایی را تهدید کرده و شغل های بسیاری در اروپا به دلیل اجرای قرنطینه سراسری و تبعات اقتصادی آن حذف شدند. حدف اضافه کاری و کاهش درآمد از دیگر پیامدهای بیکاری گسترده در اثر کرونا است. نرخ بیکاری در کشورهای عضو منطقه یورو در صورت عدم گشایش اقتصاد می تواند با افزایش پنج درصدی به طور میانگین به بیش از ۱۱ درصد برسد. کارشناسان بخش های هتل داری و رستوران، تفریح و هنرهای نمایشی و فروشگاه های بزرگ و کوچک بیشترین آسیب را از رکود اقتصادی دیده اند. این در حالی است که آینده شغلی جوانان مانند بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ بیشتر از دیگران در خطر است.
۴-­ اختلاف نظر در نحوه تأمین منابع مالی
کرونا در کشورهای اروپایی متفاوت بوده و برخی از کشورها مانند ایتالیا و اسپانیا از آن آسیب جدی تری خورده اند. پاره ای از کشورهای منطقه یورو توانسته اند آن را مدیریت کنند و پاره ای دیگر از مدیریت آن عاجرند. با این حال در نحوه تأمین منابع مالی به چالش خورده اند. کشورهایی مانند آلمان منابع مالی مناسبی به نسبت کشورهایی مانند یونان در اختیار دارند. با آنکه رهبران اروپایی پس از رایزنی ‌ها و نشست ‌های مجازی پرتعداد درباره پیشنهاد نهادهای اروپایی از جمله بسته حمایتی اضطراری ۵۴۰ میلیارد یورویی و ایجاد صندوق یک تریلیون یورویی برای بهبود و ثبات ‌بخشی به اوضاع جاری، حمایت از کشورهای آسیب‌دیده، ممانعت از رکود بلندمدت اقتصادی و احیای همبستگی اروپایی به توافق رسیدند، با این همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای نیل به اجماع در زمینه استفاده از سازوکار‌های موجود و نوع حمایت و نحوه تأمین منابع مالی آن هنوز هم اختلاف ‌نظر دارند.
۵- آسیب به بخش صنعت و خدمات
یکی دیگر از چالش های اساسی منطقه یورو، آسیب وارد کردن به بخش های صنعتی و خدماتی است. بخش های صنعتی از جمله صنعت خودروسازی و هواپیمایی با مشکلات عدیده ای مواجه شده اند. سرمایه گذاران خارجی نیز سرمایه و سهام خود را خارج کرده و بسیاری از بخش های صنعتی به تعطیلی کشانده شده اند. در بخش خدمات نیز وضع به همین منوال است. در پی گسترش ویروس کرونا در حوزه یورو بخش های خدماتی مانند توریسم، هتلداری، حمل و نقل هوایی و IT نیز آسیب دیده اند و شاهد کاهش سفرهای توریستی به این منطقه بوده ایم. از گردشگری که به ‌عنوان سومین گروه بزرگ صادراتی و پردرآمد پس از صنعت مواد شیمیایی و سوخت سهم مهمی در افزایش و رشد اقتصادی جهان یاد می شود، شیوع کرونا ضربه سهمگینی بر این صنعت وارد کرده و آثار مخرب آن تا مدت‌ها باقی خواهد ماند. یکی از منابع مهم درآمدهای دولت و به تبع آن مردم کشورهای منطقه یورو، گردشگری و سفرهای توریستی است که شیوع بیماری کووید ۱۹ بر پیکره آن ضربه سهمگینی وارد و دولت های این منطقه را با کسری بودجه و افزایش بدهی های عمومی مواجه ساخت که به معیشت مردم به صورت روزانه ضرر می رساند.
نتیجه گیری
بحران کرونا که سراسر جهان را در نوردیده است، اقتصاد بسیاری از کشورها را دچار چالش کرده و آنها را در یک وضعیت دشوار قرار داده است. یکی از مناطقی که از این بحران به شدت آسیب دیده، منطقه یورو است. به نظر می رسد اتحادیه اروپا نمی تواند در شرایط پسا کرونا به انسجام پیشین خود بازگردد، یکی از علت های آن خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به عنوان کشوری مهم و اثرگذار است. در پی تبعات اقتصادی بحران کرونا در آینده­ای نزدیک به لحاظ سیاسی می توان شاهد ادامه شکل گیری ناسیونالیست افراطی در کشورهای حوزه یورو بود که امکان خروج از اتحادیه اروپا را برای دیگر کشورها از جمله ایتالیا هموار می سازد.
 
کد مطلب: 141964
مرجع : طنین
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای