دوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۲۵

اما و اگرهای استمرار نظام تک قطبی

محمدصادق مصطفوی
سرعت رشد چین در عرصه اقتصاد و همزمان در سایر ابعاد راهبردی از جمله بعد نظامی، فناوری و صنعت که از شاکله های زیرساختی و بنیانی یک قدرت پایدار محسوب می گردد حکایت از خودنمایی ابرقدرتی هم تراز آمریکا در سطح جهان دارد، که عرصه قدرت را در جهان روز به روز برای آمریکا تنگ تر خواهد نمود و فضای بین المللی شرایط تازه از جنگ سرد را تجربه خواهد کرد که نشانه های آن در موضوع کرونا و تحولات حوزه انرژی ظهور یافته است.
۰
اما و اگرهای استمرار نظام تک قطبی
مردم‌نيوز: سرعت رشد چین در عرصه اقتصاد و همزمان در سایر ابعاد راهبردی از جمله بعد نظامی، فناوری و صنعت که از شاکله های زیرساختی و بنیانی یک قدرت پایدار محسوب می گردد حکایت از خودنمایی ابرقدرتی هم تراز آمریکا در سطح جهان دارد، که عرصه قدرت را در جهان روز به روز برای آمریکا تنگ تر خواهد نمود و فضای بین المللی شرایط تازه از جنگ سرد را تجربه خواهد کرد که نشانه های آن در موضوع کرونا و تحولات حوزه انرژی ظهور یافته است.
بر این اساس سیاست مهار چین اولویت اصلی سیاست خارجی آمریکا در دهه ۲۰۲۰ خواهد بود، اما این سیاست چگونه تحقق پیدا خواهد کرد؟ شکی نیست که وارد آوردن ضربه مستقیم بر پیکره تنومند اقتصاد چین کار ساده ای نخواهد بود، از این رو تلاش برای تضعیف هم پیمانان و دوستان چین در کنار جنگ تجاری با این کشور راه حل مناسبی به نظر می رسد. در این میان با توجه به نقشی که ایران و روسیه در صادرات انرژی به چین و عدم همراهی با سیاست های آمریکا از خود نشان داده اند، از جمله اهداف آمریکا برای تضعیف چین خواهند بود، که کاهش رابطه آن ها با چین به تضعیف و ضربه پذیری اقتصاد این کشور منجر خواهد شد. نیاز روزانه چین به ۱۰ میلیون بشکه نفت دلیل اساسی این آسیب پذیری است.
از سوی دیگر آمریکا تلاش دارد تا با هدف کنترل رفتار پکن، بر بازار انرژی جهانی کنترلی بلامنازع پیدا کند و از این طریق نه تنها چین بلکه سایر قدرت های جهانی را تحت کنترل خود در آورد و از رفتار های گریز از مرکز این کشورها به ویژه چین جلوگیری نماید. همانطور که اشاره شد ایران و روسیه در این میان نقش مهمی دارند چرا که این دو کشور به تنهایی قادر به تأمین نیاز چین به ۱۰ میلیون بشکه به صورت روزانه هستند.
از سوی دیگر همراهی ایران، روسیه و چین هر چند با چالش های فراوانی همراه شده اما این توان را به این کشورها داده است تا سیاست های خود را مستقل از آمریکا و نظام یک جانبه حاکم بر روابط بین الملل به پیش ببرند تا جایی که امروزه آمریکا به سادگی قادر به ایستادگی در برابر سیاست های منطقه ای و بعضا جهانی این دولت ها نیست و برای تغییر ساده ترین رفتار آن ها هزینه های زیادی باید پرداخت کند، که بعضا نیز ناکام می ماند از جمله در تحولات منطقه غرب آسیا این موضوع کاملا خود نمایی می کند. آمریکایی ها با درک این ناتوانی در مقابله با اتحاد ایران، روسیه و چین و با هدف تحت فشار قرار دادن این کشورها سیاست های جدیدی را به صورت متمایز طرح ریزی و دنبال می کنند، سیاست هایی که گاهی با فشار و گاهی با تطمیع همراه است.
تلاش آمریکا با توجه به شرایط کنونی در رابطه با چین و روسیه به تطمیع این کشورها برای دور شدن از ایران متمرکز گردیده است، از جمله تهدید چین برای کاهش سطح مبادلات تجاری و یا ارسال پالس همکاری با روسیه از جمله در سوریه و منطقه در صورت کاهش روابط با ایران به این سیاست باز می گردد. در این میان باید توجه داشت که هر چند فشار آمریکایی ها بر روی این موضوع تمرکز بیشتری دارد اما در واقع هدف ناکارآمد ساختن هر قدرتی است که در صدد ایستادگی در برابر نظام تک قطبی آمریکایی را دارد.
در رابطه با ایران نیز آمریکا با همکاری متحدان اروپایی خود، همزمان در پی اجرای سیاست پلیس خوب و پلیس بد است، از سویی اروپا خود را متمایل به مذاکره و ادامه اجرای برجام نشان می دهد از سوی دیگر آمریکا به دنبال افزایش فشارها و محدودیت ها نسبت به ایران است، سیاستی که هدف از آن ایجاد سراب و امید غیر واقعی برای افزایش کشش تهران به سمت غرب است.
این در حالی است که با توجه به تبعاتی که ویروس کرونا برای اقتصاد جهانی و اقتصاد آمریکا در پی داشته است و عملکرد ضعیف واشنگتن و ترامپ در مواجهه با این موضوع از سویی و موفقیت چین بر خلاف آمریکا در مهار و کاهش تبعات شیوع کرونا از سوی دیگر این فرصت را برای چین مهیا کرده است تا فارغ از کارشکنی های آمریکا جایگاه خود را به عنوان ابر قدرت نوظهور تثبیت کند.
 
کد مطلب: 142132
مرجع : طنین
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای