سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۴

الکاظمی و وعده نوش داروی بن سلمان

الوقت
ریاض پیشتر نیز وعده هایی در مورد کمک های مالی و یا سرمایه گذاری در عراق داده بود که اجرایی نشده است. حال اما این پرسش مطرح است که آیا الکاظمی مقصد درستی برای صدور نسخه درمان اقتصادی انتخاب کرده است؟
۰
الکاظمی و وعده نوش داروی بن سلمان

مصطفی کاظمی نخست وزیر جدید عراق در یکی از اولین تحرکات دیپلماتیک خود در سیاست خارجی روز شنبه وزیر دارایی کابینه را برای مذاکره با مقامات سعودی راهی ریاض کرد. این سفر در بُعد نمادین نشان از تمایل دولت کاظمی برای ادامه دادن به روند چندین ساله تلاش دولت‌های عراق برای بهبود روابط با ریاض دارد. اظهار تمایلی که در گذشته نیز موارد مشابه آن از سوی دولت های العبادی و عبدالمهدی روی داده است و حتی به صورت دوطرفه بر آن تأکید شده اما در مقام عمل نتوانسته از حجم رقابت و روابط مخاصمه آمیز میان این دو همسایه بکاهد. برای مثال هم اکنون که مقامات سعودی و عراقی در حال ردو بدل کردن تعارفات دیپلماتیک هستند نمایندگان پارلمان عراق مشغول آماده سازی طرحی ضدسعودی  برای ارائه به پارلمان هستند.
فالح الخزعلی نماینده مجلس از ائتلاف فتح روز پنجشنبه اول خرداد در این رابطه گفت: «پرونده مجرم شناخته شدن سعودی پرونده مهمی است که حاوی اعترافات 5 هزار تروریست انتحاری در عراق می باشد و به همین دلیل لایحه قانون مجرم شناخته شدن سعودی برای مجلس آماده شده است و نیروهای سیاسی باید به آن رأی دهند. نظام عربستان سعودی تخلفات و تعدی های خطرناکی را در حق ملت عراق انجام داد. سعودی با ملت هایی مبارزه می کند که با آمریکا و اسرائیل به مبارزه می پردازند و نظام سعودی ملت عراق و ملت های منطقه را مورد هدف قرار می دهد».
با این حال اعلام موافقت عربستان برای بازگرداندن سفیر خود به بغداد در نتیجه مذاکرات هیئت عراقی در ریاض نشانگر تلاش دولت کاظمی برای فراموش کردن فعلی اختلافات و جستجوی راهی برای نجات عراق از مشکلاتش ولو با کمک دولت‌هایی با سابقه مداخله گری در اوضاع عراق می باشد.
در واقع این سفر دستورکارهای جدی دیگری نیز دارد که همانطور که سمت نماینده عراق مشخص می‌کند مذاکرات اقتصادی در اولویت دیدارها می باشد.
در همین رابطه سفارت عراق در ریاض با انتشار بیانیه ای اعلام کرد نخست‌وزیر عراق در نامه به ولیعهد عربستان نسبت به فعال کردن همکاری‌های دو طرفه در تمامی زمینه‌ها با سرعتی بیشتر در راستای منافع اقتصادی دو کشور ابراز تمایل کرده و دو طرف در جریان این دیدار تاکید کردند که گشایش گذرگاه مرزی "عرعر" میان دو کشور عامل اصلی تحقق جهش در همکاری‌ اقتصادی و سرمایه گذاری میان دو کشور است.
همچنین به عنوان یکی دیگر از دستاوردها و توافقات اقتصادی مذاکرات هیئت عراقی در ریاض، فواد حسین معاون نخست وزیر عراق گفت که بغداد با شرکت های سعودی برای سرمایه گذاری در میادین گازی اوکاز توافق کرده است. وی همچنین اظهار امیدواری کرد که به زودی کارگاه تجاری عربستان سعودی در بغداد راه اندازی شود.
عراق با مشکلات عدیده اقتصادی بویژه پس از کاهش کم سابقه قیمت نفت مواجه است. این کشور اقتصادی تک محصولی و کاملاً متکی به درآمدهای نفتی دارد و در نتیجه الکاظمی راه‌های سریع چندانی برای جبران خلأ درآمدهای نفتی پیش روی خود نمی بیند بویژه که مسأله هزینه‌های بازسازی ویرانی های جنگ با داعش و فاکتورهای ادامه دار این جنگ در کنار انتظارات عمومی برای ابتکار دولت در بهبود وضعیت معیشتی چالش‌هایی هستند که قادرند او را نیز به سرنوشت نخست وزیران برکنار شده پیشین دچار کنند. حال اما این پرسش مطرح است که آیا الکاظمی مقصد درستی برای صدور نسخه درمان اقتصادی انتخاب کرده است؟
 
با وجود روی خوش مقامات سعودی به هیئت عراقی و اعلام حتی آمادگی برای دادن وام چند میلیارد دلاری به بغداد اما واقعیت آن است که اقتصاد عربستان از کاهش قیمت نفت ضربه سختی متحمل شده و خطر کسری بودجه، تعطیل شدن بخش بزرگی از اقتصاد ۷۷۹ میلیارد دلاری این کشور و بالا رفتن میزان بیکاری در اثر کرونا بن سلمان را نگران کرده است. بخش انرژی نزدیک به دو سوم درآمد مالی سالیانه عربستان را تشکیل می‌دهد. این درحالی است که فاکتور هزینه های جنگ یمن همچنان ادامه دارد و تلاش های ریاض برای جلب سرمایه گذاری خارجی به منظور پیشبرد طرح‌های بزرگ اقتصادی در چشم انداز 2030 حاصل نشده است. موضوعی که ریاض را وادار به فروش 5 درصد از سهام ارامکو برای تأمین این هزینه ها کرد.
ریاض پیشتر نیز وعده هایی در مورد کمک های مالی و یا سرمایه گذاری در عراق داده بود که اجرایی نشده است. البته وعده های کمکهای عملی نشده ریاض نه تنها در مورد عراق بلکه در مورد طرف‌های دیگری همچون پاکستان که متحد سنتی این کشور محسوب می شود نیز مشاهده می شود. سال گذشته بن سلمان در سفر به اسلام آباد وعده سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری در این کشور را داد اما عمران خان نخست وزیر پاکستان در چندین نوبت از عملی نشدن این وعده ها گلایه کرد.
در مورد سرمایه گذاری های مشترک در حوزه انرژی نیز عربستان اهداف خود را پیگیری می‌کند. در فوریه 2020 (بهمن 1398) ولیعهد سعودیها به روزنامه سعودی جده گفت: "به زودی شما در مورد توانایی پادشاهی در صادرات گاز و محصولات پتروشیمی می شنوید." در واقع ریاض به عنوان بخشی از تلاش های خود برای کاهش وابستگی به صادرات نفت خام و همچنین کمک به تولید برق داخلی ، در زمینه اکتشاف گاز سرمایه گذاری کرده است. به عبارت دیگر سفر هیئت عراقی فرصت مغتنمی به دست داده تا ریاض بحث استخراج از میادین گازی مشترک را مطرح کند.
 
از طرف دیگر عربستان در بازار نفت عراق را یک رقیب جدی برمی شمرد. عراق هم اکنون دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک است. رقابتی میان دو کشور برای بازارهای نفتی بزرگ در شرق و جنوب اسیا برقرار است. عربستان سعودی تلاش کرده است برتری خود در بازار هند را با مجموعه قراردادهایی نظیر توافق اولیه برای خرید ۲۰ درصد سهام در کسب و کار نفت و مواد شیمیایی شرکت ریلاینس اینداستریز و ساخت یک پالایشگاه به ظرفیت ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز با شراکت شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) دوباره کسب کند.
آمار شرکت کپلر که روز شنبه منتشر شد نشان میدهد که عربستان سعودی در آوریل ۰۸۴/ ۱ میلیون بشکه نفت در روز به هند صادر کرد و عراق را که ۷۶۰ هزار بشکه در روز صادرات داشت، مغلوب کرد و به جایگاه صادرکننده شماره یک نفت به هند دست یافت. عراق از سال ۲۰۱۷ پس از تحریم نفت ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا، به صادرکننده بزرگ نفت به هند تبدیل شد.
مدیر عامل ذخایر نفتی استراتژیک هند اخیرا اعلام کرده بود هندوستان برای استفاده از قیمت های ارزان نفت به دنبال محموله هایی از خاورمیانه است تا بتواند سریعاً ذخایر استراتژیک نفتی خود را به حداکثر برساند.
به گفته تحلیلگران ، گرچه عراق توانسته است سهم خود در هند را از طریق نفت سنگین بصره که یکی از نفت خام‌های محبوب در پالایشگاه های هند محسوب می شود ، افزایش دهد اما هنوز هم باید تلاش بیشتری برای تأمین نیازهای آنها انجام دهد.
در این شرایط باید منتظر ماند و دید آیا خوشبینی الکاظمی در مورد نوش داروی اقتصادی وعده داده شده از سوی ریاض به ثمر خواهد رسید یا خیر؟ نوش دارویی که بن سلمان برای نجات طرح‌های بلندپروازانه اش به آن نیاز دارد.
 
کد مطلب: 143924
مرجع : الوقت
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای