چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۱

آنتروپی در سیاست خارجی ترامپ

فقدان هیچ واکنش مهمی در ایالات متحده به این افشاگری مبنی بر اینکه روسیه به طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی پول پیشنهاد کرده است، هنوز هم به عنوان یک اتفاق نامناسب دیگر در سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده خودنمایی می کند.
۰
آنتروپی در سیاست خارجی ترامپ
مردم‌نيوز: با گرم شدن فصل انتخابات ریاست جمهوری امریکا، آخرین شکست های ترامپ به رأی دهندگان آمریکایی یادآوری می کند که دولت وی در مورد مهمترین چالش های پیش روی سیاست خارجی امریکا ناکام بوده است – به ویژه بیماری همه گیر کرونا، روسیه، چین، ایران و کره شمالی. همه اینها و سایر شکست های سیاست خارجی باید به اندازه فشار نگرانی های سیاست داخلی در مرکز بحث قرار بگیرند. هفته ها بعد از اینکه جایزه روسیه برای کشتن سربازان در افغانستان فاش شد، ترامپ هنوز اقدامی انجام نداده است و نسبت به سربازان یا خانواده‌های آن‌ها هیچگونه همدلی نشان نداده است و ادعا می‌کند که این مساله نیز صرفا یک آشفتگی سیاسی است که توسط دشمنانش پرداخته شده‌است. در مورد این مسئله مانند بسیاری دیگر، سیاست خارجی وی عمدتاً از مجموعه ای از توئیت های حاشیه ای منسجم و بدون هدف و استراتژی قابل تشخیص تشکیل شده است. در واقع ، پس از گذشت سه سال و نیم از سمت ریاست جمهوری ، ترامپ به هیچ وجه سیاست خارجی خاصی را تدوین نکرده است. آنچه که ما می بینیم ادعاهای بی وقفه، کمپین های “فشار حداکثر” ، تحسین بی حد و حصر و سرزنش های ناخواسته رهبران سایر کشورها، تحقیر متحدین دموکراتیک و معاملات به اصطلاح تجاری است که هزاران شغل آمریکایی را نابود می کند و فاقد هرگونه اهداف استراتژیک است. در نتیجه شکست‌های ترامپ، غرب آسیا بی ثبات تر شده است، مردم کوبا و ونزوئلا با آینده ای تلخ روبرو هستند، نوید نوسازی آفریقا به حاشیه رانده شده‌است و هیچ چالشی واقعی در برابر سیاست های تهاجمی روسیه یا چین وجود ندارد. رویکرد ترامپ نسبت به ایران یک مثال مهم از ناکامی های وی است. سه سال پس از اینکه دولت ترامپ از برجام خارج شد، ایران بیشتر اورانیوم غنی‌ سازی کرده، تاسیسات هسته‌ای عملیاتی تر شده و فن‌آوری پیچیده‌تری در حوزه هسته ای در اختیار دارند. نفوذ ایران در غرب آسیا و حتی جهان گسترش یافته است. وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پومپئو تحریم ها علیه ایران را به عنوان یک “فشار حداکثری” تبلیغ می کنند، اما هدف نهایی آن ها برای تغییر رفتار ایران همچنان بی نتیجه مانده است. فقدان اهداف روشن و سیاست‌های منسجم در هر حوزه سیاست خارجی و امنیت ملی به وضوح آشکار است. در مورد مسئله سلاح های هسته ای کره شمالی، آنچه به عنوان سیاست ترامپ مشخص است چیزی جز مجموعه‌ای از فرصت‌ها برای عکس گرقتن با کیم جونگ اون نیست. و به غیر از نیاز به بیان “اتمی زدایی کامل و قابل اثبات” توسط کره شمالی، به نظر می رسد هیچ استراتژی برای یک گام افزایشی در مسیر رسیدن به این هدف وجود ندارد.
واشنگتن متحدین خود را در سئول و توکیو به صورت چشم بسته ترک کرده است، که هم به طور خطرناکی در معرض کره شمالی و هم در برابر سیاست های نامنظم آمریکا قرار گرفته اند. در غرب آسیا نقشه صلح بین رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها که توسط داماد ترامپ، کوشنر تهیه شده است، همچنان مبهم است. با نزدیک شدن به انتخابات نوامبر، هیچ هدف قابل تشخیصی از سیاست‌های ترامپ به غیر از سود شخصی رابطه با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو، و مهم‌تر از آن، جلب حمایت پایگاه مسیحی پروتستان ترامپ وجود ندارد. حتی متحدان ایالات‌متحده مانند امارات‌متحده‌عربی و اردن در حال حاضر با طرح حمایت‌ شده از سوی ترامپ برای پیوستن بخش‌هایی از کرانه باختری به رژیم صهیونیستی مخالف هستند. شاید بیشترین آسیب برای منافع استراتژیک ایالات متحده و ثبات جهانی، مدیریت نامطلوب ترامپ در روابط روسیه و چین باشد، جایی که او باید از  تاکتیک های صرفاً معامله گر و تمایل خود به عکس گرفتن با افراد قدرتمند فاصله بگیرد. هنوز  ماهیت دقیق روابط شخصی ترامپ با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه فراتر از حسادت قدرت کشف نشده است. ترامپ قبلاً حسادت خود را نسبت به رئیس جمهور چین شی جین پینگ ابراز کرده است. و در هر دو مورد، به نظر می‌رسد که هیچ هدف فراگیر و هیچ استراتژی برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی امریکا وجود ندارد. به عنوان مثال، هیچ مدرکی مبنی بر تمایل به حفظ کنترل تسلیحات با روسیه یا متوقف کردن کمپین های ضد انتخابات ایالات متحده وجود ندارد. با مسخره کردن جایزه روسیه برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان، ترامپ بر موضع خود مبنی بر حفظ روابط دوستانه با روسیه در جهت منافع آمریکا و زندگی آمریکایی تاکید کرد. در عین حال، دولت ترامپ تلاشی برای پیدا کردن زمینه‌های همکاری با چین، مانند تغییرات آب و هوا، و مقابله با چین در مسائلی مانند دزدی مالکیت معنوی، شیوه‌های غیر منصفانه تجاری و کنترل بر دریای جنوبی چین انجام نداده است. آنچه پس از این همه ناکامی ها باقی مانده است، تلاش آشکار ترامپ و متحدانش برای دستیابی به کمک روسیه و چین برای انتخاب مجدد وی است. اخیرا جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق امریکا، اعلام کرد که ترامپ در اجلاس ژوئن ۲۰۱۹ – جی ۲۰ در ژاپن، از شی جین پینگ خواسته تا به او در انتخابات مجددش کمک کند. در همین اجلاس، ترامپ در طی نشست خود با پوتین، دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را مورد تمسخر قرار داد. تنها نتیجه گیری ممکن این است که هدف در روابط ترامپ با سایر کشورها امنیت ملی نیست بلکه امنیت ترامپ است. هیچ چیز دیگری رویکرد پوچ و بیهوده سیاست خارجی بدون اهداف، بدون استراتژی، بدون هیچ گونه نشانه ای مبنی بر حمایت و پیشبرد منافع ایالات متحده  ترامپ را توضیح نمی دهد. آخرین هدف باقی مانده ترامپ کسب کمک های خارجی برای انتخاب مجدد وی است.
کد مطلب: 152730
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای