سه شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۲

ماشه بدعهدی

بهنام علوی
پنجشنبه هفته گذشته کاخ سفید طی نامه ای رسمی به شورای امنیت اطلاع داد که در صدد است تا فرآیند حل اختلاف موجود در توافق برجام را فعال نماید.
۰
ماشه بدعهدی
مردم‌نيوز: این فرآیند که تحت عنوان «مکانیسم ماشه» معروف شده است زمینه را برای بازگشت تحریم های تعلیق شده فراهم می نماید. سازو کار «ماشه» در صورت موافقت طرف های برجام سبب بازگشت تحریم های تعلیق شده می شود. بر اساس این بند اگر از زمان فعال شدن این بند به مدت یک ماه اعضای شورای امنیت نسبت به تصویب قعطنامه های تحریمی اقدام نکند، شش قطعنامه پیشین به صورت مجدد فعال خواهد شد.
در مجموعه مذاکراتی که در وین انجام ‌شد، به منظور دریافت تضمین در زمینه اجرای محدودیت‌های هسته‌ای، بند فوق در توافق گنجانده شد. با این وجود دو نکته مهم از نگاه ایران و مخالفان رویکردهای واشنگتن مطرح است.
الف-بحث تصریح شده در توافق آن است که در مفاد برجام  ذکر شده در صورت تخطی ایران از اجرای تعهدات، شورای امنیت بدون لحاظ کردن حق وتو تحریم‌ها را بار دیگر برقرار می‌سازد.
ب-در متن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بدون ابهام بیان شده است هر یک از کشورهای «شرکت‌کننده» در توافق هسته‌ای (برجام) در صورتی که نقض تعهدات طرف مقابل را ببیند می‌توانند این مکانیسم را فعال سازد.
استدلال ایران و ۱۲ عضو دیگر شورای امنیت آن است که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را از برجام خارج ساخت و از آن زمان تاکنون دیگر به عنوان عضو مشارکت کننده در توافق شناخته نمی‌شود.
از طرف دیگر و بنا بر مفاد توافق هسته‌ای و قطعنامه‌ شورای امنیت این سازوکار زمانی می‌تواند به اجرا در آید که ‌ایران مرتکب تخلفی در این سند حقوقی شود؛ حال آنکه جمهوری اسلامی ایران تاکنون توافق را نقض نکرده است. گام‌های فرابرجامی ایران هم یک سال پس از خروج ترامپ از توافق به صورت گام به گام و ضمن اطلاع رسانی به آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت گرفته است. علاوه بر این جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد در صورت بازگشت همه اعضا به برجام و تامین منافع خود، همه تعهدات را بار دیگر اجرا می‌کند.
تلاش ایالات متحده آمریکا برای فعال نمودن مکانیسم ماشه در راستای بازگرداندن کامل تحریم های بین المللی و جلوگیری از کاهش تحریم های موجود از جمله تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت سازمان ملل با مخالفت اعضای دائم و همچنین کشورهای اروپایی و سایر طرف های برجام روبرو شد.
در این رابطه توجه به این نکته ضروری است که کاخ سفید از اصراری که بر این موضوع دارد در تلاش است تا ضمن ممانعت از کاهش تحریم ها و تشدید شرایط سخت اقتصادی زمینه را برای تغییر رفتار منطقه ای و بین المللی ایران مهیا سازد.
کد مطلب: 154262
مرجع : طنین
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای