چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۶

پیام جی ۷ برای چین: غرب تمام نشده است

گروه ۷ در نشست اخیر خود بر روی موضوع چین و روسیه و نحوه تقابل با این دو کشور متمرکز بود.
۰
پیام جی ۷ برای چین: غرب تمام نشده است
مردم‌نيوز: دو دیپلمات عضو گروه ۷ اعلام کردند که ۷ کشور ثروتمند دنیا روز گذشته درباره راهکارهایی تقابل با چین و روسیه به بحث و تبادل نظر پرداختند.
این اجلاس در سال ۱۹۷۵ تاسیس شده با هدف بررسی بحرانهایی مانند تحریم نفتی اوپک تاسیس شد و در نشست کنونی علاوه بر موضوع پاندمی کرونا و تغییرات اقلیمی درباره واکنش به اقدامات کشورهایی مانند چین و روسیه نیز گفتگو شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در دولت فعلی جو بایدن روز دوشنبه گفته بود: هدف ما تلاش برای محدود کردن چین و یا سقوط این کشور نیست. به گفته وی غرب از "قوانین بین الملل بر اساس نظم" در برابر تلاشهای سرکوبگرانه هرکشوری ازجمله چین دفاع می کند.
روز سه شنبه محور گفتگوهای این نشست بر سر چین بود و در عصر سه شنبه نیز به موضوع روسیه ازجمله نحوه واکنش به مانورهای نظامی این کشور در مرزهای اوکراین و همچنین زندانی شدن الکس ناوالنی، منتقد کرملین پرداخته شد.
گروه ۷ با اقتصاد ۴۰ تریلیون دلاری، یک نهاد قدرتمند به شمار می رود که سه عضو آن قدرت هسته ای هستند. روسیه در سال ۱۹۹۷ به عضویت این گروه درآمد اما در ۲۰۱۴ پس از اشغال کریمه از آن اخراج شد. چین نیز به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا هرگز عضوی از این گروه نبوده است.
آنطور که مشخص است در بلند مدت واشنگتن و اروپا نگرانی های عمیقی درباره پکن و مسکو دارند؛ دو کشوری که معتقدند انتقادات غرب ناموجه و غیرسازنده است.
دولت کنونی آمریکا ترجیح میدهد که روابط پایدارتری با روسیه داشته باشد اما این مسئله تا اندازه زیادی به تصمیم ولادیمیر پوتین برای ارسال سیگنال مثبت به واشنگتن بستگی دارد. موضوع اوکراین یکی از محورهای بااهمیت برای آمریکاست؛ کشوری که بلینکن قصد دارد طی روزهای آتی سفری به آن داشته باشد. در همین رابطه بلینکن گفت: ما باردیگر بر حمایت قاطع خود از استقلال، اقتدار و تمامیت ارضی اوکراین را تاکید کردیم.
جلسه بعدی گروه ۷ ماه آینده میلادی در بریتانیا برگزار خواهد شد و علاوه بر کشورهای عضو کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، آمریکا و بریتانیا وزرای کشورهای استرالیا، هند، کره جنوبی و آفریقای جنوبی را نیز دعوت کرده است.
 
کد مطلب: 181084
مرجع : مشرق
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای