چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۰

مانع زدایی از تولید؛ چرا و چگونه؟

دشواری تأمین مالی از بانک‌ها و دریافت تسهیلات از آنها و غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه دو مانع مهم پیش روی فعالان اقتصادی طی دهه ۹۰ بوده است.
۰
مانع زدایی از تولید؛ چرا و چگونه؟
 مردم‌نيوز:رهبر انقلاب سال جاری را به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» نامگذاری کردند، امیرحسین حاجیان، پژوهشگر کمیته کسب و کار دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید به بررسی نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب و کار در دهه ۹۰ پرداخته و پیشنهاداتی را برای بهبود شرایط ارائه داده است که از نظرتان می‌گذرد:

زدودن موانع از مسیر تولید جز با تسلط همه‌جانبه بر این موانع و رصد نتایج اقدامات در حال انجام حاصل نمی‌شود. به همین منظور سازمان‌ها و نهادهای مختلف بین‌المللی، محیط کسب و کار را در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار داده و نتیجه را اغلب به صورت رتبه‌بندی کشورها اعلام می‌کنند. شاخص‌های معروفی چون شاخص «انجام کسب و کار» (Ease of Doing Business Index) که توسط بانک جهانی منتشر می‌شود یا «گزارش جهانی رقابت‌پذیری» (Global Competitiveness Report) از جمله این بررسی‌ها هستند. این گزارش‌ها اگرچه جایگاه کشور را نسبت به سایر رقبا نشان می‌دهند اما در آن‌ها به اقتضائات و شرایط اقتصادی منحصربه‌فرد هر کشور توجه نمی‌شود. در این میان گزارش «پایش ملی محیط کسب و کار ایران» یکی از گزارش‌های داخلی است که به طور فصلی و توسط اتاق بابازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با همکاری اتاق تعاون و اصناف منتشر می‌شود.

مؤلفه‌های محیط کسب وکار عواملی هستند که به طور مشترک بر اداره و عملکرد همه بنگاه‌ها در اکوسیستم اقتصادی جامعه مورد مطالعه اثر می‌گذارند، اما تقریباً خارج از کنترل مدیران بنگاه‌ها هستند. بررسی و بهبود مؤلفه‌های محیط کسب وکار برای بنگاه‌های کوچک و متوسط که غالباً در فضای مالی و اقتصادی کشور مورد غفلت واقع می‌شوند، از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه کسب و کارهای بزرگ تا حدودی می‌توانند با صرف هزینه و لابی کردن در محافل سیاستگذاری از شر این عوامل خارجی آسیب‌زا در امان بمانند، اما کسب و کارهای کوچک و متوسط چنین قابلیتی ندارند. توجه به محیط کسب و کار برای بنگاه‌های کوچک و متوسط از این جهت قابل اهمیت است که بهبود شرایط این بنگاه‌ها موجب افزایش بهره‌برداری از فرصت‌های کارآفرینی شده و سرعت فرآیند خلق ارزش در اقتصاد کشور را بیشتر می‌کند؛ در این میان پیامدهای اجتماعی اشتغال‌زایی نیز قابل توجه است.

نتایج «پایش ملی محیط کسب و کار» از این جهت حائز اهمیت است که در این پایش نظرات فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار در خصوص ۲۸ مؤلفه پیمایشی جمع‌آوری شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد و علاوه برآن ۴۲ مؤلفه آماری نیز بررسی می‌شود. این مؤلفه‌های آماری نشانگر عوامل مختلف و قابل احصای مؤثر بر اداره واحدهای تولیدی در کشور می‌باشند که از منابع اطلاعاتی و آمار رسمی استخراج می‌شوند؛ در نهایت نیز، بر اساس نظریه کارآفرینی شین (۱) شاخص‌های ملی محیط کسب وکار ایران که یک عدد بین صفر (بهترین ارزیابی) و ده (بدترین ارزیابی) است، محاسبه می‌شود. در این پایش فعالان اقتصادی نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب و کار یا همان موانع تولید را نیز برمی‌شمارند. در ادامه به بررسی نتایج «پایش ملی محیط کسب و کار ایران» در دهه ۹۰ در خصوص موانع تولید می‌پردازیم.
کد مطلب: 181120
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای