سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۵۱
رستمی:

گلایه رهبر انقلاب از اجرانشدن سند دانشگاه اسلامی در دیدار اخیر با دانشجویان

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: رهبر انقلاب در دیدار اخیر با دانشجویان از عدم‌اجرای سند دانشگاه اسلامی گلایه و تأکید کردند که اجرای این سند در دستور کار جدی مجموعه آموزش عالی قرار گیرد.
۰
گلایه رهبر انقلاب از اجرانشدن سند دانشگاه اسلامی در دیدار اخیر با دانشجویان
مردم‌نيوز:
حجت الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در مراسم رونمایی از طرح تحول و بازبینی عناوین و دروس معارف اسلامی که امروز برگزار شد، گفت: یکی از رسالت‌های اصلی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها آموزش دروس معارف است که اساتید معارف نیز توسط این نهاد جذب می‌شوند. دروس معارف به‌عنوان دروس ضروری مورد نیاز دانشجویان است و فضای تربیتی دانشگاه‌ها را به‌عهده دارد و این‌که تحولی در اسناد بالادستی در خصوص این دروس رخ داده اتفاق خوبی است.
وی افزود: نوع تدوین دروس معارف و انتخاب اساتید و نظارتی که برای ارائه این دروس صورت می‌گیرد در سطح و استاندارد‌هایی فراتر از روال عادی در دانشگاه‌ها است که این نشان‌دهنده اهتمامی است که در تعلیم و تربیت آموزش عالی دیده می‌شود.
رستمی خاطرنشان کرد: سرعت انتقال مسائل و شبهات در فضای مجازی بالا رفته است و باید پاسخگویی به این شبهات به جوانان نیز از سوی نهاد رهبری به‌درستی و بموقع باشد؛ به‌خصوص جوانان که آینده کشور را می‌خواهند به دست بگیرند.
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: مجموعه مطالباتی برای بازخوانی دروس معارف و نسبت به آنچه ارائه می‌شود وجود داشت که باید اتفاق می‌افتاد، که این بازخوانی صورت گرفته است. مدت زمان طولانی از تصویب سرفصل‌های موجود دروس معارف گذشته و تلاش شده بود که نیاز دانشجویان در این دروس اتفاق بیفتد که تا امروز بازخوانی صورت گرفته و همچنین از پژوهش‌های دانشجویان استفاده بجایی شده و دستاورد‌ها و نظرات خوبی به‌عنوان نظرات دانشجویی اضافه شده است.
 
وی ادامه داد: مجموعه آموزشی نهاد از دوران کرونا و فضای مجازی استفاده خوبی داشته است و پژوهش‌هایی صورت گرفت و اولویت‌های جدید در حوزه دروس معارف اسلامی در نظر گرفته شد. یکی از فعال‌ترین مجموعه‌ها در دوره آموزش غیرحضوری، سامانه آموزشی مجازی دانشگاهیان نهاد و اساتید دروس معارف بودند.
رستمی خاطرنشان کرد: سرفصل‌هایی که تدوین شده با توجه به نیاز دانشجویان و پیشنهادات اساتید صورت گرفته است و مجموعه عناوینی که بیشترین اولویت را داشتند در نظر گرفته شد و با تلاش اساتید طرح کوتاه‌مدت تحول در دروس معارف را شاهد هستیم. طرح بلندمدت که تحول بنیادین در دروس معارف را خواهد داشت، در حال انجام است که معاونت آموزشی نهاد، دانشگاه معارف و پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی پیگیر آن هستند که با کار عالمانه این تحول انجام شود. این تحول مبتنی بر اولویت‌های جدید آماده خواهد شد که پس از آن به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ارائه و با تأیید شورا این طرح به مجموعه آموزش عالی ابلاغ خواهد شد.
وی ادامه داد: تحول و پیدا کردن مسیر‌های جدید یکی از ضرورت‌های جامعه ما است که رهبر انقلاب نیز بر این مسئله تأکید دارند که آموزش عالی باید این تحول را آغاز و از جامعه نیز مطالبه کند.

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها یادآور شد: رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها را مأموریت به‌زمین‌مانده نظام تلقی کردند و فرمودند یادآوری به آموزش عالی است که به‌صورت جدی باید آن را در دستور کار قرار دهند و این تکلیف نهاد و وزرای علوم و بهداشت و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و همچنین شورای اسلامی شدن دانشگاه است که سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها فاصله زیادی با اجرا دارد و باید تلاش کنیم که این سند اجرایی شود.
 
کد مطلب: 181178
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای